2025. gada 14. maijā Milānas Universitātē Aula Malliani, Itālijā norisinājās projekta StoP konsorcija ikgadējā sanāksme, kurā apsprieda pārskatu par tā statusu 2025. gadā, esošajiem apakšprojektiem, kā arī tika nolasītas lekcijas, kas veicināja diskusiju par pētījumiem nākotnē. Latviju šajā pasākumā pārstāvēja LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pētniece, onkoloģe-ķīmijterapeite Evita Gašenko.

StoP (Stomach Cancer Pooling) projekta mērķis ir papildināt zināšanas par riska faktoriem kuņģa audzēja attīstībā – vides, mikroorganismiem un ģenētiskajiem, kā arī to mijiedarbību, kā arī veicināt starptautisko sadarbību un palielināt LU atpazīstamību.
Evita Gašenko uzsvēra, ka konsorcija Latvijas partneri aizsūtījuši paraugus - kuņģa vēža pacientu un kontroles grupas datus un bioloģiskos paraugus (sadarbības partneriem Itālijā, Romā) un pašlaik tie tiek genotipēti. 
Kopš pagājušā gada konsorcija sapulces apkopoti un papildināti klīniskie dati LU biobankā, iegūtas ētikas atļaujas, parakstīts datu nodošanas līgums ar LU, dati nosūtīti ģenētiskajai analīzei.  
Šo projekta sadaļu bija iespējams īstenot pateicoties iegūtajam pēcdoktorantūras  grantam:  Inclusion of Data from Latvian Gastric Cancer Patients and Control Group Participants in the International Epidemiological StoP, Project LU-BA-PG-2024/1-0005, 2024-2025,” sacīja onkoloģe-ķīmijterapeite E.Gašenko.
Konsorcija izveides iniciatīva pieder Itālijas pētnieku grupu apvienībai, kas šajā dalībnieku lokā ir visplašāk pārstāvēta. Projekta ietvaros tiek veikta kuņģa vēža epidemioloģisko un klīnisko datu apkopošana un analīze. StoP projekts aizsākts 2012. gadā. Šobrīd pētnieku grupu skaits ir sasniedzis 34 un iekļauj datus par 13 121 kuņģa vēža pacientiem un 31 420 kontroles grupas dalībniekiem.
Lai veicinātu diskusijas, sanāksmē tika nolasītas divas lekcijas – itāļu akadēmiķis un ķirurgs Džovanni Korso nolasīja lekciju par iedzimto difūzo kuņģa vēzi un lobulāro krūts vēzi, īpašu uzmanību pievēršot CDH1 gēna lomai to attīstībā. Šī prezentācija aktualizēja diskusijas par ģenētiskās diagnostikas iespējām augsta riska grupās.
Gastroenterologs, asociētais profesors no Pāvijas universitātes, Marko Vinčenco Lenti uzstājās ar lekciju - 
Autoimūnais gastrīts un kuņģa vēzis: nepietiekami novērtēts risks vai mīts? 
Tajā tika apspriesta potenciālā saistība starp autoimūno gastrītu un kuņģa vēža attīstību, kā arī uzsvērta nepieciešamība pēc papildu pētījumiem, lai izprastu šī riska faktora nozīmi populācijas līmenī.
Evita Gašenko uzsvēra, ka būtiska sanāksmes daļa bija veltīta uztura un kuņģa vēža saistības izpētei: “Sanāksmē tika prezentēti vairāki temati, piemēram, par ilgtspējīgu uztura indeksu aprēķināšanu un ar to saistītie metodoloģiskie aspekti, A posteriori uztura modeļi un to saistība ar kuņģa vēža risku – sniegts atjauninājums, kā arī tika prezentēti pirmie rezultāti no pašreizējām analīzēm par uztura faktoriem StoP projekta ietvaros.”
Diskusijās tika apspriestas ar uzturu saistītas tēmas - gāzēto dzērienu patēriņš un tā iespējamā saistība ar kuņģa vēža risku, makroelementu uzņemšana un to savstarpējas aizvietošanas ietekme uz kuņģa vēža attīstību.
“2025. gada ikgadējā StoP konsorcija sanāksme apliecināja tā spēju mobilizēt plašu starptautisko partnerību, lai kopīgiem spēkiem risinātu būtiskus jautājumus kuņģa vēža izpētē. Tika uzsvērta nepieciešamība pēc daudzdisciplināras pieejas, sasaistot ģenētikas, epidemioloģijas un uztura zinātņu aspektus,” secina E.Gašenko.

Vairāk par projektu var uzzināt šeit!

 

Dalīties