
Lai veicinātu jaunu skrīninga pieeju ieviešanu, EUCanScreen cieši sadarbojas ar TOGAS projektu. Šāda sadarbība ļauj apmainīties ar zināšanām un resursiem, uzlabojot kopējo ietekmi uz vēža profilaksi un agrīnu diagnostiku Eiropā. TOGAS projekta mērķis ir izstrādāt ieteikumus kuņģa vēža skrīninga ieviešanai ES valstīs, veicot trīs plaša mēroga pilotpētījumus. Projekta laikā attīstās dažādi kuņģa vēža agrīnas diagnostikas aspekti, taču viena no lielākajām problēmām ir medicīnas ētikas normām atbilstošu vadlīniju izstrāde. Savukārt, lai nodrošinātu efektīvu datu apmaiņu un izstrādātu kopīgas vadlīnijas kuņģa vēža profilaksei, gan TOGAS, gan EUCanScreen cieši sadarbojas ar EUROHELICAN projektu, kura ietvaros tiek izvērtēta populācijā balstīta baktērijas Helicobacter pylori testēšanas un izskaušanas stratēģija. Projekts ir guvis būtiskus panākumus, taču izaicinājumi saistīti ar stratēģijas potenciālo negatīvo ilgtermiņa efektu izvērtēšanu.
Svarīga loma dzīves kvalitātes uzlabošanā gan cīņā ar vēzi, gan pēc tam, kad šī slimība ir uzveikta, ir projektam JANE-2, kura ietvaros paredzēts izstrādāt septiņus jaunus, savstarpēji vienotus Ekspertīzes tīklus, kuriem piekļuve paredzēta gan pacientiem, gan ārstējošajam personālam. Šobrīd projekta galvenais izaicinājums ir efektīvu informācijas plūsmu un koordināciju nodrošināšana starp dažādām ekspertu grupām. Lai veicinātu multidisciplināru pieeju vēža ārstēšanā un profilaksē, JANE-2 plāno sadarboties ar EUnetCCC un EUCanScreen.
Tāpat ir jāpiemin ECHoS projekts, kurā notiek darbs pie nacionālo vēža misijas centru izveides, savukārt CCI4EU darbojas, lai stiprinātu kapacitāti visaptverošu vēža centru infrastruktūrai visās Eiropas savienības dalībvalstīs un vairākās asociētajās valstīs.
Tikšanās laikā tika iezīmētas tādas nākotnes perspektīvas kā mākslīgā intelekta risinājumu izmantošana vēža skrīningā, jo tiek meklēti jauni risinājumi, kā uzlabot agrīnu ļaundabīga audzēja atklāšanu un precīzāk noteikt, kuriem pacientiem ir visaugstākais risks. Viena no modernākajām pieejām ir mākslīgā intelekta izmantošana milzīgu datu apjomu analīzē, lai prognozētu un diagnosticētu slimības agrīnās stadijās. Projekta AIDA būtiska sastāvdaļa ir fokuss uz Helicobacter pylori. Projekta ietvaros tiek veidots plašs Eiropas Helicobacter pylori pacientu reģistrs, kurā tiks apkopoti dati par pacientiem ar šo infekciju un viņu kuņģa veselības stāvokli. Apvienojot šos datus ar endoskopijas un biopsiju rezultātiem, AIDA mākslīgā intelekta sistēma mācīsies atpazīt agrīnas pirmsvēža pārmaiņas kuņģī. Rezultātā šāda sistēma varētu uzlabot pacientu aprūpi, proti, ārsti iegūtu papildu rīku, kas palīdz pieņemt lēmumus par to, kuri pacienti jānovēro ciešāk, kuriem jāveic papildu izmeklējumi vai profilaktiska ārstēšana.
Kā vienlīdz būtisks nākotnes attīstības virziens sanāksmes gaitā tika izvirzīta arī vienota komunikācijas stratēģija, lai nodrošinātu efektīvāku informācijas izplatīšanu un sabiedrības izglītošanu par vēža profilaksi, kā arī ciešāka sadarbība ar citiem Eiropas projektiem un organizācijām.
LU KPMI pasākums apliecināja, ka sadarbība un sinerģija starp dažādiem projektiem ir atslēga efektīvai vēža profilaksei un ārstēšanai. Dalībnieki apstiprināja apņemšanos turpināt darbu pie inovatīvu risinājumu ieviešanas un ilgtspējīgu skrīninga programmu attīstības, tādējādi veicinot veselīgāku un drošāku nākotni visā Eiropā. Šāda pieredzes un zināšanu apmaiņa ne tikai veicina efektīvāku projektu īstenošanu, bet arī sniedz cerību uz ievērojamu progresu cīņā pret vēzi.