en-GBlv-LV
en-GBlv-LV
2022. gada 23. decembrī

Silti un sirsnīgi sveicam gada nogales svētkos!

2022. gada 14. decembrī

LU KPMI piedalās Rīgas Stradiņa universitātes projekta tīklošanās pasākumā

Publicitātes foto

13. decembrī LU KPMI direktora vietnieks Ilmārs Stonāns pārstāvēja institūtu Rīgas Stradiņa universitātes realizētā projekta “Personalizētās medicīnas EATRIS-ERIC kapacitātes konsolidācija” – “EATRIS-plus” industrijas – akadēmijas tīklošanās pasākumā. Pasākuma ietvaros viņš iepazīstināja ar līdzšinējo institūta pieredzi sadarbībā ar akadēmiskajiem un industrijas partneriem, kā arī iezīmēja nākotnes sadarbības iespējas. Tikšanās laikā tika apzināta pieaugošā valsts loma rezultatīvas akadēmisko un industriālo partneru sadarbības nodrošināšanai personalizētās medicīnas uzdevumu risināšanā.

Projekta mērķis ir sekmēt EATRIS ilgtspēju ilgtermiņā, nodrošinot pētniecības kopienu inovatīvus zinātniskos instrumentus, stiprinot infrastruktūras finanšu modeli un nostiprinot EATRIS vadošo lomu Eiropas Pētniecības telpā (EPT), jo īpaši personalizētās medicīnas pētniecības un attīstības jomā. Pasākumā piedalījās projekta EATRIS Zinātnes direktors Dr. Toni Andreu un EATRIS sadarbības organizēšanas vadītāja ar industriju Sara Zullino, kā arī RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta, Latvijas Reto slimību alianses, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Latvijas Organiskās sintēzes institūta, Latvijas Biomedicīnas pētniecības un studiju centra un RSU onkoloģijas institūta pārstāvji. Nozares pārstāvju prezentācijām sekoja apaļā galda diskusija par sadarbības iespējām personalizētajā medicīnā, kā arī RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta, RSU Darba drošības un vides veselības institūta un RSU Higiēnas un arodslimību laboratorijas apmeklējums.

Projekts EATRIS-Plus palīdzēs apvienot un pielietot omikas tehnoloģiju infrastruktūras akadēmiskās iespējas pētniecības atklājumu praktiskai izmantošanai medicīnā, lai pētnieki varētu labāk risināt zinātniskās un sabiedriskās problēmas personalizētās medicīnas jomā. Projekta galvenais rezultāts būs multi-omikas rīku izmēģinājumu veikšana un piegāde, kas ietvers standarta darbības procedūras, paraugprakses pamatnostādnes, atsauces materiālus, kvalitātes parametrus, analīzes rīkus, atsauces vērtību noteikšanas kritērijus un nodrošinās piekļuvi multi-omikas datu repozitorijam. Turklāt koordinācijas birojs un 13 esošie infrastruktūras valsts punkti kopīgi sniegs informāciju, kā arī īstenos apmācības un nozares iesaistes un starptautiskās sadarbības pasākumus, lai vēl vairāk palielinātu valsts spējas, sekmētu lietotāju uzticēšanos, kā arī stiprinātu EATRIS un ERA pasaules mēroga zinātnisko vadību pētniecības atklājumu praktiskai izmantošanai medicīnā un personalizētās medicīnas jomā.

Projekta realizēšanā iesaistītas 19 Eiropas institūcijas. Tā noslēgums paredzēts 2023. gada nogalē. Vairāk par projektu lasāms: https://www.rsu.lv/projekts/personalizetas-medicinas-eatris-eric-kapacitates-konsolidacija-eatris-plus

2022. gada 5. decembrī

„Diagnostics” publicēts raksts par asins biomarķieru izmantošanu autoimūna gastrīta diagnostikā

© Foto: Book publishing photo created by Racool_studio - www.freepik.com

Žurnālā „Diagnostics” publicēts raksts par asins biomarķieru (t.sk. antivielu pret parietālajām šūnām un antivielu pret iekšējo faktoru) lomu atrofiska korpusa gastrīta neinvazīvā diagnostikā:

The diagnostic value of anti-parietal cell and intrinsic factor antibodies, pepsinogens, and gastrin-17 in corpus restricted atrophic gastritis

Publikācija secina, ka pepsinogēnu I/II attiecības un antiparietālo antivielu noteikšana ir optimāla kombinācija izolēta atrofiska korpusa gastrīta neinvazīvai diagnostikai. Šis gastrīts pamatā ir autoimūnas ģenēzes un saistāms ar paaugstinātu kuņģa vēža attīstības risku.

Raksta autori ir PSKUS interniste, imunoloģe Petra Kriķe, raksts sagatavots LU profesora, gastroenterologa, LU KPMI direktora Mārča Lejas vadībā, autoru vidū arī LU KPMI pētnieki Inese Poļaka, Daiga Šantare, Lilian Tzivian, kā arī GASTRO pārstāvji Ilze Ķikuste, Ivars Tolmanis, Aigars Vanags, tāpat Sergejs Isajevs no Akadēmiskās histoloģijas laboratorijas, Inta Liepniece-Karele no RSU Patoloģijas katedras, Dace Rudzīte no RAKUS, kopā ar Nacionālā Vēža institūta (National Cancer Institute, ASV) darbiniecēm Minkyo Song, M. Constanza Camargo un Gary L Norman un Zakera Shums no ASV laboratorijas diagnostikas uzņēmuma „Werfen”.

Pētījums veikts, izmantojot Gremošanas slimību centra GASTRO savākto materiālu un izstrādāts sadarbībā ar Gremošanas slimību centru GASTRO, Akadēmisko histoloģijas laboratoriju, laboratorijas izmeklējumi veikti ar diagnostikas uzņēmumu „Werfen” (ASV) un „Biohit” (Somija) atbalstu.

Raksts brīvpieejā lasāms „Diagnostics" saitē: 10.3390/diagnostics12112784

2022. gada 30. novembrī

LU Valsts prezidenta klātbūtnē paraksta sadarbības memorandu un līgumu ar Izraēlas medicīnas centriem 

 

Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

29. novembrī, Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita un Andras Levites kundzes valsts vizītes Izraēlā laikā, piedaloties vairāk nekā 50 Latvijas uzņēmējiem no IT, medicīnas, izglītības, pārtikas nozarēm un loģistikas un citām jomām, norisinājās Izraēlas – Latvijas Biznesa forums. Latvijas Universitāti uzņēmēju delegācijas sastāvā pārstāvēja Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors prof. Mārcis Leja un asoc. prof. Liliāna Civjāne, kas Valsts prezidenta klātbūtnē parakstīja sadarbības memorandu starp Latvijas Universitāti un Šara Zedeka medicīnas centru (Shaare Zedek Medical Center) Jeruzalemē un akadēmiskās sadarbības līgumu ar Telavivas Sourasky medicīnas centru (Tel Aviv Sourasky Medical Center).

 

Foto: No personīgā arhīva. Vizīte Šara Zedeka medicīnas centrā (Shaare Zedek Medical Center) Jeruzalemē

Izraēlas – Latvijas Biznesa forumu 27. – 30. novembrī organizēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbībā ar Izraēlas Eksporta un starptautiskās sadarbības institūtu (The Israel Export & International Cooperation Institute). Uzņēmēju delegācijas trīs dienu darba programmas ietvaros, pirms sadarbības memoranda un līguma parakstīšanas turpmākam darbam zinātniskās pētniecības jomā, Latvijas Universitātes pārstāvji partnerus apmeklēja arī klātienē. Tāpat Biznesa foruma laikā tika prezentēts Latvijas un Izraēlas piedāvājums dažādās biznesa jomās un notika paneļdiskusijas. Mārcis Leja kopā ar Šebas medicīnas centra (Sheba Medical Center) Autoimūno slimību centra pārstāvi, Telavivas Universitātes profesoru Jehudu Šoenfeldu (Yehuda Shoenfeld) moderēja kopsēdi ar LR Ekonomikas ministriju un LIAA. Tajā IT sektora, lielo datu uzņēmumu un valsts institūciju pārstāvji apsprieda ekonomiskos, ētiskos un tehniskos aspektus aktuālās precīzās medicīnas datu infrastruktūras izveidē Latvijā un Izraēlā.

2022. gada 28. novembrī

Notiks PERSIST vebinārs par tehniskajiem risinājumiem

Projekta PERSIST ietvaros 1. decembrī pulksten 16:00 – 17:00 (pēc Latvijas laika) interesenti aicināti piedalīties tiešsaistes vebinārā par projektā izmantotajiem tehniskajiem risinājumiem. PERSIST H2020 konsocrija locekļi prezentēs savu pieeju un risinājumu vēža pacientu atbalstam un to, kā MI un digitāla lēmumu atbalsta sistēma var veicināt personalizētāku un uz pacientu vērstu aprūpi.

Vebinārā interesenti uzzinās par:

 • PERSIST lietotni mHealth – tostarp par anketas, CTC, dienasgrāmatas ierakstīšanas funkcionalitāti un depresijas pazīmju un simptomu iegūšanu no dienasgrāmatām;
 • uz slimību orientētas diskursa funkcionalitātes un brīdināšanas sistēmu;
 • apkopoto datu izmantošanu un dažādām iespējamām aprūpes plānu trajektorijām;
 • klīnisko lēmumu atbalsta sistēmu un lietotni mClinician.

Vebinārs norisināsies platformā MS Teams: https://bit.ly/3Xn7q23

Dalība – bez maksas, iepriekš reģistrējoties: https://forms.gle/HdJ8UHyhMPwgcpfR7

Vairāk informācijas: https://projectpersist.com 

Persist projekta mājas lapa. 

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis 2020" pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 25. novembrī

Preses relīze

Latvijas Universitātes zinātnieki sāk darbu Eiropas mēroga projektā saslimstības ar kuņģa vēzi mazināšanai

 

 

 

 

 

 

 

Publicitātes attēls: EUROHELICAN darba grupas tikšanās Ļubļanā, Slovēnijā

Ar projekta realizētāju tikšanos Ļubļanā, Slovēnijā, aizsācies jauns Eiropas mēroga projekts, kura galvenais mērķis ir sekmēt kuņģa vēža profilaksi Eiropā. Projekta “Saslimstības ar kuņģa vēzi samazināšanas paātrināšana Eiropā, izskaužot Helicobacter pylori baktēriju” (Accelerating gastric cancer reduction in Europe through Helicobacter pylori eradication) jeb saīsinājumā – EUROHELICAN ietvaros tiks izvērtēta populācijā balstīta baktērijas Helicobacter pylori testēšanas un izskaušanas stratēģija. Šī kuņģī mītošā baktērija ir būtisks kuņģa vēža attīstības riska faktors. Projekta rezultātā pasaules un Eiropas eksperti izstrādās vadlīnijas kuņģa vēža skrīninga ieviešanai un rekomendācijas tā efektivitātes izvērtēšanai. Latvijā projektu EUROHELICAN realizē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI).

Kuņģa vēzis ir piektais izplatītākais un ceturtais nāvējošākais vēža paveids pasaulē. 2020. gadā atklāti aptuveni miljons jaunu kuņģa vēža gadījumu, un miruši gandrīz 800 000 cilvēku. Visaugstākie kuņģa vēža saslimstības rādītāji pasaulē pēc Austrumāzijas ir Centrāleiropā un Austrumeiropā. Šajos reģionos kuņģa vēzis visbiežāk tiek atklāts novēloti, līdz ar to varbūtība, ka pacienti izdzīvos turpmākos piecus gadus, ir ievērojami sliktāka -  tikai 19-30% gadījumu. Neskatoties uz pēdējo gadu sasniegumiem vēža terapijā, lielākajā daļā Eiropas valstu piecu gadu dzīvildzes rādītāji pēdējās desmitgadēs nav būtiski uzlabojušies.

Infekcija ar Helicobacter pylori jeb H. pylori būtiski palielina risku saslimt ar kuņģa vēzi  - vairums kuņģa vēža gadījumu ir saistīti ar šo infekciju. Ņemot vērā šīs samērā vienkārši ārstējamās infekcijas augsto izplatību visā pasaulē, labākais veids, kā samazināt mirstību no kuņģa vēža, ir veikt profilakses pasākumus. Projektā EUROHELICAN tiks izvērtētas un attīstās profilakses pasākumu stratēģijas. Slovēnijā tiks veikta H.pylori testēšana un baktērijas izskaušana 30 – 34 gadus vecu iedzīvotāju grupā. Savukārt ar Latvijā jau iepriekš iegūtiem datiem tiks veikta H.pylori testēšanas un baktērijas izskaušanas stratēģijas ilgtermiņa ietekmes analīze. Balstoties pētījumu rezultātos, Pasaules Veselības Organizācijas Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras (International Agency for Research on Cancer (IARC) of the World Health Organization (WHO)) eksperti izstrādās rekomendācijas kuņģa vēža profilakses pasākumu ieviešanai un to efektivitātes izvērtēšanai Eiropas līmenī. Izveidotās vadlīnijas un rekomendācijas Eiropas valstīm palīdzēs iekļaut šos kuņģa vēža profilakses pasākumus savās veselības aprūpes prioritātēs.  Paredzams, ka tās vēlāk varētu tikt adaptētas izmantošanai arī globāli.

H. pylori infekcijas izskaušanas loma neaprobežojas ar kuņģa vēža profilaksi, jo šīs infekcijas izskaušana novērstu un ārstētu arī citas gremošanas sistēmas problēmas, piemēram: kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, kuņģa gļotādas iekaisumu jeb gastrītu, dispepsiju (kurai raksturīga pilnuma sajūta, vēdera uzpūšanās, dedzinošas sāpes vēderā, slikta dūša),  dzelzs deficīta anēmiju, MALT limfomu, B12 vitamīna deficītu, un autoimūno saslimšanu idiopātisko trombocitopēnisko purpuru.

LU KPMI projektu realizē sadarbībā ar Slovēnijas Nacionālo Sabiedrības veselības institūtu (The National Institute of Public Health - NIJZ), Pasaules Veselības Organizācijas Starptautisko Vēža izpētes aģentūru (Francija), Nantes universitātes slimnīcu (Nantes University Hospital, Francija) un Mariboras Dr. Ādolfa Drolca Kopienas veselības aprūpes centru (Community Healthcare Center dr. Adolf Drolc Maribor, Slovēnija). Projekts turpināsies līdz 2025. gada aprīļa beigām.

Finansē Eiropas Savienība. Šeit paustie uzskati un viedoklis atspoguļo tikai autora(u) skatījumu un neizsaka nedz Eiropas Savienības, nedz Eiropas Veselības un digitālās izpildaģentūras (European Health and Digital Executive Agency - HaDEA) nostāju. Eiropas Savienība un finansējumu piešķirošā iestāde par tiem atbildību nenes.

2022. gada 15. novembrī

Ik gadus 15. novembrī atzīmējam Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta dzimšanas dienu! Šogad - daudz laimes 6. gadadienā!

 
Sirsnīgi sveicieni institūta kolēģiem, Latvijas Universitātei un mūsu partneriem!
 
2022. gada 10. novembrī

LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pētnieki uzsāk darbu "Apvārsnis Eiropa" programmas projektā FAMILY

No 2. līdz 4. novembrim LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pētnieki Signe Mežinska un Ivars Neiders piedalījās projekta FAMILY uzsākšanas sanāksmē Roterdamā, pārstāvot LU kā vienu no projekta partneriem. FAMILY konsorcija mērķis ir  piecu gadu laikā izstrādāt jaunus modeļus, lai prognozētu psihisko slimību pārmantošanu ģimenē, uzlabojot izpratni par cēloņsakarībām un noturības veicināšanu. Projektā ir iesaistītas 16 partnerinstitūcijas, kuru vidū ir Eiropas vadošie neirozinātnes un ģenētikas izpētes centri.  

Foto: no personīgā arhīva

LU KPMI vadošā pētniece Signe Mežinska vadīs vienu no FAMILY projekta darba pakotnēm, kuras mērķis ir analizēt ētiskās un sociālās problēmas, kas saistītas ar psihisko slimību pārmantošanas risku un to prognozēšanas modeļu izstrādi. Viens no projekta uzdevumiem ir veicināt arī sabiedrības izpratni par ģimenē pārmantotām psihiskām slimībām, kā arī komunicēt zinātnisko pētījumu rezultātus pacientiem, viņu ģimenēm un garīgās veselības aprūpes speciālistiem.

Vairāk informācijas FAMILY projekta mājas lapā: https://family-project.eu/

#HorizonEU #FAMILY_EU

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis Eiropa" pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 101057529

Finansē Eiropas Savienība. Šeit paustie uzskati un viedoklis atspoguļo tikai autora(u) skatījumu un neizsaka nedz Eiropas Savienības, nedz Eiropas Pētniecības aģentūras (European Research Executive Agency (REA)) nostāju. Nedz Eiropas Savienība, nedz finansējumu piešķirošā iestāde par tiem nav atbildīgi.

2022. gada 9. novembrī

Institūta direktors piedalās vispasaules zinātniskās iniciatīvas noslēgumā Venēcijā

No 7. līdz 10. novembrim Venēcijā, Itālijā, norisinās projekta RE.GA.IN (Real-world Gastris Initiative) noslēdzošā klātienes tikšanās.

Tā ir zinātniska iniciatīva ar mērķi apkopot starpdisciplināras zināšanas par gastrītu un ar to saistītiem ļaundabīgiem audzējiem. No 2022. gada maija līdz novembrim šajā iniciatīvā iesaistījušies 35 vadošie starptautiskie jomas eksperti no visiem kontinentiem, tostarp LU KPMI direktors Mārcis Leja. Šajā laika posmā eksperti ir tikušies vairākās tiešsaistes sanāksmēs, lai kopīgi kritiski izvērtētu pieejamos zinātniskos pierādījumus un formulētu nepieciešamās atziņas. Sanāksmē Venēcijā iniciatīva tiek noslēgta, apkopojot šajās sanāksmēs apkopotos secinājumus.

Foto: no personīgā arhīva. Iniciatīvas organizators, profesors Massimo Rugge

Vēža epidemioloģe Maria Constanza Camargo, pārstāvot Nacionālo vēža institūtu (National Cancer Institute, ASV), vadlīniju grupas sanāksmē ziņoja par Epšteina-Barra vīrusa (EBV) lomu gastrīta un kuņģa vēža izcelsmē. Pētījums izstrādāts kopā ar zinātniskā grāda pretendenti, ķīmijterapeiti Evitu Gašenko (Latvija).

Foto: no personīgā arhīva. NFCI pārstāve, vēža epidemioloģe Maria Constanza Camargo

2022. gada 31. oktobrī

Informatīvā seminārā Liepājas un Dienvidkurzemes ģimenes ārstiem - par GISTAR pētījuma norisi

28. oktobrī Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļa rīkoja Liepājas un Dienvidkurzemes ģimenes ārstu sanāksmi – informatīvu semināru.

Pasākuma ietvaros ar lekciju par iespējām kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanā un Eiropas perspektīvu šajos jautājumos lasīja LU KPMI direktors, gastroeneterologs un LU profesors Mārcis Leja. Papildu šiem apsektiem, profesors ģimenes ārstus informēja par GISTAR pētījumu, kas pašlaik notiek Liepājā, un aicināja ģimenes ārstus iesaistīties tā īstenošanā, informējot savus pacientus par iespējām tajā piedalīties.

Foto: no personīgā arhīva

Ar Liepājas Sporta un veselības centra piedāvājumu iepazīstināja Liepājas Olimpiskā centra manžēas vadītājas Artis Lagzdiņš.

Savukārt Nacionālā veselības dienesta Kurzemes nodaļas vadītāja Anita Zolmane iepazīstināja ar NVD aktualitātēm.  

Projekts tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālā attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. Nr.1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam"

2022. gada 31. oktobrī

Projekta VOGAS partneri dalās pārdomās par galvenajiem izaicinājumiem

Projekta VOGAS gaitā tika veikta jaunākās paaudzes stacionārā izelpas analizatora klīniskā aprobācija vēža agrīnai diagnostikai un precizēti gaistošo marķieru avoti. Izmantojot jaunākās paaudzes stacionāro izelpas analizatoru gaistošo marķieru noteikšanai, projekta dalībnieki veica izelpas analīzes klīniskos apstākļos, novērtējot iekārtas lietojamību un precizitāti, kā arī pilnveidojot šo neinvazīvo vēža slimības noteikšanas metodi.

Projekta dalībnieku pārdomas par galvenajiem izaicinājumiem pēdējo 3 gadu garumā - no ādiem neparedzētiem faktoriem kā Covid-19 pandēmija un karš Ukrainā, līdz jau paredzamajiem riskiem, tehnoloģiskiem un ar loģistiku saistītiem sarežģījumiem projekta gaitā - skatāmas īpaši sagatavotās intervijās, kas pieejamas projekta mājaslapā www.vogas.eu

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824986

2022. gada 26. oktobrī

Latvijas Universitātē notiks viena no lielākajām bioētikas konferencēm Eiropā

Foto: Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas departaments

Nākošā gada 23. – 26. augustā Latvijas Universitātē notiks 35. Eiropas medicīnas un veselības aprūpes filozofijas konference (35th European Society for Philosophy of Medicine and Healthcare - ESPMH Conference). Kopā ar Eiropas medicīnas un veselības aprūpes filozofijas biedrību Latvijā to organizē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI) un Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte (LU MF). Konferences tēma būs „Metodes bioētikā un medicīnas filozofijā”, un interesenti dalībai konferencē aicināti pieteikt savu referātu tēmas līdz 2023. gada 1. martam.

Eiropas medicīnas un veselības aprūpes filozofijas konference ir viens no lielākajiem ikgadējiem bioētikas jautājumiem veltītajiem pasākumiem Eiropā. Ik gadu tā, sadarbībā ar Eiropas vadošajiem bioētikas un medicīnas jomas pētniekiem, tiek organizēta citā valstī, un 2023. gadā pirmo reizi notiks Latvijā, Latvijas Universitātē.

Konferences dalībnieki būs aicināti atskatīties uz pēdējo 50 gadu laikā notikušajām diskusijām par atšķirīgajām metodoloģiskajām pieejām bioētikā un medicīnas filozofijā, un pievērsties jaunu metodoloģisko pieeju analīzei. Referātu autori aicināti pieteikt darbus par tēmām eksperimentālajā, digitālajā, fenomenoloģiskajā bioētikā, skatīt filozofisko un ētisko teoriju, eksperimentālās filozofijas lomu bioētikā, un pētīt bioētikas mijiedarbību ar citām jomām – apziņas filozofiju, politisko filozofiju, mākslu, humanitārajām zinātnēm un citām jomām.

Vairāk informācijas par 35. Eiropas medicīnas un veselības aprūpes filozofijas konferenci un referātu tēmu pieteikšanu pieejama rīkotāju mājaslapā https://www.espmh.org/upcoming-conferences/

2022. gada 24. oktobrī

Projektā PERSIST - īpašs pasākums un partneri tiekas, lai pārrunātu klīniskā pētījuma noslēguma fāzes gaitu

No 19. līdz 22. oktobrim Mariborā, Slovēnijā, notika projekta PERSIST ("Patients-centered SurvivorShip care plan after Cancer treatments based on Big Data and Artificial Intelligence technologies") partneru klātienes sanāksme, kurā piedalījās arī LU KPMI pārstāves – pētniece Dina Bēma un projekta zinātniskā vadītāja asistente Linda Tupiņa. Šajā tikšanā partneri dalījās pieredzē un zināšanās, un pārrunāja klīniskā pētījuma noslēguma fāzes gaitu un veicamos uzdevumus.

Savukārt Vēža apzināšanās mēneša ietvaros 13. oktobrī Eiropas Parlamenta ēkā klātienē un tiešsaistē norisinājās īpašs pasākums - “PERSISTent to fight cancer, whatever I.T. takes”.

Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja uzzināt vairāk par PERSIST ietekmi uz pacientu, medicīnas un aprūpes personāla ikdienu, kādus īpašus datus projektā ievāc ar aplikāciju mHealth un mClinician palīdzību un kā ar to palīdzību iespējams uzlabot dzīves kvalitāti pacientiem pēc vēža ārstēšanas. Tāpat tika prezentēts klāsteris Cancer Survivorship - AI for Well-being (CS_AIW). Pēc tam sekoja panelis par Pārdomām par digitalizāciju Eiropā – Vēža izpratnes mēneša ietvaros.

Pasākuma ierakstu iespējams noskatīties tiešsaistē.

Projekta PERSIST mērķis ir, apvienojot lielo datu un mākslīgā intelekta iespējas, uzlabot dzīves kvalitāti pacientiem pēc vēža ārstēšanas, dodot iespēju ārstiem efektīvi sekot līdzi pacienta stāvoklim. Projekts norisinās Latvijā, Slovēnijā, Beļģijā un Spānijā.

Persist projekta mājas lapa. 

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis 2020" pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 19. oktobrī

LU KPMI ierosināta projekta ietvaros Eiropas eksperti Rīgā strādā pie kvalitatīvākas vēža aprūpes veicināšanas

Pubiicitātes foto

Divas dienas, 17. un 18. oktobrī - Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā tikās Eiropas Vēža institūtu organizācijas (OECI) pārstāvji, lai veiktu ekspertīzi un sniegtu ieteikumus Latvijas virzībai uz visaptverošu vēža centru un visaptverošu vēža aprūpes tīklu, kas sekmētu vienlīdzīgu veselības aprūpes pieejamību vēža pacientiem Latvijā.

Tikšanās noritēja Eiropas Savienības Strukturālo reformu atbalsta ģenerāldirektorāta (DG REFORM) finansētā projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“ (Improving cancer care coordination and screening in Latvia and Slovakia, ICCCS) ietvaros. Latvijā šis projekts tiek realizēts pēc Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) iniciatīvas.

Ekspertu statusā projektā ir iesaistīti Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras, Eiropas Vēža institūtu organizācijas un ERASMUS Universitātes Medicīnas centra (EMC) pārstāvji. Projekta ekspertīze ir sadalīta trijās daļās – vēža skrīnings, vēža reģistrs un visaptverošu vēža centru un vēža aprūpes tīkla izveide, kuru  mērķis ir nodrošināt vienlīdz kvalitatīvu un visiem pacientiem vienādi pieejamu vēža aprūpi visā Latvijā.

„Pēdējos gados cīņa pret vēzi ir arī visas Eiropas Savienības prioritāte, un šogad arī Latvijā valdībā tika apstiprināts Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāns 2022. – 2024. gadam. Tas paredz virkni uzlabojumu, kam būs nepieciešams nacionāls finansējums, un patlaban mums talkā nāk visaugstākā līmeņa eksperti,” projekta nozīmību pamato Eiropas Komisijas Vēža misijas padomes bijušais eksperts, Latvijas Universitātes profesors, LU KPMI direktors Mārcis Leja.

„Piemēram, viena no augstākajām prioritātēm ir vēža reģistrs, jo, ja mēs kvalitatīvi nereģistrējam to, kas notiek Latvijā, mēs nevaram zināt, kas ir jāmaina un kādi pasākumi jāievieš, lai uzlabotu vēža aprūpes iespējas pacientiem. Līdzīgi ir ar skrīningu. Es esmu gandarīts, ka padomdevējs šī projekta ietvaros ir tieši Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūra, kas ir ar visaugstāko kompetenci pasaulē šajā jomā un kas pārrauga un apkopo datus par to, kas notiek visā pasaulē,” pauž M. Leja.

Klātienes vizītē bija ieradušies profesors Saimons Obersts (Simon Oberst) un profesore Mefa Nilberte (Mef Nilbert), un attālināti piedalījās arī citi eksperti no OECI un IARC.

17. oktobrī eksperti tikās ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes un vadības pārstāvjiem, lai pārrunātu jau sasniegto un akcentētu tālāk risināmos jautājumus. Vizītes otrajā dienā notika vairāki semināri ar ietvertu diskusiju daļu - par audzēju molekulāro diagnostiku, klīniskajiem pētījumiem onkoloģijā, staru terapiju, kā arī par onkoloģisko pacientu paliatīvo un hospisa aprūpi.

Pubiicitātes foto

2022. gada 19. oktobrī

LU KPMI pēcdokturantūras pētnieks devies mobilitātē uz Vāciju

Foto: No personīgā arhīva

No 19. septembra līdz 15. oktobrim LU KPMI vadošais pētnieks Manohar Prasad Bhandari pēcdokturantūras pētījuma ,,Kuņģa mikrobioma un gaistošo organisko savienojumu sakarības izpēte agrīnai kuņģa vēža diagnostikai” ("Study of relation between gastric microbiota and volatile organic compounds (VOCs) for the early detection of gastric cancer") ietvaros strādāja uzņēmumā “JLM Innovation”. Sākotnēji, no 19. septembra līdz 1. oktobrim, darbs noritēja attālināti, bet laikā no 2. līdz 15. oktobrim pētnieks uzņēmumā Tībingenā, Vācijā, darbojās klātienē.

Tehnoloģiju uzņēmums “JLM Innovation”, balstoties pētījumos, izstrādā aparatūru un programmatūru medicīnas datu iegūšanai, tostarp datu analīzes rīkus ķīmisko gāzu sensoru jomā. Līdz šim uznēmums jau piedalījies arī vairākos starptautiska mēroga projektos.

Uzņēmuma līdzšinējā pieredze un sadarbība ar medicīnas un bioķīmijas jomu speciālistiem ir devusi nozīmīgus rezultātus un veicinājusi medicīnas pētījumu veikšanai būtisku tehnoloģiju attīstību. “JLM Innovation” jau iepriekš sadarbojies ar LU KPMI dažādu Eiropas Savienības mēroga projektu realizēšanā, tostarp ar Horizon Europe 2020 programmas atbalstu realizētajā projektā VOGAS. 2022. gada septembrī noslēgtā projekta VOGAS mērķis bija pilnveidot neinvazīvu kuņģa vēža skrīninga aparatūru, ar kuras palīdzību noteikt vēža pacientiem raksturīgos gaistošos marķierus izelpā. Pētnieka Manohar Prasad Bhandari pēcdokturantūras pētījums sasaucas ar šī projekta mērķiem, likumsakarīgi ļaujot izvērst sadarbību ar VOGAS partneriem, tostarp uzņēmumu “JLM Innovation”.

Foto: No personīgā arhīva

Mobilitātes ietvaros pētnieks strādāja uzņēmuma ekspertes un pētniecības ridektores Marta Padilla un izpilddirektora Jan Mitrovics vadībā. Viņš papildināja zināšanas instrumenta eNose datu analīzes metodēs. Šis instruments tiek izmantots kuņģa vēžu pacientu izelpotā gaisa paraugu savākšanai un analīzei projekta DP3 „H.pylori ietekme uz eNose rādījumiem”. Izmantojot “JLM Innovation” izstrādātos Python programmēšanas kodus, pētnieks apguva nepieciešamos sensoru datu analīzes soļus. Iegūtās zināšanas datu analīzē tiks pielietotas, analizējot projekta 3. darba pakas izpildes gaitā ar eNose palīdzību iegūtos datus, un rezultātā taps pētniecisks raksts. Šim nolūkam tiks ņemta vērā H.pylori, uztura un citu traucējošu faktoru ietekme uz eNose sensora rādījumiem. 

Manohar Prasad Bhandari pēcdoktorantūras projekta mērķis ir kuņģa mikrobioma radīto gaistošo savienojumu, mikrobioma izmaiņu ietekmes un izelpas marķieru izpēte agrīnai kuņģa vēža atklāšanai.

   

Programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.2. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” ERAF projekts Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/495 "Kuņģa mikrobioma un gaistošo organisko savienojumu sakarības izpēte agrīnai kuņģa vēža diagnostikai"

2022. gada 18. oktobrī

Vīnē notikusi Starptautiskās vesela kuņģa iniciatīvas dalībnieku tikšanās

Oktobra pirmajā pusē Austrijā, Vīnē, pēc vairāku gadu pārtraukuma noritējusi Starptautiskās Vesela kuņģa iniciatīvas (Healthy Stomach Initiative) tikšanās. Šīs starptautisku medicīnas profesionāļu dibinātās iniciatīvas mērķis ir vērst citu veselības speciālistu un plašākas sabiedrības uzmanību kuņģa veselībai un ar to saistītu saslimšanu prevencijai. Vairāk par Starptautisko Vesela kuņģa iniciatīvu lasāms tās mājaslapā http://www.hsinitiative.org/

LU KPMI sanāksmē pārstāvēja tās direktors Mārcis Leja. Tikšanās laikā tika ziņots par jaunāko Eiropas vadlīniju pieņemšanas procesu, un Slovēnijas pārstāvji izziņoja līguma ar Eiropas Komisijas parakstīšanu, aizsākot jauna projekta - EUROHELICAN - realizēšanu. Tā mērķis ir izstrādāt vadlīnijas un ieteikumus, kas palīdzētu radīt, pilnveidot un ieviest populācijas pētījumos balstītu baktērijas H. pylori skrīninga un ārstēšanas programmu Eiropā. Projektu kopā ar partneriem - Slovēnijas Nacionālo sabiedrības veselības institūtu, Starptautisko Vēža izpētes centru (International Agency for Research on Cancer (IARC), Francija) un Nantes universitātes slimnīcas centru (Francija) – realizēs arī Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts.

Projekts tiks realizēts ar Eiropas Savienības programmas EU4Health atbalstu.

Foto: No personīgā arhīva

2022. gada 17. oktobrī

Preses relīze

Institūta direktors strādās pie kolorektālā vēža skrīninga plāna uzlabošanas Eiropā

© Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas departaments

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, Latvijas Universitātes profesors, gastroenterologs Mārcis Leja izvēlēts strādāt Eiropas Komisijas Kolorektālā vēža iniciatīvas (EKKVI) ekspertu grupā (European Commission Initiative on Colorectal Cancer – ECICC). Viņš kopā ar citiem Eiropas ekspertiem strādās pie Eiropas kolorektālā jeb resnās un taisnās zarnas vēža skrīninga vadlīniju atjaunināšanas. Tādējādi tiks būtiski uzlabota veselības pakalpojumu pieejamība tiem Eiropas un Latvijas iedzīvotājiem, kas ir kolorektālā vēža saslimstības riska grupā.

Resnās un taisnās zarnas vēzis ir trešais pasaulē un otrais Eiropā izplatītākais ļaundabīgais audzējs. Ik gadu šī saslimšana tiek diagnosticēta vairāk nekā miljonam cilvēku visā pasaulē. No šiem gadījumiem teju puse jeb ap 450 000 tiek reģistrēti Eiropā, kur tā ir otra nāvējošākā vēža saslimšana uzreiz aiz plaušu vēža. Latvijā katru gadu tiek atklāti ap tūkstoš jaunu saslimšanas ar resnās un taisnās zarnas vēzi gadījumi un ik gadu ar to mirst ap 700 pacientu.

Kolorektālā vēža attīsību veicina mazkustīgs dzīvesveids, nesabalansēts uzturs, liekais svars un aptaukošanās, smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana, kā arī iedzimtība. Laikus atklājot šo saslimšanu un agrīni uzsākot tās ārstēšanu, iespējama pilnīga atlabšana.

EKKVI izvēlētā ekspertu grupa līdz 2025. gadam strādās pie jau esošo vadlīniju ārstniecības personām atjaunināšanas. Atjaunotās vadlīnijas ietvers jaunākos zinātnē balstītos atklājumus, kā arī kvalitātes nodrošinājuma shēmas, kas attieksies uz visu kolorektālā vēža ārstniecības procesu.

Izmantojot šīs vadlīnijas, veselības speciālisti visā Eiropā varēs ātrāk un veiksmīgāk identificēt kolorektālā vēža riska grupas pacientus, strādāt pie dažādu riska faktoru ietekmes mazināšanas, diagnosticēt saslimušos un nodrošināt efektīvāku resnās zarnas vēža pacientu ārstēšanu.

Eiropas Komisijas Kolorektālā vēža iniciatīva sasaucas ar Eiropas Komisijas Vēža misijas plānu (European Commission Cancer mission plan). Šis plāns paredz virkni aktivitāšu vēža profilakses un ārstniecības veicināšanai visā Eiropā. EKKVI mērķis ir sekmēt tieši kolorektālā vēža profilakses, skrīninga un diagnostikas procesus, un piedalīties nevienlīdzības mazināšanā vēža ārstniecības un aprūpes pakalpojumu pieejamībā Eiropā. Iniciatīvas izvēlētā speciālistu grupa sastāv no Eiropas vadošajiem vēža pētniekiem, kas pārstāv dažādas pētniecības institūcijas.

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūtā (LU KPMI) tiek realizēti pētījumi dažādās sabiedrības veselības un slimību profilakses jomās pasaules, Eiropas un Latvijas mērogā. Kopš dibināšanas 2016. gadā institūta darbā īpaša uzmanība ir pievērsta vēža agrīnai diagnostikai un profilaksei, un tas ir kļuvis par vienu no vadošajām Eiropas organizācijām gremošanas sistēmas vēža pētniecībā.

2022. gada 13. oktobrī

Projekta HYCOR rezultāti prezentēti Apvienotajā Eiropas Gastroeneteroloģijas nedēļas 2022 kongresā 

No 8. līdz 11. oktobrim projekta HYCOR vecākā laborante – ārste rezidente Linda Anarkulova piedalījās Apvienotās Eiropas Garstroenteroloģijas nedēļas 2022 (United European Gastroenterology Week 2022 – UEGWEEK 2022) kongresā, Austrijā, Vīnē. Dalībai pasākumā L. Anarkulova bija saņēmusi labākās UEG Nacionālās prezentācijas balvu. Šī balva tiek piešķirta daudzsološākajiem jaunajiem pētniekiem, apbalvojumu piešķirot visaugstāk vērtēto pētījumu abstraktu autoriem no katras valsts.

UEGWEEK 2022 L. Anarkulova prezentēja stenda referātu “Application of modular multi- sensor VOC analyser for non-invasive detection of colorectal cancer”, kas veidots, balstoties LU KPMI realizētā projekta HYCOR rezultātos. Standa referāts iekļāva pētījuma secinājumus par kolorektālā vēža skrīningu ar izelpas analīzes palīdzību, kas balstās uz gaistošo organisko savienojumu noteikšanu izelpā, izmantojot sensoru izelpas analizatoru. Pētījuma HYCOR mērķis bija ar analizatora palīdzību diferencēt kolorektālā vēža pacientus un indivīdus bez vēža. Tajā tika iekļautas divas pētījuma grupas – kolorektālā vēža pacienti un kontroles grupa. Šo abu grupu dalībnieki veica izelpas testu sensoru izelpas analizatorā. Iegūtie rezultāti uzrādīja, ka sensoru izelpas analizators spēj atšķirt kolorektālā vēža pacientus un kontroles grupas pētījuma dalībniekus. Pētījums tiks turpināts, veidojot un izvērtējot vēl vairākus specifiskus vēža noteikšanas modeļus plašākā pacientu lokā.  

Foto: Linda Anarkulova. No personīgā arhīva.

Projekts tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālā attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. Nr.1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam"

2022. gada 12. oktobrī

Gruzijā norisinājusies projekta VOGAS noslēdzošā partneru tikšanās

No 27. līdz 30. septembrim Gruzijā norisinājās projekta VOGAS noslēdzošā konsorcija tikšanās. Tajā pulcējās projekta partneru “Technion” – Izraēlas Tehnoloģiju institūta (Technion – Israel Institute of Technology), Upsalas (Zviedrija), Ulmas (Vācija), Insbrukas (Austrija), Pamplonas (Kolumbija) un Pontificia Universidad Católica de Chile  (Čīle) universitāšu, Sanagnasio universitātes slimnīcas (University Hospital San Ignacio, Kolumbija), tehnoloģiju uzņēmuma „JLM Innovation” (Vācija), A. C. Camargo Vēža centra (A.C.Camargo Cancer Center, Brazīlija), Ukrainas Nacionālā vēža institūta (National Cancer Institute MPH of Ukraine), Somijas Tehniskās izpētes centra VTT (VTT Technical Research Center of Finland), ASV Nacionālā vēža institūta (National Cancer Institute), kā arī Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pārstāvji.

VOGAS projekta mērķis tā norises gaitā bija veikt jaunākās paaudzes stacionārā izelpas analizatora klīnisko aprobāciju vēža agrīnai diagnostikai un precizēt gaistošo marķieru avotus. Izmantojot jaunākās paaudzes stacionāro izelpas analizatoru gaistošo marķieru noteikšanai, projekta dalībnieki veica izelpas analīzes klīniskos apstākļos, novērtējot iekārtas lietojamību un precizitāti, kā arī pilnveidojot šo neinvazīvo vēža slimības noteikšanas metodi.

Partneri pārrunāja projekta periodā paveikto, galvenokārt fokusējoties uz iekārtas darbību un tās uzlabošanas un pielietošanas iespējas, kā arī klīniskā pētījuma rezultātus un atklātos biomarķierus. Par galvenajiem rezultātiem šobrīd tiek izstrādātas vairākas publikācijas.

Ar šo tikšanos projekts VOGAS ir oficiāli noslēdzies, tomēr izveidotā sadarbība turpinās. Partneri tikās ar Gruzijas Klīniskās onkoloģijas biedrības prezidentu Rema Gvamichava un pārrunāja iespējamo sadarbību nākotnes projektos, iesaistot plašu sabiedrību, klīnikas un skrīningā iesaistītās organizācijas. Tāpat turpināsies arī sadarbība ar citiem projekta VOGAS partneriem, realizējot arī citus programmas Apvārsnis Eiropa (Horizon Europe) projektus.

© Foto: no personīgā arhīva

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824986

2022. gada 11. oktobrī

Lasāma LU KPMI direktora Mārča Lejas intervija par insitūta darbu agrīnas vēža pētniecības jomā

Portālā Delfi un Latvijas Universitātes mājaslapā www.lu.lv lasāma Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktora Mārča Lejas intervija žurnālistam Mārim Zanderam. Tās sākotnējā publikācija - Latvijas Universitātes žurnāla "Alma Mater" 2022. gada rudens numurā.

Sarunā profesors norāda, ka, pateicoties zinātnes attīstībai, mūsdienās diagnoze "vēzis" dažkārt uztverama kā hroniska saslimšana, un nereti redzams, ka tā tiek izārstēta vai tās progresēšana - apturēta. Viņš iezīmē gan iespējas, gan arī vairākus klupšanas akmeņus vēža skrīninga jomā Latvijā, un īpaši izvērš tematu par gaistošo biomarķieru izmantošanu veselības diagnostikā.

Mārča Lejas interviju tiešsaistē lasāma portālā Delfi

un Latvijas Universitātes mājaslapā www.lu.lv

2022. gada 9. oktobrī

KPMI kopā ar PERSIST partneriem aicina piedalīties pasākumā tiešsaistē un klātienē

13. oktobrī no 9:00 līdz 10:30 (CET) ikviens interesents aicināts piedalīties KPMI un projekta PERSIST partneru rīkotā pasākumā  “PERSISTent to fight cancer, whatever I.T. takes”. Tas norisināsies kā tiešsaistē, tā klātienē Eiropas Parlamenta ēkā Briselē.

Projekta PERSIST mērķis ir, apvienojot lielo datu un mākslīgā intelekta iespējas, uzlabot dzīves kvalitāti pacientiem pēc vēža ārstēšanas, dodot iespēju ārstiem efektīvi sekot līdzi pacienta stāvoklim. Projekts norsinās Latvijā, Slovēnijā, Beļģijā, Spānijā.

Pasākuma laikā projekta īstenotāji izvērtēs inovāciju attīstības gaitu un jauno un inovatīvo tehnoloģiju pielietojumu praksē ārstniecības un veselības aprūpes nozarē. Pasākuma mērķis ir arī veicināt ieinteresēto pušu interesi par projekta PERSIST un citu līdzīgu projektu ieguvumiem, un tā apmeklētāji uzzinās, kā PERSIST projektā tiek izmantota mHealth lietotne, kādā veidā tā var palīdzēt un kā tā sasaucas ar veselības nozarē vēl neattīstītajiem jauno tehnoloģiju pielietojuma virzieniem. Tāpat apmeklētāji varēs uzzināt, kādu nozīmīgu pienesumu projekts sniedz veselības nozarei, tādējādi veicinot dažādu ieinteresēto pušu atbalstu un iesaistīšanos šāda veida projektos.

Pasākuma darba valoda - angļu.

Vairāk informācijas par pasākuma “PERSISTent to fight cancer, whatever I.T. takes” norisi pieejama projekta mājaslapā.

Pieteikties dalībai pasākumā tiešsaistē vai klātienē var, aizpildot pieteikuma anketu.

 

Persist projekta mājas lapa. 

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis 2020" pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 23. septembrī

Aizritējusi ICCCS projekta skrīninga grupas ekspertu vizīte Latvijā

No 19. līdz 21. septembrim Rīgā notika projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“ (Improving Cancer Care Coordination and Screening in Latvia and Slovakia (ICCCS)) ekspertu skrīninga grupas tikšanās ar iesaistīto Latvijas pušu – Latvijas Veselības ministrijas, slimnīcu, institūtu un institūciju – pārstāvjiem.

Tikšanos laikā projekta eksperti iepazina Latvijas speciālistu darbu un esošo situāciju vēža skrīninga jomā, lai turpmākā projekta gaitā sagatavotu rekomendācijas skrīninga procesu uzlabošanai. Eiropas Komisijas (EK) tehniskā atbalsta instrumenta (DG REFORM) finansētais projekts sasaucas ar Eiropas Vēža misijas plānu un tā mērķis ir veicināt vēža izraisītās mirstības samazināšanu, uzlabot vēža reģistrēšanu populācijā, izveidot un panākt visaptveroša vēža aprūpes un pētniecības infrastruktūras / tīklu akreditāciju, kā arī uzlabot krūšu, dzemdes kakla un kolorektālā vēža skrīninga programmas. Projekta realizācija Latvijā notiek pēc LU KPMI iniciatīvas.

© Foto: no personīgā arhīva. ICCCS ekspertes Nadya Dimitrova (Starptautiskā vēža pētniecības aģentūra – International Agency for Research on Cancer, IARC) un Iris Lansdorp - Vogelaar (Erasmums MC Roterdamas Sabiedrības veselības nodaļa - Erasmus MC Rotterdam Department of Public Health) tiekas ar projektā iesaistīto Latvijas pušu pārstāvjiem

Tikšanās ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Pētniecības un veselības statistikas departamenta direktori Janu Lepiksoni

Tikšanās ar ģimenes ārstu Jevgēniju Bondinu ģ.ā. praksē „Alma”

Tikšanās ar „Centrālā Laboratorija” pārstāvjiem, valdes locekli Edvīnu Kāzušu, Molekulārās bioloģijas nodaļas vadītāju Martu Priedīti un laboratorijas speciālisti Beatrisi Orlovu

Tikšanās ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenterologu Eduardu Krustiņu

Tikšanās ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Krūts ķirurgu Arvīdu Irmeju

Tikšanās ar „Datamed” valdes locekli Normundu Ančupānu

Tikšanās ar Gremošanas slimību centra „Gastro” valdes priekšsēdētāju un Galveno ārstu Ivaru Tolmani

Tikšanās ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas radioloģi Eviju Asari

Tikšanās ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Patoloģijas centra vadītāju Aiju Balodi

2022. gada 22. septembrī

Rīgā noritējusi pirmā projekta Pragma-TIC partneru tikšanās

No 19. līdz 20. septembrim Rīgā, Latvijas Universitātē, norisinājās pirmā projekta Pragma-TIC partneru tikšanās klātienē. Projekts Pragma-TIC tiek realizēts ar Eiropas Savienības programmas Erasmus + finansiālu atbalstu, un tā mērķis ir veicināt digitālo atbalstu pacientiem un viņu primārajiem aprūpētājiem Eiropas slimnīcās.

Projekta uzdevumi paredz palielināt veselības speciālistu un viņu pacientu digitālās prasmes, rezultātā izveidojot praktiski pielietojamu e-mācību plaformas prototipu. Nākotnē tas atvieglotu medicīnas darbinieku darbu un veicinātu pacientu patstāvību un spēju organizēt savu veselības aprūpi, ja nepieciešams, attālināti. Minētais digitālais apmācību prototips taps medicīnas personāla un pacientu savstarpējā sadarbībā.

Projekta realizētāji ir Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts, Līges Centrālā slimnīca (Centre Hospitalier de Liège; projekta vadošais partneris) un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmums „Inforef” Beļģijā, Mariboras universitātes medicīnas centrs (University Medical Centre Maribor) Slovēnijā, kā arī Digitālās psihiatrijas centra Dānijas dienvidu reģiona Garīgās veselības pakalpojumu nodaļa. 

Tikšanās laikā Rīgā darba grupa pārrunāja projekta realizēšanas gaitu, laika grafiku, pētnieciskos jautājumus, dalībnieku piesaistes mehānismus, komunikācijas plāna izstrādi un izveidotās projekta platformas www.pragma-tic.eu struktūru un lietošanu.

Pragma-TIC darba grupas sanāksmes turpmāk norisināsies reizi mēnesī tiešsaistē, bet nākamā darba grupas tikšanās klātienē gaidāma nākošgad Slovēnijā.

Foto: no personīgā arhīva. Projekta Pragma-TIC darba grupas sanāksme Rīgā.

Projekts Pragma-TIC ,,Digitālās veselības pratība nākotnes slimnīcai” (granta līguma Nr. 21PCA0019 / 2021-1-BE01-KA220-ADU-000033677) tiek finansēts no Eiropas Savienības programmas ERASMUS+

2022. gada 15. septembrī

Kongresā Austrijā tiks prezentēts stenda referāts par KPMI realizētā projekta HYCOR rezultātiem  

Projekta HYCOR vecākās laborantes – ārstes rezidentes Lindas Anarkulovas sagatavotais stenda referāts “Application of modular multi- sensor VOC analyser for non-invasive detection of colorectal cancer” apstiprināts prezentēšanai kongresā Apvienotajā Eiropas Garstroenteroloģijas nedēļā 2022 (United European Gastroenterology Week 2022), kas norisināsies no 2022. gada 8. oktobra līdz 2022. gada 11. oktobrim Austrijā, Vīnē. To iespējams apmeklēt gan klātienē, gan attālināti tiešsaistē. Vairāk informācijas – pasākuma mājaslapā.  

L. Anarkulovas referāts ir par kolorektālā vēža, kas ir viens no biežāk sastopamajiem un nāvējošākajiem audzējiem, skrīningu. Lai mazinātu kolorektālā vēža izraisīto mirstību, nepieciešams ieviest efektīvu skrīninga metodi. Šāda metode varētu būt izelpas analīze, kas balstās uz gaistošo organisko savienojumu noteikšanu izelpā, izmantojot sensoru izelpas analizatoru. Pētījuma mērķis bija diferencēt kolorektālā vēža pacientus un indivīdus bez vēža, un tajā tika iekļautas divas pētījuma grupas – kolorektālā vēža pacienti un kontroles grupa. Šo abu grupu dalībnieki veica izelpas testu sensoru izelpas analizatorā. Iegūtie rezultāti uzrādīja, ka sensoru izelpas analizators spēj atšķirt kolorektālā vēža pacientus un kontroles grupas pētījuma dalībniekus.  

Projekts tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālā attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. Nr.1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam" 

2022. gada 9. septembrī

LU KPMI plaši pārstāvēts XXXV Eiropas Helikobaktērijas un Mikrobioma pētniecības Grupas konferencē

No 8. Līdz 10. septembrim Skotijā, Glāzgovā norisinās XXXV Eiropas Helikobaktērijas un Mikrobioma pētniecības Grupas (European Helicobacter and Microbiota Study Group jeb EHMSG) konference jeb XXXVth Workshop of the European Helicobacter and Microbiota Study Group - EHMSG 2022.

Konferencē mutiskos ziņojumos plaši pārstāvēti Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pārstāvji un pētījumi, un abstrakti lasāmi EHMSG grupas žurnāla "Mircrobitota in Health and Disease" pielikumā (https://www.microbiotajournal.com/):

 • D. Razuka – Ebela, I. Polaka, I. Ebela, I. Daugule, R. Herrero, M. Leja:

„Reflux Espohagitis associated with false negative cases in pepsinogen testing for precancerous gastric lesions”

 

 • D. Slefarska-Wolak, R. Vangravs, M. Leja, L. Mezmale, G. Shani, C. Mayhew, H. Haick, P. Mochalski:

„The volatomic signature of Helicobacter pylori”

 

 • J.M. Huguet, L. Ferrer-Barcelo, P. Suarez, B. Tepes, D. Bordin, M. Leja, G. Babayeva, F. Lerang, A. Tonkic, H. Simsek, L. Kunovsky, A. Gasbarrini, G. M. Buzas, P. Phull, M. Venerito, I. Puig, O.P. Nyssen, F. Megraud, C. O’Morain, J.P. Gisbert, on behalf of the HP-Eureg investigators:

„Role of complience in Helicobacter Pylori treatments: results from the European registry on H.pylori management (HP-Eureg)”

 

 • L. Bujanda, O. Perez-Nyssen, J. Ramos, D.S. Bordyn, B. Tepes, A. Perez-Aisa, D. Vaira, M. Caldas, M. Castro-Fernandez, F. Leran, M. Leja, L. Rodrigo, T. Rokkas, L. Kupcinskas, J. Perez-Lasala, I. Puig, F. Megraud, C. O’Morain, J. Perez-Gisbert, on behalf of the HP-Eureg investigators:

„Effectiveness of treatments against Helicobacter Pylori according to clarithromycin: Data from the European registry on helicobacter pylori management (HP-Ereg)"

 

 • L. Fernandez-Salazar, A. Perez-Aisa, D. Vaira, L. Jonaitis, B. Tepes, D. Bordin, A. Keco-Huerga, A. Lucendo, L. Vologzhanina, L. Bujanda, N. Brglez Jurecic, A. Lanas, M. Leja, G. Babayeva, T. Rokkas, I. Puig, O.P. Nyssen, F. Megraud, C. O’Morain, J.P. Gisbert, on behalf of the HP-Eureg investigators:

„Effectiveness and safety of high-dose dual therapy: Results of the European registry on the management of Helicobacter Pylori infection (HP-Eureg)”

 

 • M. Zaharova, E. Zelca, D. Gudra, D. Fridmanis, I. Daugule:

„Changes in gut microbiota after antibacterial therapy among childre: Prelimenary data”

 

 • O. Sjomina, R. Vangravs, A. Rudule, I. Polaka, S. Parsutins, D. Pupola, I. Stonans, M. Leja:

„The comparison of standard triple therapy effectiveness after addition of Saccharomyces boulardii”

 

 • O.P. Nyssen, A. Perez-Aisa, D. Vaira, L. Jonaitis, B. Tepes, D. Bordin, A. Keco-Huerga, A. Lucendo, L. Vologzhanina, L. Bujanda, N. Brglez Jurecic, A. Lanas, M. Leja, G. Babayeva, F. Larang, L. Moreira, I. Puig, F. Megraud, C. O’Morain, J.P. Gisbert, on behalf of the HP-Eureg investigators:

„Epmirical first-line treatment use and effectiveness trends in Europe in the period 2013 – 2021: Results from the European registry on H.pylori management (HP-Eureg)”

 

 • P. Jonaitis, J. Kupcinskas, A. Perez-Aisa, D, Vaira, B. Tepes, D. Bordin, L. Bujanda, M. Denkovski, A. Lanas, M. Leja, G. Babayeva, F. Lerang, A. Tonkic, O.P. Nyssen, L. Moreira, I. Puig, F. Megraud, C. O’Morain, J.P. Gisbert, L. Jonaitis, on behalf of the HP-Eureg investigators:

„Differences of Helicobacter Pylori diagnostics and treatment in the elderly and non-elderly populations: data from European registry on H.pylori management (HP-Eureg)”

 

 • P. Jonaitis, J. Kupcinskas, A. Perez-Aisa, D. Vaira, B. Tepes, D. Bordin, L. Bujanda, M. Denkovski, A. Lanas, M. Leja, G. Babayeva, F. Lerang, A. Tonkic, O.P. Nyssen, L. Moreira, I. Puig, F. Megraud, C. O’Morain, J.P. Gisbert, L. Jonaitis, on behalf of the HP-Eureg investigators:

„Comparison of the effectiveness of Helicobacter Pylori eradication regiments between the eldrely and non-eldrely populations: data from the European registy of H.Pylori management (HP-Eureg)”

 

 • S. Martinez – Domingues, E. Alfaro, P. Sarrera – Lasfuentes, A. Lanas, A. Perez – Ainsa, D. Vaira, L. Jonaitis, B. Tepes, D. Bordin, M. Castro – Fernandez, A. Lucendo, M. Leja, G. Babayeva, F. Lerang, L. Moreira, I. Puig, O.P. Nyssen, F. Megraud, C. O’Morain, J.P. Gisbert, on behalf of the HP-Eureg inverstigator:

„Mistakes in empirical eradication therapies for helicobacter pylori in 45,778 patients: Data from the European registry on H.Pylori management (HP-Eureg)”

 

Vairāk par EHMSG un konferenci: https://www.ehmsg.org/

© Foto: No personīgā arhīva. EHMSG konferences prezidente Georgina Hold atklāj pasākumu

2022. gada 29. augustā

Līdz ar tikšanos Izraēlā, aizsākusies projekta VOGAS noslēguma fāze

No 22. līdz 24. augustam Izraēlā, Haifā, noritēja projekta VOGAS „Kuņģa vēža skrīnings, izmantojot izelpas gaistošos organiskos savienojumus, izmantojot hibrīdo sensoro pieeju” partneru tikšanās klātienē.

Tajā piedalījās projekta administratīvā vadītāja Liat Zuri un LU KPMI vadošā eksperte Iveta Eniņa, lai pārrunātu gatavošanos projekta noslēguma fāzei, tai skaitā, gala atskaitei un auditam, un apspriestu citus administratīvos jautājumus.

Savukārt tikšanās laikā ar projekta zinātnisko vadītāju Gidi Shani tika apspriesta VOGAS projekta noslēguma sapulces  organizēšana un nupat apstiprinātā Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis Eiropa” apakšprogrammas  „Pētniecības un inovācijas darbības Vēža misijas īstenošanai” („Research and Innovation actions supporting the implementation of the Mission on Cancer”) projekta LUCIA („Ar plaušu vēzi saistīto riska faktoru un to ietekmes izpratne” jeb “Understanding Lung Cancer related risk factors and their Impact”) ieviešana, kā arī potenciālā sadarbība citos projektos. Projektu LUCIA plānots uzsākt 2023.gada 1. janvārī.

Tikšanās noritēja projekta vadošā partnera Technion (Izrāleas Tehnoloģiju institūts (Israel Institute of Technology)) telpās, kur LU KPMI pārstāve iepazinās arī ar Technion tehniskajām laboratorijām.

© Foto: No personīgā arhīva. LU KPMI un Technion (Izraēla) projekta administratīvo vadītāju tikšanās Haifā, Izraēlā

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824986

2022. gada 29. jūlijā

Noslēdzies projekts A-PATCH

2022. gada jūnijā noslēdzies LU KPMI realizētais un Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” atbalstītais projekts „A-PATCH” (Autonoms plāksteris infekcijas slimību noteikšanai reāllaikā).

Projekta mērķis bija pētīt, attīstīt un praktiskā lietošanā ieviest inovatīvu neinvazīvu plāksteri, kas palīdzētu diagnosticēt infekciozas slimības, piemēram, tuberkulozi.

Plašākam ieskatam aicinām noklausīties zinātnes podkāstu #CORDIScovery, kurā piedalās projekta koordinators Hossam Haick, skaidrojot, kā šāds plāksteris varētu palīdzēt cīņā pret tuberkulozi https://anchor.fm/cordiscovery/episodes/Fighting-the-spread-of-Tuberculosis-e1jub2h?fbclid=IwAR0CJcugBtvaQ6jfCbsqnlK8Z6hcxi4bqPX0JUhq7oqAYIGlXHjhZF6lEQI

Ar projektā sasniegtajiem rezultātiem aicinām iepazīties projekta mājaslapā.

 

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824270

2022. gada 26. jūlijā

GISTAR projekta ietvaros vairāki pacienti uzsākuši Helikobakrētijas pilori ārstēšanu  

Turpinoties LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta projektam "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)" sadarbībā ar Liepājas reģionālo slimnīcu, tā ietvaros vairākiem pacientiem uzsākta helikobaktērijas pilori jeb H.pylori ārstēšana.   

Projekta ietvaros H.pylori eradikācijas kurss pacientiem tiek nodrošināts bez maksas.

H.pylori ir spirālveida baktērija, kura ir pielāgojusies dzīvei cilvēka kuņģa skābajā vidē. Tās veicina vairākas kuņģa saslimšanas, un, ja netiek laicīgi ārstēta, var veicināt arī kuņģa vēža attīstību. Tādēļ ir ļoti svarīgi atpazīt riska grupas indivīdus savlaicīgi.

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)". 

2022. gada 22. jūlijā

Prof. M. Leja ar lekciju par gaistošo marķieru izmantošanu piedalās simpozijā Gvatemalā

No 20. līdz 22. jūlijam Centrālamerikā esošās Gvatemalas kādreizējā galvaspilsētā Antigvā notiek IX starptautiskais simpozijs “Helicobacter pylori infekcija un kuņģa vēzis” ("IX International Symposium on Helicobacter pylori Infection and Gastric Cancer").

Konferenci tradicionāli katru otro gadu organizē ASV Nacionālā Vēža institūta (National Cancer Institute) speciālisti sadarbībā ar Centrālamerikas un Dienvidamerikas valstu pārstāvjiem. Pasākuma Gvatemalā norise epdiemioloģiskās drošības apsvērumu dēļ divus gadus tika atlikta.

Pasākums pulcē ne tikai Amerikas valstu, bet arī Eiropas u.c. valstu speciālistus. Šoreiz apspriežamo jautājumu sarakstā – arī Latīņamerikas H.pylori pētnieku grupas veidošana, plānojot arī tās sadarbību ar Eiropas grupu.

Konferencē ar lekciju par izelpas gaistošo marķieru izmatošanas iespējām kuņģa vēža noteikšanā piedalās LU KPMI direktors un vadošais pētnieks, prof. Mārcis Leja.

© Foto: No personīgā arhīva. LU KPMI sadarbības partneris Prof. Alejandro Corvalan no Čīles atklāj otrās konferences dienas programmu

© Foto: No personīgā arhīva

2022. gada 21. jūlijā

Publicēts raksts par asins biomarķieru izmantošanu kuņģa pirmsvēža stāvokļu diagnostikā 

Žurnālā „Diagnostics” publicēts raksts par asins biomarķieru (t.sk. pepsinogēnu) vietu kuņģa pirmsvēža stāvokļu neinvazīvai diagnostikai: 

Assessment of Serum Pepsinogens with and without Co-Testing with Gastrin-17 in Gastric Cancer Risk Assessment—Results from the GISTAR Pilot Study

Pētījums veikts, izmantojot LU KPMI Latvijas novados veiktā pētījuma GISTAR materiālu.  

Pētījums veikts ciešā starptautiskā sadarbībā. Raksta autoru vidū kopā ar LU KPMI pētniekiem ir Spānijā strādājošā pētniece Claudia Robles, un ārvalstu līdzautoru skaitā pazīstami pētnieki no Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras (International Agency for Research on Cancer jeb IARC) (Francijā).

Pētījums izstrādāts sadarbībā ar Gremošanas slimību centru GASTRO un Akadēmisko histoloģijas laboratoriju.

2022. gada 12. jūlijā

Ieskats AHMSG dibināšanas atspoguļojumā Nigērijas masu medijos

Šī gada 27. – 29. jūnijā Lagosā, Nigērijā notika formāla Āfrikas Helikobaktērijas un mikrobiotas pētniecības grupas jeb iniciatīvas (African Helicobacter and Microbiota Study Group jeb AHMSG) dibināšanas konference, kā arī Āfrikas Helikobaktērijas diagnostikas un ārstēšanas vadlīniju izstrādes ekspertu sanāksme.

AHMSG dibināšanas konferencē, pārstāvot Eiropas Helikobaktērijas un mikrobiotas pētniecības grupu (European Helicobacter and Microbiota Study Group jeb EHMSG), piedalījās arī LU KPMI direktors prof. Mārcis Leja, kurš lasīja lekciju par kuņģa vēža skrīninga pieredzi Eiropā un akcentēja specifiskas iezīmes Āfrikas kontinentā.

Piedāvājam ieskatu publikācijās Nigērijas masu medijos!

Nigērijas Medicīnas pētījumu institūtā (Nigerian Institute of Medical Research) notiks AHMSG tikšanās; New Telegraph NG, 16.06.2022.

Āfrikas zinātnieki veicina baktērija patogēnu pētniecību; Sun News Online, 04.07.2022.

Izveidota īpaša darba grupa, lai uzlabotu helokibaktērijas diagnostiku un ārstēšanas rezultātus; New Telegraph NG, 07.07.2022.

2022. gada 7. jūlijā

Latvijas politikas veidotāji un speciālisti iepazīstināti ar pasaulē atzītu metodiku vēža skrīninga izmaksu-efektivitātes modelēšanā

Pēc LU KPMI iniciatīvas, norisinājusies prof. Iris Lansdorp-Vogelaar (ERASMUS Universitātes Medicīnas centrs (Erasmus University Medical Center)) prezentācija par vēža skrīninga izmaksu-efektivitātes modelēšanu. Izklāstot, ka pārdomāti un pareizi organizēts vēža skrīnings var būt un ir izmaksu efektīvs, uzrunāti Veselības ministrijas, Finanšu ministrijas un to pakļautības iestāžu attiecīgās jomas speciālisti, kā arī vēža skrīninga darba grupu speciālisti.

Lektore ir viena no pasaules vadošajiem ekspertiem šajā jomā, un viņas metodika (MISCAN modelis (MIcrosimulation SCreening Analysis)) izmantota daudzās valstīs, tostarp Eiropā un ASV.

MISCAN metodi izmanto arī Eiropas projektā EU-TOPIA. Projekta mērķis ir valsts, reģionālās un vietējās politikas veidotājiem sniegt zināšanas un iespēju ar īpašu rīku sistemātiski izvērtēt un kvantificēt ieguvumus un zaudējumus krūts, dzemdes kakla un kolorektālā vēža programmās Eiropas valstīs.

Prezentācijas gaitā prof. Iris Lansdorp-Vogelaar iezīmēja būtiskākos ekonomiskos ieguvumus no efektīva vēža skrīninga, priekšnoteikumus efektīva vēža skrīninga nodrošināšanai, kā arī iepazīstināja ar EU-TOPIA darbības principiem.

Aicinām ikvienu interesentu noskatīties tikšanos ar prof. Iris Lansdorp-Vogelaar un viņas prezentāciju video formātā:

Presentation on modelling for cancer screening by Iris Lansdorp-Vogelaar from LU KPMI on Vimeo.

Tikšanās noritēja Eiropas Komisijas tehniskā atbalsta instrumenta (DG REFORM) finansētā projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“ (Improving cancer care coordination and screening in Latvia and Slovakia, ICCCS), kuru iniciējis Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI), ietvaros.

2022. gada 6. jūlijā

LU KPMI pārstāves piedalījušās projekta PERSIST partneru sanāksmē Šveicē

No 29. jūnija līdz 30. jūnijam Šveicē, Sjerē (Sierre) LU KPMI pārstāves, pētniece Dina Bēma un projekta zinātniskā vadītāja asistente Linda Tupiņa, piedalījās projekta PERSIST ("Patients-centered SurvivorShip care plan after Cancer treatments based on Big Data and Artificial Intelligence technologies") klātienes sanāksmē un darba grupas aktivitātēs, kas notika Šveices digitālajā centrā Techno-Pole.

Tikšanās laikā pārspriesta projekta līdzšinējā gaita un pārrunātas aktuālās nākamā perioda plānotās aktivitātes, tostarp veicamās izmaiņas darba paku uzdevumos. Tāpat projekta partneru pieredzes un zināšanu apmaiņas gaitā pārrunāta un izvērtēta projekta datu ievades platformas funkcionalitāte, ar mērķi uzlabot iegūstamos rezultātus. Saņemta jauna informācija par projektā sagaidāmo tehnisko risinājumu ieviešanas procesu.

Projekta PERSIST mērķis ir rast veidus, kā pacientiem nodrošināt individuālu vēža ārstēšanas pēcaprūpi. Pētījumā iekļautie dalībnieki pēc vēža ārstēšanas kursa pabeigšanas ir saņēmuši viedpulksteni un viedtālruni ar īpaši izstrādātu mHealth lietotni, kas palīdz ārstiem sekot līdzi viņu veselības stāvoklim.

Pētījums ir starptautisks un tā klīniskā daļa ar pacientu iekļaušanu norit ne tikai Latvijā, bet arī Beļģijā, Slovēnijā un Spānijā. Latvijā par PERSIST klīniskā pētījuma norisi atbild Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts.

Vairāk par tikšanos lasāms projekta mājaslapā.

© Foto: No personīgā arhīva

Persist projekta mājas lapa.

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis 2020" pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 6. jūlijā

Piedaloties LU KPMI direktoram, Prof. M. Lejam, dibināta Āfrikas Helikobaktērijas un mikrobiotas pētniecības grupa

No šī gada 27. līdz 29. jūnijam Lagosā, Nigērijā, klātesot Eiropas Helikobaktērijas un mikrobiotas pētniecības grupas (European Helicobacter and Microbiota Study Group jeb EHMSG) ekspertiem, notika formāla Āfrikas Helikobaktērijas un mikrobiotas pētniecības grupas jeb iniciatīvas (African Helicobacter and Microbiota Study Group jeb AHMSG) dibināšanas konference, kā arī Āfrikas Helikobaktērijas diagnostikas un ārstēšanas vadlīniju izstrādes ekspertu sanāksme.

EHMSG, kuras pieredze tika ņemta par pamatu Āfrikas organizācijas izveidei, pasākumos bija aicināti pārstāvēt divi dalībnieki, tostarp Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) direktors, profesors Mārcis Leja.

Sanāksmē piedalījās daudzu Āfrikas valstu pārstāvji, prezentējot šajā kontinentā uzkrāto pieredzi un atšķirības valstu starpā. Konferences ietvaros M. Leja nolasīja lekciju par kuņģa vēža skrīningu, akcentējot notiekošo Eiropā, kā arī pievēršot uzmanību specifiskām iezīmēm Āfrikas kontinentā. Pasākums izpelnījās plašu masu mediju, tostarp televīzijas uzmanību un tika pozicionēts kā vēsturisks notikums Āfrikas valstu sadarbībā.

Āfrikas Helikobaktērijas un mikrobiotas pētniecības grupa, līdzīgi kā EHMSG, sastāv no ekspertiem no vairākām Āfrikas kontinenta valstīm. Tās uzdevums ir izstrādāt vadlīnijas helikobaktērijas izraisītu infekciju ārstēšanai, kā arī veicināt ar tām saistītu turpmāko pētniecību kontinentā.

© Foto: No personīgā arhīva

2022. gada 28. jūnijā

Tiek plānota ikgadējā EHMSG konference

24. un 25. jūnijā Francijā, Bordo, notika Eiropas Helikobaktērijas un Mikrobioma pētniecības Grupas (European Helicobacter and Microbiota Study Group jeb EHMSG) vadības grupas, kurā darbojas arī LU KPMI direktors Mārcis Leja, sēde. Tikšanās laikā tika plānota šī gada septembrī gaidāmā ikgadējā EHMSG konference Glāzgovā, Skotijā, kurā plaši tiek pārstāvēti LU KPMI veiktie pētījumi. Par vienu no labākajām prezentācijām, kas tika izvēlēta mutiskam ziņojumam, tika atzīta prof. Ilvas Daugules iesniegtais ziņojums par mikrobioma izmaiņām bērniem saistībā ar H.pylori izskaušanas terapiju. Apsveicam!

© Foto: Publicitātes foto; Eiropas Helikobaktērijas un Mikrobioma pētniecības Grupas (European Helicobacter and Microbiota Study Group jeb EHMSG) tikšanās

2022. gada 22. jūnijā

LU KPMI vēl skaistus Līgo svētkus!

2022. gada 19. jūnijā

Latvija pirmo reizi pārstāvēta OECI 2022 Onkoloģijas dienās

No 15. līdz 17. jūnijam Spānijā, Valensijā, norisinājās OECI 2022 Onkoloģijas dienas (OECI 2022 Oncology Days), ko organizē (Eiropas Vēža institūtu organizācija (Organization of European Cancer Institutes, OECI). To ietvaros ar saukli “Virzībā uz visaptverošu vēža aprūpi” notika visu 110 dalības organizāciju pilnsapulce un pavadošas zinātniskās konferences.

Pirmo reizi pārstāvot Latviju, pasākumos piedalījās LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Zinātnes daļas vadītājs, Eiropas Komisijas Vēža misijas loceklis, Prof. Mārcis Leja. Apaļā galda diskusijā Mārcis Leja kopā ar OECI valdes locekli Mef Nilbert un OECI viceprezientu, Zinātniskās padomes loceklis Giovanni Apolone iezīmēja Eiropas Komisijas Vēža misijas padomes un Vēžas darba apakšgrupas perspektīvas, raugoties uz iespējām un izaicinājumiem, tiecoties pēc izcilības visaptverošā vēža aprūpē, pētniecībā un izglītībā.

OECI ir nevalstiska bezpeļņas organizācija, kas nodarbojas ar Eiropas vēža centru un institūtu savstarpējas sadarbības veicināšanu. Tajā ietilpstošo organizāciju vienojošais mērķis ir mazināt savstarpējas sadarbības sadrumstalotību, tādējādi ikvienam Eiropas iedzīvotājam sniedzot iespēju saņemt labāko iespējamo ārstēšanu un aprūpi.

2022. gada 9. jūnijā

Pētījuma PERSIST dalībnieki otro reizi tiekas ar projekta tehniskajiem partneriem un piedalās seminārā

8. jūnijā Latvijas Universitātes Biznesa vadības un ekonomikas fakultātes telpās noritējusi pētījuma dalībnieku attālināta tikšanās ar projekta tehniskajiem partneriem. Pētījumā iekļautie dalībnieki pēc vēža ārstēšanas pabeigšanas ir saņēmuši viedpulksteni un viedtālruni ar īpaši izstrādātu mHealth lietotni, kas palīdz ārstiem sekot līdzi viņu veselības stāvoklim, tostarp reģistrē pacientu fizisko aktivitāšu daudzumu. Tikšanos ievadīja fizisko aktivitāšu fiziologa un sertificēta ergoterapeita, Dr. med. Rūdolfa Cešeiko seminārs par fizisko aktivitāšu nozīmi ikdienā un ietekmi uz pacientu veselību.

Tiekoties ar projekta tehniskajiem partneriem, pētījuma dalībnieki pārrunāja un izvērtētēja veselības lietotnes un ierīču darbību. Dalībnieku atsauksmes un izteiktie ierosinājumi palīdz tehniskajiem partneriem pilnveidot PERSIST sistēmu.

PERSIST mērķis ir rast veidus, kā pacientiem nodrošināt individuālu vēža ārstēšanas pēcaprūpi. Pētījums ir starptautisks un tā klīniskā daļa ar pacientu iekļaušanu norit ne tikai Latvijā, bet arī Beļģijā, Slovēnijā un Spānijā. Latvijā par PERSIST klīniskā pētījuma norisi atbild Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts.

© Foto: No personīgā arhīva

© Foto: No personīgā arhīva; PERSIST LU klīniskā pētījuma vadītāja Dina Bēma un fizisko aktivitāšu fiziologs, sertificēts ergoterapeits, Dr. med. Rūdolfs Cešeiko

Persist projekta mājas lapa.

*Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr.  875406

2022. gada 7. jūnijā

Ar izcilību aizstāvēts diplomdarbs par antivielām kuņģa vēža pacientiem

2022. gada 24. maijā Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes 6. kursa studente Meret Appel ar izcilību aizstāvējusi savu diplomdarbu „Antivielas pret kuņģa parietālajām šūnām un iekšējo faktoru – pacientiem ar kuņģa vēzi”. Darba izstrādē atbalstu sniedza arī doktora grāda pretendente Petra Kriķe. Darbs tika izstrādāts ciešā sadarbībā ar LU KPMI partneriem ASV – Innova Laboratories Sandjego un Nacionālo Vēža institūtu (National Cancer Institute, NCI).

Apsveicam Meret ar izcilo rezultātu!

© Foto: No personīgā arhīva

2022. gada 20. maijā

Noslēgusies OECI un IARC ekspertu un Visaptverošas vēža aprūpes infrastruktūras izveidošanas darba grupas tikšanās Latvijā

17. un 18. maijā Latvijā notika Eiropas Vēža institūtu organizācijas (Organization of European Cancer Institutes, OECI) ) un Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras (International Agency for Research on Cancer, IARC) ekspertu vizītes un Visaptverošas vēža aprūpes infrastruktūras izveidošanas darba grupas tikšanās, lai turpinātu darbu pie visaptverošas vēža aprūpes infrastruktūras izveides Latvijā LU KPMI ierosinātā projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“ ietvaros.

Vizītes laikā eksperti un projekta darba grupa iepazinās ar iesaistīto Latvijas slimnīcu, institūtu un institūciju darbību.

Eiropas Komisijas (EK) tehniskā atbalsta instrumenta (DG REFORM) finansētā projekta vizītes Latvijā otrajā dienā delegācija klātienē iepazina BKUS darbu, Latvijas Biobankas, Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes un LU KPMI klīnisko un pētījumu laboratorijām. Vizīti noslēdza saruna ar Veselības ministru Danielu Pavļutu un tikšanās ar zinātņu prorektori Agritu Kiopu.

© Publicitātes foto

2022. gada 19. maijā

LU KPMI komanda projekta VOGAS ietvarā apmeklējusi partnerus Brazīlijā 

No 7. līdz 16. maijam LU KPMI komanda – Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, projekta VOGAS klīniskās grupas vadītājs Prof. Mārcis Leja, projekta zinātniskā asistente Linda Mežmale un institūta vadošā pētniece Inese Poļaka - pārstāvot projektu VOGAS, tikās ar sadarbības partneriem Dienvidamerikā, Brazīlijā. 

Manausā un klīniskajā centrā Sanpaulu darba grupa veica detalizētu analīžu plānošanu, pārrunāja klīniskās aktivitātes katrā centrā, sniedza ieskatu par esošiem projekta rezulātiem, kā arī turpināja projekta VOGAS iesākto izelpas analīzes skrīninga/agrīnas atklāšanas iekārtas attīstību.

 

© Foto: No personīgā arhīva

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824986

2022. gada 17. maijā

Starptautiska ekspertu grupa strādās pie visaptverošas vēža aprūpes insfrastruktūras izveides Latvijā

17. un 18. maijā Latvijā norisinās LU KPMI ierosinātā projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“ Eiropas Vēža institūtu organizācijas (Organization of European Cancer Institutes, OECI) ) un Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras (International Agency for Research on Cancer, IARC) ekspertu vizītes, kā arī Visaptverošas vēža aprūpes infrastruktūras izveidošanas (Comprehensive Cancer infrastructure/network) darba grupas tikšanās.

Ekspertu vizītes un darba grupas tikšanās mērķis ir iepazīt aktuālo situāciju Latvijā un noskaidrot iesaistīto Latvijas institūciju priekšnoteikumus uzlabotas, OECI Eiropas standartiem atbilstošas vēža aprūpes infrastruktūras izveidei, rezultātā ierosinot tieši Latvijas situācijai pielāgotu stratēģisku plānu, iezīmējot arī priekšlikumu ieviešanai paredzētā laika plānu.

Šis ir Eiropas Komisijas (EK) tehniskā atbalsta instrumenta (DG REFORM) finansēts projekts. Projekta rezultātā tiks veicināta vēža izraisītās mirstības samazināšana, uzlabota vēža reģistrēšana populācijā, panākta visaptveroša vēža aprūpes un pētniecības infrastruktūras / tīklu akreditācija, kā arī uzlabotas krūšu, dzemdes kakla un kolorektālā vēža skrīninga programmas.

Vizītes laikā darba grupa pārrunās projekta realizēšanas gaitu un aktualitātes, kā arī iepazīsies ar Latvijas institūciju darbību:

slimnīcām –

 • Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu (RAKUS),
 • Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu (BKUS),
 • Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu (PSKUS),

universitātēm un pētniecības institūtiem –

 • Rīgas Stradiņa Universitāti (RSU),
 • Latvijas Universitāti (LU),
 • Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centru (BMC),
 • Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI),

kā arī valdības institūciju darbību –

 • Izglītības un zinātnes ministrijā,
 • Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā,
 • Latvijas Zinātņu akadēmijā.

Vizītes otrajā dienā gaidāmas ekspertu vizītes klātienē iepazīstot BKUS darbu, kā arī Biobankas, Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes un LU KPMI klīnisko un pētījumu laboratoriju apmeklējums.

Ārvalstu ekspertu vizīti Latvijā noslēgs saruna ar Veselības ministru Danielu Pavļutu un tikšanās ar RSU rektoru, Prof. Aigaru Pētersonu, kā arī universitātes pētniekiem.

2022. gada 28. aprīlī

Publicēts zinātniskais raksts par gremošanas sistēmas vēža skrīningu Eiropā

Raksta “Digestive cancer screening across Europe” autoru vidū – arī LU profesors, gastroenterologs, LU KPMI direktors Mārcis Leja, kopā ar Patrizia Burra, Michael Bretthauer, Maria Buti Ferret, Ana Dugic, Pierluigi Fracasso, Tamara Matysiak Budnik, Patrick Michl, Luigi Ricciardiello, Thomas Seufferlein, Monique van Leerdam un Andreea Botos.

Publikācijā skatīti pieejamie pierādījumi un galvenie jautājumi, kas jārisina, lai nodrošinātu veiksmīgu četru skatīto vēža veidu - kuņģa, kolorektālā, aknu un aizkuņģa dziedzera vēža - skrīninga ieviešanu, sniedzot ieteikumus, kā pieņemt apzinātus lēmumus, lai samazinātu gremošanas vēža izraisīto slogu visā Eiropā

Raksts ir brīvi pieejams "United European Gastroenterology Journal" saitē: http://doi.org/10.1002/ueg2.12230

© Foto: Book publishing photo created by Racool_studio - www.freepik.com

2022. gada 25. aprīlī

LU KPMI speciālisti piedalījušies seminārā par biobanku attīstību nākamās paaudzes zinātniskiem atklājumiem

22. aprīlī Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā notika seminārs ”Biobanku attīstība nākamās paaudzes zinātnes vajadzībām un atklājumiem.”

Biobankas visā pasaulē  ir atzītas par svarīgu stūrakmeni personalizētas medicīnas attīstībai. Tās glabā ne tikai indivīdu bioloģiskos paraugus, bet arī  uzkrāj to klīniskos un ar vairākām omiku metodēm (genomika, transkriptomika, metabolomika, utt.) iegūtus datus, lai, izmantojot mākslīgo intelektu, veiktu jaunus medicīnas atklājumus. Šī  semināra mērķis bija parādīt šīs tendences Latvijas biobanku tīklā, prezentēt ekspertu pašreizējo situācijas novērtējumu un norādīt uz nepieciešamajiem resursiem un kompetencēm mūsdienu pētniecības vajadzībām. Seminārs nodrošināja zināšanu pārnesi starp institūtiem un organizācijām Latvijas biobanku tīklā, lai veicinātu biobanku resursu ilgtspējību Latvijā  un stiprinātu sadarbību ar lielākajiem starptautiskajiem spēlētājiem.

Pasākumā  ar prezentācijām piedalījās:

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskās padomes vadītajs Prof. Jānis Kloviņš,

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols,

Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes vadītāja, vadošā pētniece Dr.biol. Vita Rovīte,

kā arī Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors Prof. Mārcis Leja, un LU asociētā profesore un LU KPMI vadošā pētniece Signe Mežinska.

© Foto: Lecture hall photo created by jannoon028 - www.freepik.com

2022. gada 14. aprīlī

LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts vēl priecīgas Lieldienas!

Uz tikšanos pēc svētkiem, atgriežoties birojā 19. aprīlī!

2022. gada 11. aprīlī

Medijiem prezentēta Liepājas zinātnisko pētījumu centra darbība

Klātesot mediju pārstāvjiem, notikusi Liepājas pētījumu centra preses konference – informatīva darbības prezentācija. Tās mērķis bija iedzīvotājiem skaidrot pētījumu norisi un to nozīmību ļaundabīgo saslimšanu diagnosticēšanā. Aicinām noskatīties TV Kurzeme veidoto sižetu par Liepājas pētījumu centru.

Veiksmīgiem pētījuma rezultātiem, pieteikties dalībai pētījumā īpaši aicināti kungi no 40 līdz 64 gadu vecumam. Centrs Liepājā darbojas Jūrmalas ielā 23 katru darba dienu no 7:00 līdz 13:00. Pieteikties dalībai pētījumā, saņemot bezmaksas gremošanas trakta pārbaudi (skrīningu), var, zvanot pa tālruni 25679868.

© Foto: No personīgā arhīva: Liepājas pētījumu centra kolektīvs

Projekts tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālā attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. Nr.1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam"

2022. gada 5. aprīlī

Preses konference - informatīva prezentācija par Liepājas pētījumu centra darbības uzsākšanu

Aicinām mediju pārstāvjus pirmdien, 11. aprīlī pulksten 14:00 Jūrmalas ielā 23, Liepājā pievienoties preses konferencei - informatīvajai prezentācijai par Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) un Liepājas Reģionālās slimnīcas kopīgi īstenotā zinātniskā projekta Liepājas pētījumu centra darbības uzsākšanu.

Pasākuma ietvaros būs iespēja uzzināt, kādi ir būtiskākie iedzīvotāju ieguvumi no pētījuma centra atklāšanas Liepājā, kas ir GISTAR pētījums un HYCOR projekts, kādi ir to mērķi un uzdevumi, kā arī būs iespēja klātienē iepazīties ar pētījuma norisi Liepājas pētījuma centrā.

Lūdzam pieteikt savu dalību pasākumā, sūtot e-pastu uz amanda.boka@lu.lv

Piedalās: 

Aiga Rūdule, LU KPMI vecākā eksperte, GISTAR pētījuma administratīvā vadītāja 

Andris Vistiņš, HYCOR projekta partnera - Liepājas Reģionālās slimnīcas valdes loceklis

Dr. Mārcis Leja, LU profesors, gastroenterologs, LU KPMI direktors, GISTAR pētījuma un HYCOR projekta zinātniskais vadītājs

Konteksts:

Ik gadu visa pasaulē tiek atklāti 3.88 miljoni jaunu saslimšanas gadījumu ar gremošanas sistēmas audzējiem. Katru gadu ar šādiem audzējiem mirst ap 2.83 miljoni cilvēku. Latvija pieder pie augsta riska zonas, kur ik gadu kuņģa vēzi diagnosticē 600 cilvēkiem, savukārt, apmēram 500 pacientu ik gadu kuņģa vēža dēļ mirst. Visplašāk izplatītie gremošanas sistēmas audzēji ir resnās un taisnās zarnas jeb kolorektālais vēzis un kuņģa vēzis. Lielākajā daļā gadījumu savlaicīga ļaundabīgo procesu diagnostika ļauj audzējus veiksmīgi ārstēt vai būtiski palielināt pacientu dzīvildzi un dzīves kvalitāti.

GISTAR ir zinātnisks pētījums, kura nolūks ir veicināt kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanos. Reģionālajos pētījumu centros, tostarp Liepājas pētījumu centrā, tiek veikta 40-64 gadus vecu iedzīvotāju bezmaksas gremošanas trakta pārbaudes (skrīnings) ar nolūku attīstīt skrīninga metodes pēc iespējas agrīnai saslimšanas diagnostikai. Iegūtie dati palīdz uzlabot gremošanas sistēmas audzēju sistemātiskas izpētes procesu efektivitāti. 

HYCOR ir zinātnisks projekts, kas tiek īstenots uz GISTAR pētījuma bāzes un kura mērķis ir veicināt izelpas gaistošā marķiera koncepciju kolorektālā vēža skrīningā, veicinot jauna hibrīda analizatora izstrādāšanu šim mērķim.

Vairāk par LU KPMI, zinātnisko projektu HYCOR un pētījumu GISTAR: www.kpmi.lu.lv; www.gistar.eu

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)".

2022. gada 10. aprīlī

Latvijā viesos uzņemts Somijas partneris

Marta beigās LU KPMI uzņēma viesos projektu VOGAS un A-Patch sadarbības partneri, Somijas VVT Tehnisko pētījumu centra vadošo pētnieku Veikko Ikonenu. Vizītes ietvaros viņš apmeklēja LU KPMI sadarbības partnera Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centru un Tuberkulozes un plaušu slimību centru (TPSC), kā arī tikās ar LU KPMI medicīnas personālu. Darbinieki, kas ikdienā strādā ar pacientiem, prezentēja projektu klīniskās aktivitātes, pacientu rekrutēšanas procesus, elptestu norisi un GOS noteikšanu no ādas virsmas. Tāpat V. Ikonens tika iepazīstināts ar LU KPMI Biobanku un pacientu bioloģisko paraugu vākšanas un uzglabāšanas procesiem. Tikšanās laikā tika pārrunāti galvenie pētījuma ētiskie aspekti, nodrošinot drošu pētījumu norisi pacientiem.

© Foto: No personīgā arhīva: Veikko Ikonens, Somijas VVT Tehnisko pētījumu centra vadošais pētnieks, Aija Kārkliņa, LU KPMI medicīnas māsa un Viktors Veliks, LU KPMI vadošais pētnieks

© Foto: No personīgā arhīva: A-Patch klīnisko procesu veic Ruta Deklava, TPSC/LU KPMI medicīnas māsa

Projekts „Autonoms plāksteris infekcijas slimību noteikšanai reāllaikā„ ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824270

Projekts „Kuņģa vēža skrīnings, izmantojot izelpas gaistošos organiskos savienojumus un izmantojot hibrīdo sensoro pieeju” ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824986

2022. gada 31. martā

Noslēdzoties kuņģa vēža prevencijai veltītam projektam, starptautiskā konferencē prezentēti tā rezultāti

Ar dalību 2022. gada Latvijas Universitātes Starptautiskajā zinātniskajā medicīnas konferencē noslēdzies LU KPMI ERAF projekts Nr. 1.1.1.1/18/A/184 “H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem”. Konferencē projektā sasniegtos rezultātus prezentēja zinātniskie asistenti Olga Sjomina un Reinis Vangravs:

Projekta laikā ir izdevies paveikt iecerēto un iegūt nepieciešamos datus. Veicot projekta laikā iegūto datu analīzi, projekta komanda ir sagatavojuši piecus zinātniskos rakstus, no kuriem trīs ir jau publicēti un divi ir iesniegti un gaida apstiprināšanu publicēšanai:

 1. "Early detection of gastric cancer beyond endoscopy - new methods"  Best Practice & Research Clinical Gastroenterology, Volumes 50–51, March–April 2021, 101731, https://doi.org/10.1016/j.bpg.2021.101731
 2. Sjomina et al., "Randomised clinical trial: comparison of efficacy and adverse effects of a standard triple clarithromycin-containing regimen with high-dose amoxicillin and bismuth therapy in Helicobacter pylori eradication", 'European Journal of Cancer Prevention', https://journals.lww.com/eurjcancerprev/toc/publishahead
 3. Sabine Skrebinska et.al., “Who Could Be Blamed in the Case of Discrepant Histology and Serology Results for Helicobacter pylori Detection?”, https://www.mdpi.com/2075-4418/12/1/133/htm
 4. Razuka-Ebela Danute et.al., “Factors associated with false negative results in serum pepsinogen testing for precancerous gastric lesions in a European population in the GISTAR study”, iesniegta publicēšanai 31.03.2022 žurnālā “Diagnostics”
 5. Vangravs Reinis et.al., “Clarithromycin-containing triple therapy for H. pylori eradication is inducing increased long-term gut resistome”, iesniegta publicēšanai 31.03.2022 žurnālā “Alimentary Pharmacology and Therapeutics”

© Foto: Vintage microphone photo created by jannoon028 - www.freepik.com

Projekts tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālā attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 2. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/18/A/184 "H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem"

2022. gada 28. martā

Noslēgusies Starptautiskā zinātniskā medicīnas konference

No 2022. gada 25. - 26. martam Latvijas Universitātes 80. zinātniskās konferences ietvaros norisinājās Starptautiskā zinātniskā medicīnas konference. Konference aptvēra dažādas klīniskās un pētnieciskās medicīnas, farmācijas, sabiedrības veselības disciplīnas. Epidemioloģisko drošības apsvērumu dēļ, arī šogad, visas sesijas notika tiešsaistē – Zoom platformā.

Ar vairākiem ziņojumiem un e-stenda referātiem konferencē piedalījās Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pētnieki un pētnieciskajā darbā iesaistītie studenti:

Dalībnieku sagatavotās tēzes apkopotas recenzētā tēžu krājumā un izdotas starptautiski citējamā žurnāla "Medicina” 58. numura 1. pielikumā.

2022. gada 25. martā

LU KPMI pētnieki un studenti piedalās starptautiskajā zinātniskajā medicīnas konferencē

LU starptautiskā zinātniskā konference šogad atzīmē jau 80. gadskārtu un tās sēdes medicīnā un farmācijā notiek 2022.gada 25.-26. martā. Šī gada pasākums noris attālināti, Zoom platformā. Jau vairākus gadus arī Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pētnieki un pētnieciskajā darbā iesaistītie studenti piedalās konferencē.

Interesentiem iespējams sekot konferences darbam virtuāli. Konferences mājaslapā publicēta pasākuma programma un pieejamas Zoom piekļuves saites, kā arī e-stenda referāti. Dalībnieku sagatavotās tēzes apkopotas recenzētā tēžu krājumā un izdotas starptautiski citējamā žurnāla "Medicina" 58. numura 1. pielikumā
.

© Foto: Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas departaments.

2022. gada 18. martā

Turpinās ārvalstu ekspertu vizītes un dalība kongresā “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā”

Trešajā apmeklējuma dienā, Eiropas Komisijas tehniskā atbalsta instrumenta (DG REFORM) finansētā projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” vadītāji esošās vēža aprūpes situācijas izpētei viesojās ģimenes ārsta Andra Baumaņa privātpraksē, kā arī apmeklēja Centrālo laboratoriju.

© Foto no personīgā arhīva
 
Fotogrāfijās ārvalstu ekspertu vizīte ģimenes ārsta Andra Baumaņa privātpraksē

Pēc starptautisko ekspertu vizītēm, viesi piedalījās kongresā “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā”, kurā kā viens no runātājiem uzstājās arī LU KPMI direktors Mārcis Leja ar lekciju "Tools how to implement EU Cancer Mission`s recommendations at national levels" (Risinājumi ES Vēža misijas ieteikumu īstenošanai nacionālo valstu līmenī).

 Cancer Equality

© Foto no personīgā arhīva
 
Attēlā Mārcis Leja

2022. gada 17. martā

Ārvalstu eksperti turpina vizītes projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“ ietvaros

Speciālisti no Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras un  ERASMUS Medicīnas centra apmeklējuši Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, Veselības centru apvienības poliklīniku PULSS-5, Akadēmisko histoloģijas laboratoriju. Pēc klātienes vizītēm notikusi pirmā pārraudzības grupas sanāksme un preses konference, kuras laikā klātesošie informēti par Eiropas Komisijas tehniskā atbalsta instrumenta (DG REFORM) finansēto projektu “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“ (Improving cancer care coordination and screening in Latvia and Slovakia, ICCCS), kuru iniciējis Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI).

“Latvijā ik gadu vēzis tiek diagnosticēts vairāk nekā 12 tūkstošiem cilvēku, bet no vēža mirst aptuveni 6 tūkstoši. Kolorektālais vēzis ir visizplatītākais vēža veids Latvijā, bet krūts vēzis ir trešajā vietā. Vēža slogu no abiem vēža veidiem var samazināt, īstenojot uz iedzīvotājiem balstītu kvalitatīvu vēža skrīninga programmu,” saka Starptautiskās vēža pētniecības aģentūras vecākais eksperts un projekta koordinators Dr. Andrē Karvalju (Andre Carvalho).Viņš piebilst, ka efektīvas vēža skrīninga programmas glābj dzīvības, atklājot audzējus agrīnā stadijā un tādējādi palielinot izdzīvošanas iespējas. Šie pasākumi novērš nevajadzīgas ciešanas un nāvi.

Savukārt efektīvai vēža kontroles politikai un epidemioloģiskai pētniecībai būtiska loma ir datu vākšana, izmantojot kvalitatīvu vēža datu reģistrāciju. Šie dati veido pamatu sabiedrības veselības programmu plānošanai, lai novērstu vēzi un uzlabotu pacientu aprūpi, skaidro Dr. Andrē Karvalju.

Vairāk informācijas lasīt šeit.

©  Fotogrāfe: Evija Trifanova
 
Fotogrāfijā ārvalstu eksperti un pārraudzības komitejas locekļi (no kreisās: Dr. Partha Basu, Daniels Pavļuts, Aris Zakatistovs, Dr. Andre Carvalho )

2022. gada 16. martā

Starptautiskajā kuņģa vēža kongresā IGCC 2022 prezentēti LU KPMI projekta dati

No 6. līdz 9.martam Hjūstonā, Teksasā (ASV) hibrīda formā (klātienē – epidemioloģiski drošā vidē un attālināti) norisinājās Starptautiskās kuņģa vēža asociācijas (IGCA) starptautiskais kuņģa vēža kongress (“International Gastric Cancer Congress - IGCC 2022”).

Kongresā ar attālinātu stenda prezentāciju uzstājās Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošais pētnieks Manohar Prasad Bhandari, kurš prezentēja pēcdoktorantūras pētniecības projektā ,,Kuņģa mikrobioma un gaistošo organisko savienojumu sakarības izpēte agrīnai kuņģa vēža diagnostikai” Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/495 iegūtos rezultātus. Bhandari savā pētījumā analizēja no kuņģa vēža audiem un veselajiem kuņģa audiem iegūtos gaistošos organiskos savienojumus, nosakot savienojumus, kas atšķiras vēža un veselajiem audiem. Šos savienojumus plānots tālāk analizēt un izmantot cilvēka izelpas analīzē, lai noteiktu kuņģa vēža risku, kā arī neinvazīvu kuņģa vēža atklāšanas iekārtu izstrādē.

Manohar Prasad Bhandari pēcdoktorantūras projekta mērķis ir kuņģa mikrobioma radīto gaistošo savienojumu, mikrobioma izmaiņu ietekmes un izelpas marķieru izpēte agrīnai kuņģa vēža atklāšanai.

   

Programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.2. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” ERAF projekts Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/495 "Kuņģa mikrobioma un gaistošo organisko savienojumu sakarības izpēte agrīnai kuņģa vēža diagnostikai"

2022. gada 16. martā

Uzsākts projekts “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“

Latvijā uzsākts Eiropā pirmais visaptverošs vēža aprūpes uzlabošanas projekts “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“, kura ietvaros ārvalstu eksperti sniegs rekomendācijas, lai sadarbībā ar nacionālajiem partneriem izstrādātu Latvijas vajadzībām pielāgotu stratēģisko plānu un ceļvedi, kas samazinās vēža izraisītu mirstību, informē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI).

Projekta ietvaros Latvijā vairāku dienu vizītē ieradušies ārvalstu eksperti no Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras (International Agency for Research on Cancer, IARC) un ERASMUS Medicīnas centra (Roterdama, Nīderlande), kā arī Eiropas Vēža institūtu organizācijas (Organization of European Cancer Institutes, OECI), kas sniegs savu ekspertīzi procesu uzlabošanai un nepieciešamo pakalpojumu ieviešanai.

16. martā ārvalstu eksperti devās klātienē iepazīties ar vēža nozares aktuālajiem pakalpojumiem Latvijā. Viesi apmeklēja Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, Gastro gremošanas slimību centru, Latvijas Slimību un profilakses centru un Nacionālo veselības dienestu (skatīt foto).

   

© Foto no personīgā arhīva
 
Fotogrāfijās ārvalstu ekspertu vizītes Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, gremošanas slimību centrā "Gastro" un Nacionālajā veselības dienestā.

2022. gada 15. martā

Mārcis Leja: Vēža pacientu balsij jābūt sadzirdētai

Portālā Delfi.lv lasāma saruna ar Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktoru, Eiropas onkoloģisko pacientu organizāciju kongresa “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā” rīcības komitejas locekli prof. Mārci Leju, par vēža pacientu skatījuma nozīmīgumu vēža aprūpes kvalitātes uzlabošanā, aktualitātēm vēža aprūpē, Eiropas onkoloģisko pacientu organizācijas kongresa "Par vienlīdzību vēža uzveikšanā" un Eiropas onkoloģijas pacientu vienotās nostājas formulēšanu un publiskošanu kongresa atklātajā vēstulē nozīmīgumu.

Rakstu varat lasīt šeit. 

Cancer Equality

Vairāk par Eiropas onkoloģisko pacientu organizāciju kongresu "Par vienlīdzību vēža uzveikšanā" var uzzināt šeit.

Dalībai attālināti interesenti var reģistrēties līdz 15.03.

Kongresa norisei visas dienas garumā varēs sekot arī tiešsaistē “Onkoalianses” Facebook kontā ar tulkojumu latviešu valodā.

2022. gada 14. martā

Eiropas onkoloģijas pacienti kongresā Rīgā pieprasīs apturēt pazemojošo nevienlīdzību vēža ārstēšanā

18. un 19. martā notiks onkoloģijas jomā Baltijā unikāls pasākums – Eiropas onkoloģisko pacientu organizāciju kongress “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā”. Tā mērķis ir novērst nevienlīdzību vēža diagnostikas, ārstēšanas, inovatīvu zāļu pieejamības u.c. jomās.

Pasākumu organizē Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse" sadarbībā ar Eiropas Parlamenta Īpašo komiteju vēža uzveikšanai. Pasākuma līdzorganizatori ir Centrāleiropā un Austrumeiropā (CAE) ietekmīgas pacientu organizācijas no Igaunijas, Lietuvas, Čehijas, Polijas, Rumānijas, Grieķijas, Ungārijas, Slovākijas, Slovēnijas, Bulgārijas, Maķedonijas, Horvātijas un citām valstīm.

Kongresa dalībnieki kopā ar vairāk kā 30 starptautiski atzītiem ekspertiem – pacientu organizāciju vadītājiem, mācībspēkiem, ārstiem, politiķiem, valstu valdību un Eiropas Parlamenta (EP) pārstāvjiem – apzinās nevienlīdzības iemeslus vēža aprūpē un aicinās CAE reģiona valstu veselības politikas veidotājus un lēmējus tos novērst, lai arī šajā Eiropas Savienības (ES) daļā dzīvojošie vēža pacienti saņemtu tikpat mūsdienīgu, inovatīvu vēža aprūpi kā ES labklājības valstīs. Kongresā kā viens no runātājiem uzstāsies Prof. Mārcis Leja, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, bijušais ES Vēža misijas valdes loceklis.

 Cancer Equality

Vairāk par pasākumu – ŠEIT

2022. gada 9. martā

Bezmaksas pārbaudes kuņģa-zarnu trakta saslimšanām

ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/20/A/035 “Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam - HYCOR” ietvaros Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts sadarbībā ar Liepājas reģionālo slimnīcu ir uzsākuši veikt bezmaksas pārbaudes kuņģa-zarnu trakta saslimšanām 40 - 64 gadus veciem iedzīvotājiem.

Kuņģa-zarnu trakta saslimšanas pārbaudes tiek veiktas Liepājas pētījuma centrā: Jūrmalas ielā 23, Liepājā. Pētījuma centra darba laiks 7:00 – 13:00. Lai pierakstītos uz bezmaksas izmeklējumiem, lūdzam zvanīt pa tālruni 25 679 868.

Vairāk par projektu – ŠEIT

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)".

2022. gada 3. martā

Notiek apmācības Liepājas petījuma centra darbiniekiem

No 1.-11. martam Liepājas pētījuma centrā notiek apmācības topošajiem GISTAR pētījuma Liepājas pētījuma centra darbiniekiem. Mācības tiek organizētas gan klātienē, gan attālināti, atbilstoši epidemioloģiskajām prasībām. 2. martā lekciju mācību dalībniekiem lasīja ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/20/A/035 “Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam - HYCOR” vadītājs Mārcis Leja. Microsoft Teams vidē Mārcis Leja iepazīstināja pētījuma darbiniekus ar GISTAR pētījumu un ar kuņģa un zarnu vēža aktualitātēm Latvijā un pasaulē. Kā mācībspēki apmācībās piedalījās arī projekta jaunie zinātnieki Arnis Kiršners, Daiga Šantare un Sergejs Paršutins. Mācību laikā jaunā komanda tiek iepazīstināta ar pētījuma mājas lapu, datu lietošanas un drošības noteikumiem, GISTAR datu vadības sistēmu, pētījuma protokolu un pētījuma dalībnieku iekļaušanas kārtību, kā arī par sadarbību ar ģimenes ārstiem un speciālistiem lokālā līmenī.

© Foto no personīgā arhīva – fotogrāfijā Liepājas pētījuma centra darbinieces (no kreisās: Zanda Atmata, Agneta Freimane, Laura Rišmite)

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)".

2022. gada 3. martā

Tiešsaistes pasākums Meeting Of Minds no 23. līdz 24. februārim pulcēja vairāk nekā 100 pacientus, cilvēkus, kuri uzveikuši vēzi, pētniekus, ārstus un aprūpētājus saistībā ar jautājumu ,,Kā jaunās tehnoloģijas var labāk atbalstīt pacientus?”

Pasākuma mērķis bija iesaistīt pacientus un cilvēkus, kuri uzveikuši vēzi, un apkopot atsauksmes no tehnoloģiju tiešajiem lietotājiem. Dalībniekiem bija iespēja dalīties ar viedokli un dot ieguldījumu labāku rīku izstrādē, pamatojoties uz viņu vajadzībām kā vēža pacientiem un kā cilvēkiem, kuri uzveikuši vēzi.

Klastera dalībnieki iepazīstināja ar projektiem, sniedzot pārskatu par darbu, pētījumu apjomu un to, kā projektos izmanto jauno tehnoloģiju risinājumus.

Pasākuma laikā tika prezentēti desmit ES finansēti projekti: MENHIR, LIFECHAMPS, ONCORELIEF, FAITH, PERSIST, QUALITOP, CLARIFY, ASCAPE, REBECCA, CAPABLE.

Projektu PERSIST prezentēja tās koordinatore Victoria Cal. no Gradiant un viens no lietotnes izstrādātājiem Gazihan Alankus no EMODA. Dalībnieki varēja noskatīties PERSIST mHealth lietotnes prezentāciju.

Viena no pasākuma aizraujošākajām daļām bija diskusija ar pacientiem un cilvēkiem, kuri uzveikuši vēzi. Viņi tika aicināti sniegt viedokli jautājumu sērijās, kas saistītas ar uzticēšanos jaunajām tehnoloģijām, pacientu līdzdalību pētījumos, datu apmaiņu un motivāciju piedalīties inovatīvu digitālās veselības risinājumu izpētes izstrādē.

Uzzini vairāk: Meeting of Minds 4.

 Persist on Twitter  Persist projekta mājas lapa.

© Foto no PERSIST bloga - http://bit.ly/3C0nKvH

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 17. februārī

Pieteikšanās bezmaksas konferencei - Transforming Healthcare with AI

Deloitte Baltics sadarbībā ar digitālā mārketinga aģentūru Adore aicina datu praktiķus, farmācijas uzņēmumus, valsts un privātās veselības organizācijas pievienoties bezmaksas mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās tehnoloģiju veselības aprūpes konferencei, lai apspriestu dažādus darbības izaicinājumus, ar kuriem mākslīgais intelekts (AI) saskaras Baltijas valstīs.

Konference “Transforming Healthcare with AI” notiks tiešsaistē, 2022. gada 22. februārī, plkst. 9:30–15:00 EET.

Konferencē piedalīsies arī Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece Inese Poļaka ar prezentāciju “Experience and potential in clinical research: application of ML in process improvement and gaining new insights”, kurā pastāstīs par LU KPMI līdzšinējo pieredzi ar mākslīgo intelektu un mašīnmācīšanos medicīnas datu analīzē, procesu uzlabošanā un jaunu tehnoloģiju ieviešanā, kā arī plānotajiem mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās pielietojumiem.

Plašāk par konferenci.

Konferences pieteikšanās forma pieejama šeit .

2022. gada 9.februārī

Projekts PERSIST aicina iesniegt tēzes mini-simpozija sesijai Digital Health Interventions and Big Data for Personalized Cancer Survivorship

Projekts PERSIST organizē mini-simpozija sesiju Digital Health Interventions and Big Data for Personalized Cancer Survivorship, kas notiks 18th International Conference of Computational Methods in Sciences and Engineering (ICCMSE 2022) ietvaros. ICCMSE 2022 notiks no 2022. gada 26. līdz 29. oktobrim, Krētā, Grieķijā. Sesija būs veltīta pacientu datu, lielo datu, informācijas tehnoloģiju un mākslīgā intelekta izmantošanai, lai atbalstītu cilvēkus pēc vēža ārstēšanas.

Iesniegšanas termiņš: paplašinātās tēzes (3-4 lappuses) jāiesniedz līdz 2022. gada 6. augustam (vairāk par prasībām skatīt šeit).

Informācija par projekta PERSIST aicinājumu pieejama šeit.

Informāciju par izmaksām, reģistrāciju un loģistiku var atrast ICCMSE 2022 oficiālajā vietnē: www.iccmse.org.

Informācija par projekta PERSIST aicinājumu. Persist projekta mājas lapa.

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 8.februārī

Pētniekiem jādomā arī par profesionālo ētiku

 

Foto: LU fotoarhīvs

2021. gada oktobrī Latvijas Universitātē (LU) tika izveidota pirmā nozaru grupu pētījumu ētikas komiteja – LU Dzīvības un medicīnas zinātņu pētījumu ētikas komiteja. Ar tās priekšsēdētāju Latvijas Universitātes asociēto profesori un Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošo pētnieci Signi Mežinsku izdevuma "Alma Mater" 2022. gada ziemas numurā sarunājas Māris Zanders.

Lasīt vairāk.

2022. gada 4.februārī

#PERSIST projekta komanda pievienojas cilvēkiem un organizācijām visā pasaulē, pieminot Pasaules Pretvēža dienu 4. februārī. Šī diena ir veltīta ar vēzi slimojošo cilvēku drosmei un sasniegumiem, un aicina ikvienu pievienoties, palīdzot glābt dzīvības.

Vairāk informācijas skatīt šeit.

Skatīt Twitter ierakstu  Persist projekta mājas lapa

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 26. janvārī

Kā jaunās tehnoloģijas var labāk atbalstīt pacientus?

Noskaidrojiet atbildi no 23. līdz 24. februārim, kad #CS_AIW (Cancer Survivorship - AI for well-being) rīkos 4. sanāksmi. Šī būs pirmā sanāksme, kas būs brīvi pieejama sabiedrībai, jo pacienti un cilvēki, kuri uzveikuši vēzi, būs daļa no auditorijas.

Uzzini vairāk: https://bit.ly/3FXqsCn

Uzzini vairāk  

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 25. janvārī

Dr.Apinis un klausītāji iepazīstās ar HYCOR pētījumu

Vakar, 24. janvārī, ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/20/A/035 “Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam - HYCOR” vadītājs un vadošais pētnieks, profesors Mārcis Leja piedalījās TV24 raidījumā “Dr.Apinis – Kas jauns gastroenteroloģijā”.

Raidījuma laikā Mārcis Leja pastāstīja par jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem gastroenteroloģijas jomā, kā arī iepazīstināja klausītājus ar HYCOR pētījumu.

Raidījuma ierakstu var noskatīties šeit: 1.daļa un raidījuma 2.daļa.

Ekrānšāviņš no 24.01.2022 raidījuma  “Dr.Apinis – Kas jauns gastroenteroloģijā”.

© Ekrānšāviņš no 24.01.2022 raidījuma  “Dr.Apinis – Kas jauns gastroenteroloģijā”. (No kreisās: LU profesors, LU Klīniskās un profilakses medicīnas institūta direktors un vadošais pētnieks Mārcis Leja, RSU Iekšķīgo slimību katedras docente, "Anti-aging" institūta metodiskā vadītāja Vita Skuja, RAKUS Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs Aleksejs Derovs, raidījuma vadītājs Pēteris Apinis.)

 

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)".

2022. gada 21. janvārī

Projekta dalībnieki iesnieguši tēzes Starptautiskā zinātniskās medicīnas konferencē

2022. gada 25.- 26. martā notiks Latvijas Universitātes Starptautiskās zinātniskās medicīnas konference. Konferencei, medicīnas un veselības zinātnes sekcijā, tēzes ir iesnieguši pieci projekta “H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem” dalībnieki par šādām tēmām:
- “The Use of Shotgun Metagenomic Sequencing for Detection of H. Pylori Pre- and Post-Eradication: Bioinformatics Feasibility Assessment”, autori Vangravs Reinis, Čivkulis Kristaps, Ļeonova Elīna, Dauss Edgars, Poļaka Inese, Sjomina Olga, Leja Mārcis;
- “Evaluation of Dietary Habits of Jekabpils Inhabitants: Adherence to Nordic Diet and Association With Helicobacter Pylori Infection”, autori Jurkevica Ineta, Daugule Ilva, Kojalo Ilona, Poļaka Inese, Paršutins Sergejs, Leja Mārcis, Šantare Daiga;
- “Addition of Saccharomyces Boulardii to Standard Triple Therapy in Eradication of H. pylori: Comparison of Adverse Events and Effectiveness”, autori Sjomina Olga, Suhorukova Jekaterina, Rūdule Aiga, Vangravs Reinis, Paršutins Sergejs, Poļaka Inese, Daugule Ilva, Stonāns Ilmārs, Park Jin Young, Leja Mārcis.

Aicinām sekot līdzi konferences norisei un uzzināt pētījumā atklāto!

LU 80. starptautiskā zinātniskā konference 

Projekts tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālās attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 2.kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/18/A/184 "H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem"

2022. gada 17. janvārī

Iekļauti pirmie projekta HYCOR dalībnieki

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts sadarbībā ar Latvijas Onkoloģijas Centru (LOC) ir uzsācis projekta HYCOR klīniskās aktivitātes, projekta vajadzībām nodrošinot kolorektalo vēža pacientu iekļaušanu pētījumā.

Pētījumā tiek aicināti piedalīties pacienti, kam ir apstiprināta kolorektālā vēža diagnoze. Pacientiem tiek sniegta informācija par pētījumu, tā mērķiem, kā arī iespēju ziedot pētījuma vajadzībām izelpas paraugus un audu materiālus, kas tiek iegūti operācijas laikā. Uz doto brīdi projektā ir iekļauts 21 pētījuma dalībnieks ar kolorektālo vēzi.

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)".

2022. gada 14. janvārī

Pagarināts tēžu iesniegšanas termiņš dalībai LU 80. konferencē

Latvijas Universitātes (LU) ikgadējās starptautiskās zinātniskās konferences ietvaros Medicīnas fakultātē tradicionāli noris Starptautiskā zinātniskā medicīnas konference, pulcējot nozares ekspertus no Latvijas un ārvalstīm. 2022. gadā LU konference atzīmē jau 80. gadskārtu. To ikreiz ievada plenārsēde, bet darbs turpinās sekciju sēdēs, tai skaitā medicīnas un veselības zinātņu nozaru blokā.

Starptautiskās zinātniskās medicīnas konferences norises tiešsaistē ieplānotas 2022. gada 25.- 26. martā. Dalība konferencē iespējama bez maksas. Dalībnieki saņems sertifikātus ar tālākizglītības punktiem.

Tēžu iesniegšana notiek LU konferenču platformā, termiņš ir pagarināts līdz 23. janvārim.

Visiem LU darbiniekiem izveidoti profili platformas lietošanai. Ilustratīvajos attēlos pieejama pamācība, kā platformai pieslēgties. Jautājumus iespējams uzdot, sazinoties ar organizatora kontaktpersonu vai Zinātnes departamentu.

Apskatīt attēluApskatīt attēlu Apskatīt attēlu

2022. gada 10. janvārī

KPMI pabeigta pēcdoktorantūras projekta īstenošana

KPMI pabeigta pēcdoktorantūras projekta "Uz taksonomiju balstīta klasifikācija agrīnai kuņģa un kolorektālā vēža diagnostikai" (Nr. 1.1.1.2/VIAA/2/18/270) īstenošana

Medicīna ir nozare, kurā ir nepieciešams apstrādāt daudz datu un pieejamo veselības datu apjoms arvien pieaug, tāpēc aktuāls ir jautājums, kā tos iespējami labāk analizēt, lai saņemtu papildu ieguvumu veselības aprūpē, diagnostikā un ārstēšanā. Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pēcdoktorante Inese Poļaka nodarbojas ar pētījumiem šajā jomā un 2021. gada 31. decembrī noslēgusi pēcdoktorantūraspētniecības atbalsta projektu (PostDoc Latvia) "Uz taksonomiju balstīta klasifikācija agrīnai kuņģa un kolorektālā vēža diagnostikai"(Nr. 1.1.1.2/VIAA/2/18/270).

Viņa pētījumā izstrādāja pieeju lielu medicīnas datu analīzei, kas balstās uz datu-centrisku mašīnmācīšanos. Tā vietā, lai arvien sīkāk pielāgotu algoritmus, šīs nozares pētnieki piedāvā pieejas, kā sagatavot datus tā, lai mašīnas mācītos labāk. 

Mašīnmācīšanās ir svarīga medicīnas datu analīzei tāpēc, ka laika gaitā tiek uzkrāti dati par pacientiem, kuri var tikt izmantoti, lai novērtētu slimību riskus, uzlabotu diagnostiku, pielāgotu ārtēšanu u.tml. Šādu lielu datu analīzē parasti netiek apskatīts katrs pacients atsevišķi, bet gan tiek meklētas likumsakarības starp raksturojošiem parametriem. Taču šajā procesā svarīgi nepazaudēt svarīgāko, kas raksturo noteiktu risku, diagnozi u.tml. Tāpēc savā pētījumā Inese piedāvā meklēt dabīgas grupas, kuras apvieno cilvēkus ar līdzīgiem paradumiem, īpašībām un dzīves notikumiem, kas ietekmētu meklējamo risku u.tml.

Projektā tika pētīti cilvēku paradumi un dzīves pieredze, kas norādītu uz lielāku risku būt inficētam ar baktēriju H.Pylori, kuru PVO atzinusi par kancerogēnu (kuņģa vēža attīstību veicinošu) organismu. Tāpat tika veikta cilvēka izelpas analīze: mākslīgā deguna jeb īpaši pielāgotas sensoru kopas reakciju analīze, lai noteiktu, vai konkrētas izelpas "pirkstu nospiedums" sensoru reakcijā ir raksturīgs kuņģa vēža (vai kolorektālā vēža) pacientam vai veselam cilvēkam. Ar izstrādāto modeli šo atšķirību ir iespējams precīzi noteikt teju 8 cilvēkiem no 10.

2022. gada 3. janvārī

Izveidots medicīnas nozarē pielietojams pētniecības atbalsta IT rīka prototips

Pieaugot dažādu pētniecībai piemērotu datu apjomam, arvien lielāku nozīmi iegūst iespēja nodrošināt tādu informācijas apstrādes procesu, kas ļautu pētniekiem vairāk uzmanības pievērst pētījuma priekšmetam, nevis būtisko datu atlasei un sagatavošanai. Cenšoties panākt uzlabojumus šajā jomā, ir realizēts projekts informācijas tehnoloģiju nozarē, lai veidotu rīkus procesu efektivitātes palielināšanai medicīnas pētījumos.

Pētījuma gaitā tika veikta esošās situācijas analīze medicīniskās izpētes datu apstrādē, lai uz līdzšinējās pieredzes pamata radītu pētniecības atbalsta modeli datu sagatavošanas procesa uzlabošanai. Uz izveidotā izpētes datu modeļa pamata tika iegūts pētniecības atbalsta IT rīka prototips un veikta tā aprobācija.

SIA “Datorzinību centrs” un Latvijas Universitātes pētījums Nr. 1.5 “Pētniecības atbalsta modeļa izveide medicīnas pētījumu datu savākšanas procesa uzlabošanai” tika realizēts no 2019. gada 1. maija līdz 2021. gada 30. novembrim.

Apskatīt attēlu Apskatīt attēlu

Pētījums tika īstenots projekta “Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs” (līguma Nr. 1.2.1.1/18/A/003) ietvaros. Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt privātā sektora investīcijas P&A” 1.2.1.1. pasākuma “Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros” ceturtajā projektu iesniegumu atlases kārtā.

Copyright 2016 - 2023 by LU KPMI