en-GBlv-LV
en-GBlv-LV
 • KPMI kolektīvs sveic svētkos!

2017. gada 29. decembris. 

 • KPMI pārsāv Latvijas Universitāti H2020 programmas partnerības seminārā

2017. gada 7. decembris. Briselē notiek ES Veselības zinātņu H2020 programmas partnerības seminārs. Latvijas Universitāti seminārā pārstāv Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta darbinieki. Paredzētas tikšanās ar vairāku vadošo Eiropas valstu universitāšu un zinātnisko institūtu pārstāvjiem.

Vairāk informācijas par semināru šeit.

Attēlā: Pārskatu jaunajai H2020 2018-2020 programmai sniedz Filips Kupers (Eiropas Komisijas Veselības Direktorāts)


 • Profesors M.Leja piedalās Eiropas Gastroenteroloģijas konresa programmas plānošanā

2017. gada 4. decembris. No 30.novembra līdz 1.decembrim LU KPMI direktors Mārcis Leja piedalījās apvienotās Eiropas Gastroenteroloģijas Zinātniskās padomes sēdē, kas notika Austrijā, Vīnē. Tika plānota 2018. gada Eiropas Gastroenteroloģijas kongresa (UEGW) programma.

Attēlā: Eiropas Gastroenteroloģijas Zinātniskās padomes sēdes dalībnieki


 • M.Leja sniedz interviju LR4

2017. gada 30. novembris. LU KPMI direktors Mārcis Leja 29.novembrī sniedza interviju Latvijas Radio 4, raidījumā Aleksandr Studija (Александр Студия).

Radio intervijā M.Leja atzīmē, ka vairākas onkoloģiskās saslimšanas var tikt veiksmīgi ārstētas, ja tās tiek diagnosticētas agrīnā stadijā. Viņš uzsver, ka nākotnē būs daudz vairāk iespēju agrīni diagnosticēt tādas onkoloģiskās saslimšanas, kas šobrīd tiek atklātas novēloti, tādā veidā rodot iespēju tās veiksmīgi ārstēt, un cilvēkiem dodot iespēju dzīvot. Šobrīd skrīnings tiek rekomendēts arī cilvēkiem, kuriem nav onkoloģisko saslimšanu simptomu, tādā veidā rodas iespēja noteikt saslimšanu agrīnā stadijā. GISTAR pētnieku grupa strādā pie jaunām diagnostikas metodēm un profilakses pasākumiem. Profesors Leja prognozē, ka iespējams jau pēc 10 gadiem varētu būt tādi testi, kas ļaus noteikt onkoloģisko saslimšanu agrīnā stadijā.

Attēlā: M.Leja sniedz interviju LR4

Radio interviju iespējams noklausīties šeit.


 • LU KPMI direktors profesors M.Leja ievēlēts par Latvijas Zinātņu akadēmijas īsteno locekli 

2017. gada 25. novembris. Latvijas Zinātņu akadēmija rudens pilnsapulcē, kas notika 23. novembrī, ievēlējusi 11 jaunus LZA īstenos locekļus. To skaitā - LU KPMI direktors Mārcis Leja. Profesors M.Leja ir ilggadējs LU MF Onkoloģijas katedras profesors un vadošais pētnieks, īpašus panākumus guvis kuņģa vēža starptautiskā izpētē. Vienlaikus ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas zinātnes daļas vadītājs, kā arī ārsts – gastroenterologs Gremošanas slimību Centrā GASTRO. 


 • LU KPMI jauno pētnieku uzstāšanās izraisa Eiropas ekspertu interesi

2017. gada 22. novembris. Šī gada 17. un 18. novembrī LU KPMI pētnieces, rezidentes Olga Sjomina un Zane Dzērve uzstājās ar ziņojumiem Eiropas gastroenteroloģijas ikgadējā sadarbības konferencē (FIT for the Future in Gastroenterology 2017), kas notika Berlīnē, Vācijā paralēli Eiropas Gastroenteroloģijas, Endoskopijas un Nutrīcijas asociācijas pēcdiploma apmācības kursam. O.Sjomina prezentēja rezultātus, kas iegūti izsekojot Valsts Pētījumu programmā iekļautos pacientus, savukārt Z.Dzērve piedāvāja modeli Eiropas līmeņa datu bāzei pacientu ar kuņģa pirmsvēža stāvokļiem izsekošanai. Prezentācijas izraisīja plašu Eiropas vadošo ekspertu interesi un diskusiju.

 

Attēlā: Zane Dzērve un Olga Sjomina kopā ar konferences organizatoru, vienu no vadošajiem Eiropas gastroenterologiem prof. P.Malfertheiner (Vācija, Itālija), kura iniciatīva jau vairāk kā gadu desmitu ir vienot dažādu Eiropas valstu speciālistus, jo īpaši – jaunos.


 • LU KPMI galvenā pētījuma protokols tiek prezentēts ECP konferencē

 2017. gada 21. novembris. Antverpenē (Beļģija) Eiropas Vēža prevencijas organizācijas (ECP-European Cancer Prevention) organizētajā konferencē  17.-18. novembrī LU KPMI direktors M.Leja prezentēja GISTAR pētījuma protokolu un norisi, kā arī tika pārrunātas turpmākās sadarbības iespējas ar šo organizāciju.

 

Attēlā: Flandrijas ministru prezidents G. Bourgeois atklāj konferenci (18.11.2017.)


 •  

LU pētnieki: Latvijā trūkst inovatīvu metožu iedzīvotāju piesaistei vēža skrīningam

2017. gada 13. novembris. Latvijas Universitātes (LU) “Zinātnes kafejnīcā”, kurai šoreiz bija dots gana intriģējošs nosaukums – “Medicīna bez skalpeļa” – zinātnieki diskutēja par dažādām neinvazīvām diagnostikas metodēm medicīnā, īpašu uzmanību pievēršot audzēju savlaicīgas diagnostikas iespējām.
Vēža skrīnings ir uz iedzīvotāju reģistra datiem balstīta veselības aprūpes programma, lai laikus atklātu pirmsvēža slimības un vēzi agrīnajās stadijās. Zinātnieki diskusijā bija vienisprātis – lai iedrošinātu iedzīvotājus piedalīties vēža skrīningā, valstij jāķeras pie daudz netradicionālākām un arī interesantākām metodēm. Kā uzsvēra pētnieki, skrīnings ir ļoti efektīvs slimību novēršanai populācijā, taču Latvijā pagaidām tam nav lielas atsaucības. [...]
Kā LU “Zinātnes kafejnīcā” skaidroja zinātnieki, lai samazinātu krūts vēža esamību populācijā, sieviešu atsaucībai uz skrīninga izmeklējumiem vajadzētu būt vismaz 70%. Tikai šogad pirmo gadu Latvijā izdevies sasniegt 43% sieviešu atsaucību, savukārt līdz šim tā bijusi nieka 30 līdz 36%. Vēl vājāki rādītāji ir dalībai resnās zarnas vēža skrīningā - tam atsaukušies vien 10% Latvijas iedzīvotāju.
Kā labo piemēru, uz ko Latvijai raudzīties skrīninga popularizēšanā, pētnieki izcēla Skandināvijas valstis un arī Slovēniju. “Slovēnijas labā pieredze ar ļoti lielu iedzīvotāju atsaucību skrīningā slēpjas inovatīvā pieejā iedzīvotāju uzaicināšanā. Ja mums Latvijā aizsūta baltu vēstuli, tad slovēņi savā uzaicinājuma sistēmā iesaista tādus speciālistus kā ugunsdzēsējus un frizierus,” stāstīja Daiga Šantare, LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (KPMI) vadošā pētniece. “Netradicionālas idejas un pieejas aicinu izmantot visās jomās, arī iedzīvotāju uzaicināšanā un informēšanā, ne tikai zinātnē. Rezultāts būs, ja domās ārpus rāmjiem,” viņa uzsvēra.
Savukārt LU KPMI direktors Mārcis Leja akcentēja, ka skrīningā un izmeklējumos lielā mērā atslēgas vārds ir kvalitāte: “Mēs rājam iedzīvotājus par to, ka viņi neiet uz nekvalitatīviem izmeklējumiem, kaut arī valsts tos apmaksā. Jautājums drīzāk ir, kā nodrošināt kvalitātes sistēmu. Valstiskā līmenī ir jāizstrādā kritēriji, kuru nav, jāveido datu bāzes, kuru arī nav, datu bāzē jāapvieno dažādu speciālistu darba rezultāti, kas šobrīd nav iespējams, un tikai tad var izvērtēt efektivitāti un normāli samaksāt izmeklējuma veicējam. To ir izdarījusi Slovēnija, bet neesam izdarījuši mēs.”
Pētnieki apliecināja, ka skrīningam ir ļoti liela nozīme cilvēku veselības saglabāšanā. [...] 
Neinvazīvas diagnostikas metodes gan neatteicas tikai uz audzēju savlaicīgas diagnostikas iespējām – tās var izmantot arī citu slimību atklāšanā. Dažu metožu izmantošana sagaidāma tuvākā vai tālākā nākotnē, bet citas - izmantojam jau šodien. [...]
[...] LU KPMI direktors Mārcis Leja savā prezentācijā uzsvēra, ka dažādas slimības noteikt varēs arī ar gaistošiem izelpas marķieriem. “Pasaulē ir nopietni zinātniski raksti, kuros analizēts, ka suņi spēj saost vēzi. Tā ir realitāte, kas pierādīta, piemēram, zarnu, plaušu un krūts vēža gadījumos. Japānā pat pastāv skolas, kur suņus apmāca vēzi saost, bet Izraēlā – privātprakses, kur klīnikā suņi tiek izmantoti,” klausītājus pārsteidza M. Leja.
Tomēr viņš uzreiz piebilda, ka ar šādu diagnostiku būtu daudz problēmu – suņi nogurst, suņu ožas atšķiras, tāpēc pētnieki drīzāk gribētu izveidot ko tādu, kas standartizētā veidā spētu saost slimību un suni aizstāt. “Šī metode tiešām varētu strādāt – dažādu slimību laikā organismā rodas metabolas izmaiņas, kuras varētu noķert dažādos organisma substrātos, piemēram, asinīs, fēcēs, urīnā un, protams, arī izelpā,” uzsvēra M. Leja, piebilstot, ka izelpas gaiss satur aptuveni desmit tūkstošus dažādu gaistošu organisku vielu, pēc kurām varētu meklēt, vai tās raksturīgas konkrētai slimībai.
Jau šobrīd ir zināmas principiālas pieejas, kā izelpas gaisu analizēt, piemēram, ar gāzes hromatogrāfiju un mass-spektroskopiju vai arī ar sensoru tehnoloģijām, ko varētu līdzīgi kā suni apmācīt atšķirt slimu no vesela cilvēka. Arī LU piedalījusies šādos pētījumos: “Mums bija iespēja strādāt ar vairākiem pasaules vadošajiem centriem, kur kuņģa vēža analīzes gadījumā tika atrasta virkne ar vielām, kas bija vairāk kuņģa vēža pacientiem nekā nebija. Taču ne vienmēr varam apgalvot, ka šīs vielas raksturīgas konkrētam audzējam, jo, salīdzinot ar līdzīgiem datiem Ķīnā, vielas bija atšķirīgas,” pētījuma rezultātus skaidroja M. Leja.
Pēc pētnieku aplēsēm, jau šobrīd ne tikai vienu, bet pat 17 dažādas slimības iespējams noteikt pēc izelpas analīzes. “Viens pūtiens aparātā, un varam uzzināt visu cilvēka veselības stāvokli par dažādām slimībām, kas viņam ir jau šobrīd un kas – vēl tikai draud,” slimību diagnostiku nākotnē iezīmēja M. Leja.
Ieskicē ideālu diagnostiku
Zinātnieki bija vienisprātis – ir jāatrod ideāls skrīninga organizācijas veids, lai tas būtu mērķa grupai, medicīnas personālam un valstij visefektīvākais. Turklāt tāds, kas apmierinātu gan pašu ārstu un pētnieku, gan, pats galvenais, pacienta vēlmes.
Kādus testus tad pacienti vēlētos? “Pirmkārt, lai tie būtu vienkārši lietojami, ērti un droši. Otrkārt, tiem būtu jābūt pēc iespējas ātrāk un bez liela diskomforta veicamiem, kā arī - pēc iespējas nekaitīgākiem. Svarīgi arī, lai tie neprasītu ilgstošu sagatavošanos un, protams, lai tie nebūtu invazīvi,” uzskaitīja Daiga Šantare, uzsverot, ka šobrīd pētnieki pie tādu izstrādes aktīvi turpina darbu.
"Zinātnes kafejnīcas" mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu.

 

 

Attēlos:  M.Leja un D.Šantare uzstājas "Zinātnes kafejnīcas"  diskusijās. 

(Ziņas teksts fragmentāri pārbublicēts no LU Komunikācijas un inovāciju departamenta darbinieces  Aijas Pakalnas ievietotās ziņas LU mājas lapā 10.11.2017.) ; Foto: Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas un invoāciju departaments.


 •  LU KPMI vadošie darbinieki piedalīsies "Zinātnes kafejnīcas" diskusijās

2017. gada 6. novembris. Mūsu institūta direktors Mārcis Leja un vadošā pētniece Daiga Šantare ceturtdien, 9. novembrī piedalīsies sarunās un diskusijās par zinātni – “Zinātnes kafejnīca". Sarunu tēma būs “Medicīna bez skalpeļa: metodes, kas mainīs medicīnu nākotnē”.

Mārcis Leja sniegs ieskatu tādā neinvazīvā metodē medicīnā kā izelpas analīze.

Daiga Šantare stāstīs par vēža skrīningu pacienta, ārsta un zinātnieka skatījumā.

Kā vērtē eksperti, ideāla metode skrīningam būtu izelpas gaisa analīze. Viena izelpa, un viss zināms par dažādu slimību iespējamo papildu risku. Vai tā kādreiz būs? Runāsim gan par izmeklējumiem, kuros izelpas gaisa izvērtēšana tiek jau ikdienā izmantota šobrīd, gan arī par perspektīvu šādu izmeklējumu veikšanai. 

"Zinātnes kafejnīcas" mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu. 

Pasākums notiks LU kafejnīcā (Raiņa bulvārī 19), sākums plkst. 18.00.

 


 • LU KPMI pētnieki piedalās Pasaules endoskopistu asociācijas seminārā

2017. gada 4. novembris. 27.oktobrī LU KPMI  direktors prof. M.Leja un vadošā pētniece D.Šantare piedalījās Pasaules Endoskopistu asociācijas  (World Endoscopist Organization) rīkotajā seminārā par kolorektālā vēža skrīninga jautājumiem. Seminārā, kura ietvaros vadošie pasaules eksperti diskutēja par aktuālākajiem jautājumiem skrīninga organizācijā, analizēja dažādus tajā izmantojamos testus. Seminārs  notika Barselonā, Spānijā.

                       

           M.Leja uzstājas ar ziņojumu WEO seminārā                                                                        WEO logo


 • LU KPMI pētnieki piedalās Eiropas Gastroenteroloģijas nedēļā

2017. gada 3. novembris. No 30. oktobra līdz 1. novembrim Barselonā, Spānijā notika Eiropas Gastroenteroloģijas nedēļa (UEG, United European Gastroenterology Week), kas ir viens no lielākajiem šīs jomas speciālistu kongresiem pasaulē. Šogad kongress apzīmēja savu 25. gadskārtu. LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts konferencē un ar to saistītajā pēcdiploma apmācības kursā tika pārstāvēts ar 3 uzaicinātām lekcijām, 4 augsti novērtētiem mutiskiem ziņojumiem un 3 stendu ziņojumiem. Jāatzīmē, ka M.Leja pārstāv Eiropas helikobaktērijas un mikrobioma pētniecības grupu kongresa zinātniskajā komitejā.

M.Leja kongresā uzstājās ar 3 lekcijām:
1) The epidemiology of H. pylori infection and associated diseases
2) Widespread use of antibiotics: The public health perspective
3) Gut microbiota and digestive disorders: Gastric disorders

KPMI pētnieku iegūtie dati izmantoti starptautisku grupu mutiskos ziņojumos:
1) Role of Polymorphisms in TLR1 and PRKAA1 Genes in the Development of Atrophic Gastritis and Gastric Cancer
2) Role of miR-20B-5p, miR-451a-5p and miR-1468-5p in gastric cancer
3) Pan-European registry on H.Pylori management (HP-Eureg): First line treatments and interim analysis of 20,000 patients
4) Pan-European registry on H.Pylori management (HP-Eureg): interim analysis of 4,417 second-line treatments    

Kongresā tiks ziņoti trīs stenda referāti:
1) Upper gastrointestinal endoscopic findings in asymptomatic healthy individuals with normal and decreased serum pepsinogens from the GISTAR pilot study
2) Pepsinogens and gastrin-17 for identification of gastric cancer precursor lesions: The results from the GISTAR pilot study     
3) The diagnostic value of hypoxia induced exocellular vesicles in colorectal cancer patient plasma

                                                  

              Eiropas Gastroenteroloģijas nedēļas logo               M.Leja uzstājas ar lekciju "Gut microbiota and digestive disorders: Gastric disorders"

                                         

 M.Leja un I.Kikuste  pie GISTAR pilotpētījuma stenda ziņojuma  ar kolēģēm no Krievijas                                        Rosība pie   LU KPMI stenda

                                              

LU KPMI vadošā pētniece Ilze Kikuste pie GISTAR pilotpētījuma stenda                                                                 LU KPMI vadošā pētniece Daiga Šantare pie stenda ziņojuma


 • Latvijā viesojas pasaulē slavena amerikāņu patoloģijas eksperta darba turpinātāja

2017. gada 31. oktobris. Pēc LU Klīniskās un profilaktiskā medicīnas institūta ielūguma 24. un 25. oktobrī Rīgā bija ieradusies ASV Vanderbiltas universitātes profesore, patoloģe Maria Blanca Piazuelo. Kopā ar mūsu patologiem prof. Piazuelo piedalījās sarežģītāko pētījumos iekļauto pacientu biopsiju analīzē LU sadarbības partnera – Akadēmiskās histoloģijas laboratorijas telpās, kā arī uzstājās ar lekciju Latvijas Patologu asociācijas seminārā. Tika risināts jautājums par turpmāku attālinātu mikroskopisko preparātu analīzi. Šī jau ir otrā reize, kad prof. Piazuelo sadarbības pētījuma ietvaros ierodas Rīgā. Jāatzīmē, ka prof. Piazuelo ir pasaulslavenā amerikāņu patoloģijas eksperta Pelajo Correa (Pelayo Correa) skolniece un darba turpinātāja.

Attēlos: Prof. Maria Blanca Piazuelo  /  Prof. Maria Blanca Piazuelo un Dr. med Sergejs Isajevs


 • Seminārā Tībingenē diskutē par adipozitātes profilakses ētiskajiem aspektiem Eiropā

2017. gada 9. oktobris. 6. oktobrī LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece Signe Mežinska piedalījās seminārā Tībingenē, kuru līdzorganizēja kopā ar Tībingenes Universitātes Medicīnas fakultātes Medicīnas ētikas un vēstures institūtu. Semināra tēma bija ētiskās problēmas adipozitātes profilaksē.

Adipozitātes profilakse nenoliedzami ir būtisks sabiedrības veselības uzdevums, tomēr ir virkne ētisku jautājumu, kuri ir jārisina, plānojot un īstenojot sabiedrības veselības programmas šajā jomā. Seminārā tika diskutēts gan par stigmatizācijas un stereotipu ietekmi uz adipozitātes profilakses programmu efektivitāti, gan dažādu iesaistīto pušu atbildības jomām, gan ētiskajām problēmām specifiskos adipozitātes profilakses pasākumos, kā arī ēšanas paradumu kulturālo un sociālo nozīmi. Kā atsevišķa tēma tika izvirzīta arī jauno tehnoloģiju izmantošana svara samazināšanas un veselīgu dzīvesveidu veicinošās programmās, analizējot problēmas, kas saistītas ar privātuma aizsardzību, datu uzkrāšanu un izmantošanu dažādiem mērķiem un izstrādāto mobilo aplikāciju efektivitātes pierādījumu nepieciešamību. Īpaša uzmanība tika pievērsta bērnu un jauniešu adipozitātes profilakses programmu ētiskajam izvērtējumam.

Semināra rezultātā tika izveidota sadarbība starp partneriem no Latvijas, Lietuvas, Polijas un Vācijas. Balstoties uz semināra rezultātiem, ir plānots sagatavot un iesniegt plašāku projektu par adipozitātes profilakses ētiskajiem aspektiem. Plānotā pieteikuma mērķis ir izveidot instrumentu adipozitātes profilakses pasākumu sistemātiskai ētiskai analīzei.

Latvijas un Lietuvas pārstāvju dalību seminārā atbalstīja Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs.

Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.


 • Budapeštā diskutē par vēža skrīninga programmām

2017. gada 3. oktobris. Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece Daiga Šantare 25. un 26.septembrī piedalījās EU-Topia projekta (Horizon2020, līgums No 634753) sanāksmē, kas notika Budapeštā.

Projekta mērķis ir sistemātiski izvērtēt vēža skrīninga programmu ieguvumus un to izmaksu efektivitāti, kā arī vēža iespējamo kaitējumu visās Eiropas valstīs. Tādejādi noteikt veidus, kā uzlabot veselības  rezultātus un palielināt iedzīvotāju vienlīdzību.

Vairāk kā simts sanāksmes dalībnieki diskutēja par skrīninga programmu kvalitātes, personu datu aizsardzības jautājumiem, kā arī pārrunāja CanCon projekta rezultātu ieviešanu ES dalībvalstīs.


 • M.Leja apmeklē Eiropas Gremošanas sistēmas audzēju dienas

2017. gada 28. septembris. 26.-27. septembrī Prāgā notika Eiropas Gremošanas sistēmas audzēju dienas (European Digestive Cancer Days), kurās galvenā uzmanība tika pievērsta neizmantotajām skrīninga iespējām. Latvijas vārds konferences laikā izskanēja vairākkārt. Tam pārliecinošs pamatojums – starptautisko ekspertu demonstrācijās Latvija ieņēma priekšpēdējo vietu Eiropā iedzīvotāju aptveres ziņā. Savukārt Čehija parādīja, cik veiksmīgi iespējams izmantot Eiropas struktūrfondu naudu radikālai veselības sistēmas statistikas un skrīninga sistēmas reorganizēšanai. Diemžēl Latvijā šāda iniciatīva dzirdīgas ausis nesasniedza. Ar pārskata ziņojumu par zarnu vēža skrīningu Austrumeiropā konferencē uzstājās LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors M.Leja.


 • KPMI vadošā pētniece Jolanta Vamze-Liepiņa piedalās Baltijas tiesu medicīnas ekspertu asociācijas konferencē

2017. gada 23. septembris. No 2017.gada 20. līdz 22. septembrim Tallinā, Igaunijā norisinājās Baltijas tiesu medicīnas ekspertu asociācijas (BMLA) konference (http://www.ekei.ee/en/bmla-baltic-medico-legal-association/bmla-conference-2017). Konferences organizētājs - Igaunijas Tiesu zinātņu institūts. Konferencē piedalījās septiņpadsmit Valsts Tiesu medicīnas ekspertīzes centra darbinieki – 16 tiesu medicīnas eksperti, t.sk. LU KPMI Tiesu medicīnas pētījuma nodaļas vad.p.i., vadošā pētniece, Dr.med., vecākā tiesu medicīnas eksperte Jolanta Vamze-Liepiņa.

Konferencē tika pārstāvēta Igaunija, Lietuva, Latvija, Somija, Vācija, Ungārija, Īrija, Slovākija, Portugāle, Lielbritānija, Turcija, Japāna, Kazahstāna, ASV. Konference tika organizēta ar mērķi iepazīstināt klātesošos ar jaunākām diagnostikas metodēm tiesu medicīnā, toksikoloģijā, ģenētikā, dalīties pieredzē tiesu medicīnas organizatoriskajos jautājumos, veicināt pieredzes apmaiņu, sadarbību, kā arī dibināt jaunus un nostiprināt esošos savstarpējos kontaktus.

Konferencē tika izskatītas tēmas par bērnu seksuālās izmantošanas pazīmju diagnostiku, toksikoloģijas jaunākie sasniegumi un izmeklēšanas metodes, ārstniecības prakses kļūdu izmeklēšana (t.sk., ar prezentāciju arī Latvijas pārstāvji un J.Vamze-Liepiņa kā līdzautore prezentācijai “5-year – 2011-2015 analysis of medical negligence cases in Latvia”), praktiskā tiesu medicīna (t.sk., ar prezentāciju arī Latvijas pārstāvji un J.Vamze-Liepiņa kā autore prezentācijai “Sudden cardiac death in younger than 40 and forensic medicine practise in Latvia, 2007-2011”) un tiesu medicīnas organizatoriskie jautājumi un jauno speciālistu apmācība. Konferencē tika prezentēts arī rezidenta tiesu medicīnā S.Dubencova pētnieciskais darbs “Chronic liver damage efdfect on lethal ethyl alcohol poisoning”, kura darba vadītāja bija J.Vamze-Liepiņa.

Konferences laikā notika arī Tiesu medicīnas Eiropas padomes (ECLM) Ģenerālās asamblejas sanāksme, kuras laikā tika pārvēlēts ECLM prezidents un atkārtoti tika ievēlēts tiesu medicīnas profesors D.N.Vieira no Portugāles. ECLM ir oficiālā organizācija, kas nodarbojas ar tiesu medicīnas jautājumiem Eiropā – zinātnes, izglītības un profesionālajiem jautājumiem, kas attiecas uz šo disciplīnu Eiropas līmenī.


 • Starptautiskā žurnālā publicētā raksta autoru starpā - LU KPMI zinātniskā asistente O.Sjomina

2017. gada 15. septembris. Starptautiskā ietekmīgā žurnālā "HELICOBACTER" publicēts pārskata raksts par H.pylori infekcijas saistību ar gremošanas sistēmas slimībām (Helicobacter pylori infection and nonmalignant diseases). Raksta autoru starpā ir divi LU KPMI pētnieki, pirmais autors – internās medicīnas rezidente Olga Sjomina.

Ar raksta pārskatu iespējams iepazīties šeit.

Attēlā: internās medicīnas rezidente Olga Sjomina.


 • Klīniskās un Profilaktiskās medicīnas institūta pētnieki prezentē GISTAR pētījuma rezultātus

2017. gada 11. septembris. Eiropas Helikobaktērijas un Mikrofloras izpētes grupas kongresā, kas notika 7.-9. septembrī Bordo, Francijā vairāku ziņojumu veidā tika ziņoti Latvijā iegūtie GISTAR* pētījuma rezultāti. Konferences dalībniekiem, to starpā Nobela prēmijas laureātam B. Maršalam un citiem nozares pasaules vadošajiem speciālistiem, kas piedalījās konferencē, Latvijā iegūtos datus ziņoja Latvijas Universitātes rezidenti un absolventi (Jeļizaveta Pavlova, Olga Sjomina, Zane Dzērve), LU Klīniskās un Profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece Ilva Daugule, kā arī zinātniskajā darbā iesaistītās institūta darbinieces Ieva Lašina un Dārta Pūpola. Kongresa ietvaros tika reprezentēts Helicobacter pylori genoma projekts (HpGP), kurā līdzdarbojas arī Latvija.

*Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes sadarbībā ar Starptautisko vēža pētniecības aģentūru veikts pētījums, kas pēta kuņģa un zarnu vēža izraisītās mirstības samazināšanas iespējas.

 

  


 • LU KPMI direktoru M.Leju ievēl par Eiropas Helikobaktērijas un mikrobioma pētniecības grupas prezidentu

2017. gada 10. septembris. Eiropas Helikobaktērijas un mikrobioma pētniecības grupa tās ikgadējās ģenerālās asamblejas laikā (09.09.2017., Bordo, Francija) par organizācijas prezidentu ievēlēja LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktoru un Medicīnas fakultātes profesoru, gastroenterologu Mārci Leju.


 • GISTAR pētījuma protokols tiek publicēts starptautiskā zinātniskā žurnālā

2017. gada 29. augusts. Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta galvenā pētījuma GISTAR (Daudzcentru randomizēts pētījums kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanai, veicot H.pylori eradikāciju un nosakot pepsinogēnu līmeni) protokols publicēts prestižā starptautiskā žurnālā BMJ Open. Pētījums tiek realizēts ciešā sadarbībā ar Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru (IARC).

Tiešsaistē raksts pieejams šeit.


 • Adipozitātes profilakses ētiskie aspekti Eiropā

2017. gada 4. jūlijs. Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.

Projekta norises laiks 15.06.2017 – 15.10.2017.

Projektā iesaistītās valstis un institūcijas:

1. Latvija, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (vadošā pētniece Signe Mežinska)

2. Vācija, Tībingenes Universitātes Medicīnas fakultāte, Medicīnas ētikas un vēstures institūts

3. Lietuva, Viļņas Universitātes Medicīnas fakultāte

Projekta mērķis(i):

Projekta mērķis ir līdzorganizēt semināru  Tībingenes Universitātē un piedalīties tajā, lai sagatavotu pieteikumu turpmākam projektam ES Horizon 2020 ietvarprogrammā. Plānotā pieteikuma mērķis būs izveidot instrumentu adipozitātes profilakses pasākumu sistemātiskai ētiskai analīzei.

Semināra mērķis ir izveidot sadarbību starp partneriem no Latvijas, Lietuvas un Vācijas, un nodrošināt zinātnisko pamatu turpmākajam projekta pieteikumam.

Projekta tiešā un netiešā mērķa grupa un tās skaitliskais apjoms:

Projekta mērķis ir līdzorganizēt semināru  Tībingenes Universitātē un piedalīties tajā, lai sagatavotu pieteikumu turpmākam projektam ES Horizon 2020 ietvarprogrammā. Plānotā pieteikuma mērķis būs izveidot instrumentu adipozitātes profilakses pasākumu sistemātiskai ētiskai analīzei.

Semināra mērķis ir izveidot sadarbību starp partneriem no Latvijas, Lietuvas un Vācijas, un nodrošināt zinātnisko pamatu turpmākajam projekta pieteikumam.

Projekta galvenās aktivitātes un aktivitātes(šu) norises vieta(s):

1. Seminārs notiks Tībingenes Universitātē.

2. Sekojošā Horizon 2020 projekta pieteikuma rakstīšana notiks elektroniski ar epasta starpniecību, kā arī izmantojot audio un video konferences.


 • Apsveicam Latvijas Universitātes absolventus, kuri savus diplomdarbus izstrādāja KPMI

2017. gada 27. jūnijs. Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāti (LU MF) šovasar absolvēja un diplomus saņēma 255 ārsti, farmaceiti, māsas un radiogrāferi. Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūtā savus diplomdarbus izstrādāja:

Ārstniecības otrā līmeņa profesionālās studiju programmas  studenti: Jelizaveta Pavlova, Edgars Vasiljevs,Zane Dzērve, Sabīne Skrebinska, Ieva Grīnberga-Dērica un Jurģis Zušmanis.

Farmācijas maģistra studiju programmas studente Santa Krampane.

Santa Krampane un Sabīne Skrebinska par saviem maģistra darbiem saņēma rektora atzinību. Santa savā darbā analizēja Latvijā izmantotās medikamentu shēmas helikobaktērijas izskaušanai. Savukārt Sabīnes  diplomdarbā tika analizētas helikobaktērijas noteikšanas metodes.

Jurģa Zušmaņa diplomdarbs Helicobacter Pylori - diagnostika izmantojot urīnvielas elptestu un seroloģijas testu: Rezultātu salīdzināšana arī tika izstrādāts balstoties uz KPMI savāktā materiāla.


 • Dalība H2020 projekta SniffPhone atskaišu sanāksmē

2017. gada 14. - 15. jūnijs. KPMI direktors, LU profesors Mārcis Leja un institūta vadošā pētniece Inese Poļaka apmeklēja Sniffphone projekta 2. gada atskaišu sapulci. Kopā ar Sniffphone ierīces izstrādātājiem (inženieri un zinātnieki no Izraēlas, Vācijas, Īrijas, Austrijas, Somijas) panākta vienošanās uzsākt ierīces klīnisko novērtēšanu Latvijā. Ierīce paredzēta gaistošo biomarķieru novērtēšanai izelpā, ar mērķi noteikt vēzim specifisko signālu, lai varētu īstenot nesāpīgu un agrīnu vēža diagnostiku no cilvēka izelpotā gaisa.

Sapulces ietvaros notika darba grupu seminārs, tikšanās ar sadarbības partneriem, un tika apspriestas tālākās sadarbības iespējas pēc projekta noslēguma.


 • Līgo, Līgo! KPMI kolektīvs sagaida Vasaras saulgriežu svētkus

2017. gada 22. jūnijs. Sagaidot Līgo svētkus, institūta darbinieki sanāca uz kopīgu ielīgošanu.

Sirsnīgi sveicam mūsu izpilddirektori Līgu Grantiņu vārda dienā!

Pasākuma ietvaros tika godināti KPMI darbinieki:

 • Ar ievēlēšanu vadošā pētnieka amatā:  Daiga Šantare, Liliāna Civjāne, Signe Mežinska, Jolanta Vamze-Liepiņa, Valdis Folkmanis.
 • Ar maģistra grāda iegūšanu: Reinis Vangravs.

 

 


 • LU KPMI darbinieki pirmo reizi piedalās LU darbinieku Sporta spēlēs

2017. gada 6. jūnijs.  2. jūnijā LU atpūtas un konferenču bāzē “Ratnieki” notika LU darbinieku sporta spēlēs, kurās mūsu institūta komanda piedalījās 1. reizi.

Kopvērtējumā 17 komandu konkurencē tika izcīnīta 14 vieta. Tomēr mūsu komanda varonīgi cīnījās un no visām 10 disciplīnām futbolā ieguvām 1.vietu, bet volejbolā - 3.

Nākamajā gadā plānojam piedalīties sporta spēlēs jau plašākā sastāvā. Bet šajā reizē sakām lielu paldies mūsu pārstāvjiem: Mārcim Lejam, Līgai Grantiņai, Ģirtam Šķenderam, Alisei Ikauniecei, Ilvai Daugulei ar dēliem, Kristapam Narelam.

  


 

Copyright 2016 - 2023 by LU KPMI