
Kolorektālais vēzis(KrV) joprojām ir viens no izplatītākajiem un nāvējošākajiem vēža veidiem gan pasaulē, gan Latvijā. Latvijā ik gadu atklāj vairāk nekā 1000 jaunu kolorektālā vēža gadījumu. Diemžēl šīs slimības dēļ vairāk nekā 600 Latvijas iedzīvotāju katru gadu zaudē dzīvību Ļoti aktuāla problēma ir novēlota diagnostika. Kā liecina SPKC apkopotā informācija, tikai aptuveni 10–15% kolorektālā vēža gadījumu Latvijā tiek atklāti agrīnā stadijā, kas nozīmē, ka vairumā gadījumu slimība tiek diagnosticēta vēlīni, kad ārstēšana ir sarežģītāka un prognozes sliktākas.
Nesenie medicīnas tehnoloģiju sasniegumi veicina uzlabotu atklāšanas metožu attīstību. Viens no perspektīvākajiem ir "gaistošo izelpas marķieru" koncepts, kas izmanto gaistošo organisko savienojumu (VoC) analīzi izelpā, lai diagnosticētu KrV.
Izelpas analīze ir neinvazīva metode, kas ietver specifisko savienojumu noteikšanu. Pētījumi liecina, ka vielmaiņas procesi, kas saistīti ar vēža šūnu rašanos, maina šo gaistošo savienojumu ķīmisko profilu, kas norāda uz KrV klātbūtni. Pastāv pētījumi, kuros pierādīts, ka šos gaistošos savienojumus, kas liecina par saslimšanu ar KrV, izelpā un fekāliju paraugos, var noteikt arī īpaši apmācīti suņi.
Lai gan izelpas analīze nav paredzēta, lai aizstātu tradicionālās metodes, piemēram, kolonoskopiju, tā var kalpot kā sākotnējais skrīninga rīks, palīdzot identificēt cilvēkus, kuriem var būt nepieciešama tālāka izmeklēšana. Tas potenciāli varētu samazināt nevajadzīgo kolonoskopijas gadījumu skaitu. Turklāt izelpas testi varētu būt īpaši noderīgi, lai novērotu tos pacientus, kuri predisponēti KrV attīstībai, iekaisīgu zarnu slimībām vai kuriem ir noteiktas ģenētiskas mutācijas.
Pagaidām gan neviena VoC atklāšanas metode vēl nav saņēmusi klīnisko apstiprinājumu kolorektālā vēža diagnostikai, jo pastāv dažādi izaicinājumi, piemēram, tehnoloģijas sarežģītība, rezultātu mainīgums un ārējo faktoru (piemēram, diētas un medikamentu) ietekme. Pašreizējās VoC atklāšanas metodes ievērojami atšķiras jutībā un precizitātē, un nepieciešami turpmākie pētījumi, lai šos testus standartizētu un apstiprinātu to uzticamību.
Visu publikāciju iespējams izlasīt šeit