Šveices zinātnisko un medicīnisko  grāmatu izdevniecības Karger publishers žurnālā Digestive Diseases publicētas pirmās rekomendācijas par baktērijas, kura saistāma ar kuņģa saslimšanām, tostarp vēzi – Helicobacter pylori diagnostiku un ārstēšanu Āfrikā. Šajā kontinentā ir viens no augstākajiem H.pylori izplatības rādītājiem pasaulē.

Pamatojoties uz Eiropas kolēģu pieredzi, speciālistu grupa ar līdzīgu nosaukumu 2022. gadā tika nodibināta Āfrikā, apvienojot daudzu šī kontinenta valstu pārstāvjus. Darba grupā bija iesaistīti divi Eiropas Helikobaktērijas un Mikrobiotas pētniecības grupas pārstāvji, viens no tiem, - Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, profesors Mārcis Leja.

“Nenoliedzami, ir būtiskas atšķirības starp šīs baktērijas izplatību Eiropā un Āfrikā, kā arī šajos kontinentos ar tās izraisīto slimību spektru. Vienlaikus, ir arī daudz kopīgā. Āfrikā ar baktēriju inficēta lielākā iedzīvotāju daļa, kamēr Eiropā šī proporcija ir zemāka. Taču pēc vidējiem rādītājiem saslimstība ar kuņģa vēzi Āfrikā ir krietni mazāka nekā Latvijā un šo fenomenu dēvē par ‘’Āfrikas mīklu”. Taču jaundibinātās grupas ietvaros tiek arī diskutēts par pētījumiem, lai saprastu, vai īstenībā šāda mīkla pastāv.  Sadarbība starp speciālistiem turpinās arī šobrīd, un paredzams, ka mūsu speciālisti prezentēs Āfrikas Helikobaktērijas un Mikrobiotas pētniecības grupas inaugurācijas konferencē Keiptaunā,” uzsvēra profesors, gastroenterologs Mārcis Leja.

Sīkāka informācija par vadlīnijām – publikācijā: https://ej.uz/helikobakterijas_afrika
 

Dalīties