
Krūts vēzis ir biežāk sastopamais vēža veids sievietēm, un Latvijā tas ir viens no galvenajiem saslimstības un mirstības cēloņiem. Lai gan valsts skrīninga programma tika ieviesta jau 2009. gadā, saslimstības un mirstības rādītāji joprojām ir augsti. Viens no galvenajiem iemesliem ir nepietiekama skrīninga kvalitātes kontrole un diagnostikas precizitāte.
STRIVE projekta mērķis ir uzlabot krūts vēža skrīningu. Tā ietvaros paredzēts pielāgot un ieviest Nīderlandes pieredzē balstītu kvalitātes nodrošināšanas sistēmu, izstrādājot praktiskas vadlīnijas, apmācības programmas un nodrošinot to ilgtspējīgu ieviešanu Latvijas veselības aprūpes sistēmā.
Vizītes laikā radiologi no Latvijas apmainījās ar zināšanām par aktuālākajām tēmām krūts vēža skrīninga uzlabošanā. Viena no diskusijām LRCB bija par klīnisko attēlu kvalitāti, īpaši uzsverot augstas kvalitātes attēlu nozīmi mamogrāfijā, lai varētu veikt pēc iespējas precīzāku diagnostiku.
Tika apspriests arī Mākslīgā intelekta (MI) potenciāls Digitālajā mamogrāfijā un Digitālajā krūts tomosintēzē, jo pašlaik MI iegūtā rezultāta uzlabošana ir viens no izaicinājumiem, ar kuriem saskaras zinātnieki visā pasaulē, jo pagaidām nav vienas metodes, kā uzlabot tā algoritma precizitāti
Vēl viena no svarīgām jomām ir pozicionēšanas tehnika radioloģijā – izvēloties visoptimālāko risinājumu iespējams ne tikai uzlabot pacientu komfortu procedūras laikā, bet arī panākt izcilu radiogrāfijas attēlu kvalitāti.
“Izmantojot inovatīvas prakses un tehnoloģijas, STRIVE projekta ietvaros ar ekspertiem no Nīderlandes mēs uzlabosim krūts vēža skrīninga standartus Latvijā,” rezumēja Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) projekta zinātniskā vadītāja, radioloģe Ilze Eņģele.
STRIVE projekts tiek īstenots Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūtā sadarbībā ar Nīderlandes Ekspertu centru skrīningā (Dutch Expert Centre for Screening – LRCB). Projekta galvenie partneri ir Latvijas Universitāte un LRCB, sadarbojoties ar vietējām veselības aprūpes iestādēm un politikas veidotājiem.
Projekts STRIVE finansēts no Union for international Cancer Control (IUCC) līdzekļiem saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 2024-2045