EUROHELICAN – Kuņģa vēža izplatības mazināšanas paātrināšana Eiropā ar Helicobacter pylori izskaušanu

ES programmas "ES – veselībai" (EU4Health) projekta "Kuņģa vēža izplatības mazināšanas paātrināšana Eiropā ar Helicobacter pylori izskaušanu" (Accelerating gastric cancer reduction in Europe through Helicobacter pylori eradication) jeb saīsinājumā – EUROHELICAN ietvaros tiek izvērtēta populācijā balstīta baktērijas Helicobacter pylori testēšanas un izskaušanas stratēģija. Šī kuņģī mītošā baktērija ir būtisks kuņģa vēža attīstības riska faktors. Projekta rezultātā pasaules un Eiropas eksperti izstrādā vadlīnijas kuņģa vēža skrīninga ieviešanai un rekomendācijas tā efektivitātes izvērtēšanai.

Kuņģa vēzis ir piektais izplatītākais un ceturtais nāvējošākais vēža paveids pasaulē. 2020. gadā atklāti aptuveni miljons jaunu kuņģa vēža gadījumu, un miruši gandrīz 800 000 cilvēku. Visaugstākie kuņģa vēža saslimstības rādītāji pasaulē pēc Austrumāzijas ir Centrāleiropā un Austrumeiropā. Šajos reģionos kuņģa vēzis visbiežāk tiek atklāts novēloti, līdz ar to varbūtība, ka pacienti izdzīvos turpmākos piecus gadus, ir ievērojami sliktāka – tikai 19%–30% gadījumu. Neskatoties uz pēdējo gadu sasniegumiem vēža terapijā, lielākajā daļā Eiropas valstu piecu gadu dzīvildzes rādītāji pēdējās desmitgadēs nav būtiski uzlabojušies.

Infekcija Helicobacter pylori jeb H.pylori būtiski palielina risku saslimt ar kuņģa vēzi – vairums kuņģa vēža gadījumu ir saistīti ar šo infekciju. Ņemot vērā šīs samērā vienkārši ārstējamās infekcijas augsto izplatību visā pasaulē, labākais veids, kā samazināt mirstību no kuņģa vēža, ir veikt profilakses pasākumus. Projektā EUROHELICAN tiek izvērtētas un attīstas profilakses pasākumu stratēģijas. Slovēnijā tiek veikta H.pylori testēšana un baktērijas izskaušana 30–34 gadus vecu iedzīvotāju grupā. Savukārt ar Latvijā jau iepriekš iegūtiem datiem tiek veikta H.pylori testēšanas un baktērijas izskaušanas stratēģijas ilgtermiņa ietekmes analīze. Balstoties pētījumu rezultātos, Pasaules Veselības Organizācijas Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras (International Agency for Research on Cancer (IARC) of the World Health Organization (WHO)) eksperti izstrādā rekomendācijas kuņģa vēža profilakses pasākumu ieviešanai un to efektivitātes izvērtēšanai Eiropas līmenī. Izveidotās vadlīnijas un rekomendācijas Eiropas valstīm palīdz iekļaut šos kuņģa vēža profilakses pasākumus savās veselības aprūpes prioritātēs. Paredzams, ka tās vēlāk varētu tikt adaptētas izmantošanai arī globāli.

H.pylori infekcijas izskaušanas loma neaprobežojas ar kuņģa vēža profilaksi, jo šīs infekcijas izskaušana novērstu un ārstētu arī citas gremošanas sistēmas problēmas, piemēram, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, kuņģa gļotādas iekaisumu jeb gastrītu, dispepsiju (kurai raksturīga pilnuma sajūta, vēdera uzpūšanās, dedzinošas sāpes vēderā, slikta dūša), dzelzs deficīta anēmiju, MALT limfomu, B12 vitamīna deficītu un autoimūno saslimšanu idiopātisko trombocitopēnisko purpuru.

LU KPMI projektu realizē sadarbībā ar Slovēnijas Nacionālo Sabiedrības veselības institūtu (The National Institute of Public Health – NIJZ), Pasaules Veselības Organizācijas Starptautisko Vēža izpētes aģentūru (Francija), Nantes universitātes slimnīcu (Nantes University Hospital, Francija) un Mariboras Dr. Ādolfa Drolca Kopienas veselības aprūpes centru (Community Healthcare Center dr. Adolf Drolc Maribor, Slovēnija). Projekts turpināsies līdz 2025. gada aprīļa beigām.

Projekta identifikācijas numurs: 101079944

Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (viens no sadarbības partneriem starptautiskā konsorcijā). Projekta īstenošanas struktūrvienība LU ir Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts.

Projekta vadītājs: Mārcis Leja

Projekta sadarbības partneri: vadošais partneris – Slovēnijas Nacionālais Sabiedrības veselības institūts (The National Institute of Public Health – NIJZ), Pasaules Veselības Organizācijas Starptautiskā Vēža izpētes aģentūra (International Agency for Research on Cancer – IARC, Francija), Nantes universitātes slimnīca (Nantes University Hospital, Francija) un Mariboras Dr. Ādolfa Drolca Kopienas veselības aprūpes centrs (Community Healthcare Center Dr. Adolf Drolc Maribor, Slovēnija)

Projekta īstenošanas periods: no 01.11.2022.–30.04.2025.

Projekta kopējais finansējums: 500 005,65 EUR (LU daļa, tostarp ES programmas "ES – veselībai" finansējums 80 % – 400 004.52 EUR, nacionālais finansējums 20 % – 100 001,33 EUR)

E-pasts saziņai: eurohelican@nijz.si

Finansē Eiropas Savienība. Šeit paustie uzskati un viedoklis atspoguļo tikai autora(u) skatījumu un neizsaka nedz Eiropas Savienības, nedz Eiropas Veselības un digitālās izpildaģentūras (European Health and Digital Executive Agency – HaDEA) nostāju. Eiropas Savienība un finansējumu piešķirošā iestāde par tiem atbildību nenes.

Ja par publikācijas autoru ir norādīti Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras / Pasaules Veselības Organizācijas ((International Agency for Research on Cancer (IARC) / World Health Organization (WHO)) pārstāvji, viņi ir inidividuāli atbildīgi par paustajiem viedokļiem, un tie ne vienmēr atspoguļo Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras lēmumus, politiku vai nostāju.