en-GBlv-LVru-RU
en-GBlv-LVru-RU
JAUNUMI

 

2022. gada 17. maijā

Starptautiska ekspertu grupa strādās pie visaptverošas vēža aprūpes insfrastruktūras izveides Latvijā

17. un 18. maijā Latvijā norisinās LU KPMI ierosinātā projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“ Eiropas Vēža institūtu organizācijas (Organization of European Cancer Institutes, OECI) ) un Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras (International Agency for Research on Cancer, IARC) ekspertu vizītes, kā arī Visaptverošas vēža aprūpes infrastruktūras izveidošanas (Comprehensive Cancer infrastructure/network) darba grupas tikšanās.

Ekspertu vizītes un darba grupas tikšanās mērķis ir iepazīt aktuālo situāciju Latvijā un noskaidrot iesaistīto Latvijas institūciju priekšnoteikumus uzlabotas, OECI Eiropas standartiem atbilstošas vēža aprūpes infrastruktūras izveidei, rezultātā ierosinot tieši Latvijas situācijai pielāgotu stratēģisku plānu, iezīmējot arī priekšlikumu ieviešanai paredzētā laika plānu.

Šis ir Eiropas Komisijas (EK) tehniskā atbalsta instrumenta (DG REFORM) finansēts projekts. Projekta rezultātā tiks veicināta vēža izraisītās mirstības samazināšana, uzlabota vēža reģistrēšana populācijā, panākta visaptveroša vēža aprūpes un pētniecības infrastruktūras / tīklu akreditācija, kā arī uzlabotas krūšu, dzemdes kakla un kolorektālā vēža skrīninga programmas.

Vizītes laikā darba grupa pārrunās projekta realizēšanas gaitu un aktualitātes, kā arī iepazīsies ar Latvijas institūciju darbību:

slimnīcām –

 • Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu (RAKUS),
 • Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu (BKUS),
 • Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu (PSKUS),

universitātēm un pētniecības institūtiem –

 • Rīgas Stradiņa Universitāti (RSU),
 • Latvijas Universitāti (LU),
 • Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centru (BMC),
 • Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI),

kā arī valdības institūciju darbību –

 • Izglītības un zinātnes ministrijā,
 • Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā,
 • Latvijas Zinātņu akadēmijā.

Vizītes otrajā dienā gaidāmas ekspertu vizītes klātienē iepazīstot BKUS darbu, kā arī Biobankas, Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes un LU KPMI klīnisko un pētījumu laboratoriju apmeklējums.

Ārvalstu ekspertu vizīti Latvijā noslēgs saruna ar Veselības ministru Danielu Pavļutu un tikšanās ar RSU rektoru, Prof. Aigaru Pētersonu, kā arī universitātes pētniekiem.

2022. gada 9. maijā

LU KPMI komanda projekta VOGAS ietvarā apmeklē partnerus Brazīlijā 

No 7. līdz 16. maijam LU KPMI komanda – Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, projekta VOGAS klīniskās grupas vadītājs Prof. Mārcis Leja, projekta zinātniskā asistente Linda Mežmale un institūta vadošā pētniece Inese Poļaka - pārstāvot projektu VOGAS, tiekas ar sadarbības partneriem Dienvidamerikā, Brazīlijā. 

Manausā un klīniskajā centrā Sanpaulu darba grupa veic detalizētu analīžu plānošanu, pārrunā klīniskās aktivitātes katrā centrā, sniedz ieskatu par esošiem projekta rezulātiem, kā arī turpinās projekta VOGAS iesākto izelpas analīzes skrīninga/agrīnas atklāšanas iekārtas attīstību.

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824986

2022. gada 28. aprīlī

Publicēts zinātniskais raksts par gremošanas sistēmas vēža skrīningu Eiropā

Raksta “Digestive cancer screening across Europe” autoru vidū – arī LU profesors, gastroenterologs, LU KPMI direktors Mārcis Leja, kopā ar Patrizia Burra, Michael Bretthauer, Maria Buti Ferret, Ana Dugic, Pierluigi Fracasso, Tamara Matysiak Budnik, Patrick Michl, Luigi Ricciardiello, Thomas Seufferlein, Monique van Leerdam un Andreea Botos.

Publikācijā skatīti pieejamie pierādījumi un galvenie jautājumi, kas jārisina, lai nodrošinātu veiksmīgu četru skatīto vēža veidu - kuņģa, kolorektālā, aknu un aizkuņģa dziedzera vēža - skrīninga ieviešanu, sniedzot ieteikumus, kā pieņemt apzinātus lēmumus, lai samazinātu gremošanas vēža izraisīto slogu visā Eiropā

Raksts ir brīvi pieejams "United European Gastroenterology Journal" saitē: http://doi.org/10.1002/ueg2.12230

© Foto: Book publishing photo created by Racool_studio - www.freepik.com

2022. gada 25. aprīlī

LU KPMI speciālisti piedalījušies seminārā par biobanku attīstību nākamās paaudzes zinātniskiem atklājumiem

22. aprīlī Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā notika seminārs ”Biobanku attīstība nākamās paaudzes zinātnes vajadzībām un atklājumiem.”

Biobankas visā pasaulē  ir atzītas par svarīgu stūrakmeni personalizētas medicīnas attīstībai. Tās glabā ne tikai indivīdu bioloģiskos paraugus, bet arī  uzkrāj to klīniskos un ar vairākām omiku metodēm (genomika, transkriptomika, metabolomika, utt.) iegūtus datus, lai, izmantojot mākslīgo intelektu, veiktu jaunus medicīnas atklājumus. Šī  semināra mērķis bija parādīt šīs tendences Latvijas biobanku tīklā, prezentēt ekspertu pašreizējo situācijas novērtējumu un norādīt uz nepieciešamajiem resursiem un kompetencēm mūsdienu pētniecības vajadzībām. Seminārs nodrošināja zināšanu pārnesi starp institūtiem un organizācijām Latvijas biobanku tīklā, lai veicinātu biobanku resursu ilgtspējību Latvijā  un stiprinātu sadarbību ar lielākajiem starptautiskajiem spēlētājiem.

Pasākumā  ar prezentācijām piedalījās:

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskās padomes vadītajs Prof. Jānis Kloviņš,

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols,

Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes vadītāja, vadošā pētniece Dr.biol. Vita Rovīte,

kā arī Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors Prof. Mārcis Leja, un LU asociētā profesore un LU KPMI vadošā pētniece Signe Mežinska.

© Foto: Lecture hall photo created by jannoon028 - www.freepik.com

2022. gada 14. aprīlī

LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts vēl priecīgas Lieldienas!

Uz tikšanos pēc svētkiem, atgriežoties birojā 19. aprīlī!

2022. gada 11. aprīlī

Medijiem prezentēta Liepājas zinātnisko pētījumu centra darbība

Klātesot mediju pārstāvjiem, notikusi Liepājas pētījumu centra preses konference – informatīva darbības prezentācija. Tās mērķis bija iedzīvotājiem skaidrot pētījumu norisi un to nozīmību ļaundabīgo saslimšanu diagnosticēšanā. Aicinām noskatīties TV Kurzeme veidoto sižetu par Liepājas pētījumu centru.

Veiksmīgiem pētījuma rezultātiem, pieteikties dalībai pētījumā īpaši aicināti kungi no 40 līdz 64 gadu vecumam. Centrs Liepājā darbojas Jūrmalas ielā 23 katru darba dienu no 7:00 līdz 13:00. Pieteikties dalībai pētījumā, saņemot bezmaksas gremošanas trakta pārbaudi (skrīningu), var, zvanot pa tālruni 25679868.

© Foto: No personīgā arhīva: Liepājas pētījumu centra kolektīvs

Projekts tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālā attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. Nr.1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam"

2022. gada 5. aprīlī

Preses konference - informatīva prezentācija par Liepājas pētījumu centra darbības uzsākšanu

Aicinām mediju pārstāvjus pirmdien, 11. aprīlī pulksten 14:00 Jūrmalas ielā 23, Liepājā pievienoties preses konferencei - informatīvajai prezentācijai par Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) un Liepājas Reģionālās slimnīcas kopīgi īstenotā zinātniskā projekta Liepājas pētījumu centra darbības uzsākšanu.

Pasākuma ietvaros būs iespēja uzzināt, kādi ir būtiskākie iedzīvotāju ieguvumi no pētījuma centra atklāšanas Liepājā, kas ir GISTAR pētījums un HYCOR projekts, kādi ir to mērķi un uzdevumi, kā arī būs iespēja klātienē iepazīties ar pētījuma norisi Liepājas pētījuma centrā.

Lūdzam pieteikt savu dalību pasākumā, sūtot e-pastu uz amanda.boka@lu.lv

Piedalās: 

Aiga Rūdule, LU KPMI vecākā eksperte, GISTAR pētījuma administratīvā vadītāja 

Andris Vistiņš, HYCOR projekta partnera - Liepājas Reģionālās slimnīcas valdes loceklis

Dr. Mārcis Leja, LU profesors, gastroenterologs, LU KPMI direktors, GISTAR pētījuma un HYCOR projekta zinātniskais vadītājs

Konteksts:

Ik gadu visa pasaulē tiek atklāti 3.88 miljoni jaunu saslimšanas gadījumu ar gremošanas sistēmas audzējiem. Katru gadu ar šādiem audzējiem mirst ap 2.83 miljoni cilvēku. Latvija pieder pie augsta riska zonas, kur ik gadu kuņģa vēzi diagnosticē 600 cilvēkiem, savukārt, apmēram 500 pacientu ik gadu kuņģa vēža dēļ mirst. Visplašāk izplatītie gremošanas sistēmas audzēji ir resnās un taisnās zarnas jeb kolorektālais vēzis un kuņģa vēzis. Lielākajā daļā gadījumu savlaicīga ļaundabīgo procesu diagnostika ļauj audzējus veiksmīgi ārstēt vai būtiski palielināt pacientu dzīvildzi un dzīves kvalitāti.

GISTAR ir zinātnisks pētījums, kura nolūks ir veicināt kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanos. Reģionālajos pētījumu centros, tostarp Liepājas pētījumu centrā, tiek veikta 40-64 gadus vecu iedzīvotāju bezmaksas gremošanas trakta pārbaudes (skrīnings) ar nolūku attīstīt skrīninga metodes pēc iespējas agrīnai saslimšanas diagnostikai. Iegūtie dati palīdz uzlabot gremošanas sistēmas audzēju sistemātiskas izpētes procesu efektivitāti. 

HYCOR ir zinātnisks projekts, kas tiek īstenots uz GISTAR pētījuma bāzes un kura mērķis ir veicināt izelpas gaistošā marķiera koncepciju kolorektālā vēža skrīningā, veicinot jauna hibrīda analizatora izstrādāšanu šim mērķim.

Vairāk par LU KPMI, zinātnisko projektu HYCOR un pētījumu GISTAR: www.kpmi.lu.lv; www.gistar.eu

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)".

2022. gada 10. aprīlī

Latvijā viesos uzņemts Somijas partneris

Marta beigās LU KPMI uzņēma viesos projektu VOGAS un A-Patch sadarbības partneri, Somijas VVT Tehnisko pētījumu centra vadošo pētnieku Veikko Ikonenu. Vizītes ietvaros viņš apmeklēja LU KPMI sadarbības partnera Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centru un Tuberkulozes un plaušu slimību centru (TPSC), kā arī tikās ar LU KPMI medicīnas personālu. Darbinieki, kas ikdienā strādā ar pacientiem, prezentēja projektu klīniskās aktivitātes, pacientu rekrutēšanas procesus, elptestu norisi un GOS noteikšanu no ādas virsmas. Tāpat V. Ikonens tika iepazīstināts ar LU KPMI Biobanku un pacientu bioloģisko paraugu vākšanas un uzglabāšanas procesiem. Tikšanās laikā tika pārrunāti galvenie pētījuma ētiskie aspekti, nodrošinot drošu pētījumu norisi pacientiem.

© Foto: No personīgā arhīva: Veikko Ikonens, Somijas VVT Tehnisko pētījumu centra vadošais pētnieks, Aija Kārkliņa, LU KPMI medicīnas māsa un Viktors Veliks, LU KPMI vadošais pētnieks

© Foto: No personīgā arhīva: A-Patch klīnisko procesu veic Ruta Deklava, TPSC/LU KPMI medicīnas māsa

Projekts „Autonoms plāksteris infekcijas slimību noteikšanai reāllaikā„ ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824270

Projekts „Kuņģa vēža skrīnings, izmantojot izelpas gaistošos organiskos savienojumus un izmantojot hibrīdo sensoro pieeju” ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis 2020” pētniecības un inovācijas programmas saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824986

2022. gada 31. martā

Noslēdzoties kuņģa vēža prevencijai veltītam projektam, starptautiskā konferencē prezentēti tā rezultāti

Ar dalību 2022. gada Latvijas Universitātes Starptautiskajā zinātniskajā medicīnas konferencē noslēdzies LU KPMI ERAF projekts Nr. 1.1.1.1/18/A/184 “H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem”. Konferencē projektā sasniegtos rezultātus prezentēja zinātniskie asistenti Olga Sjomina un Reinis Vangravs:

Projekta laikā ir izdevies paveikt iecerēto un iegūt nepieciešamos datus. Veicot projekta laikā iegūto datu analīzi, projekta komanda ir sagatavojuši piecus zinātniskos rakstus, no kuriem trīs ir jau publicēti un divi ir iesniegti un gaida apstiprināšanu publicēšanai:

 1. "Early detection of gastric cancer beyond endoscopy - new methods"  Best Practice & Research Clinical Gastroenterology, Volumes 50–51, March–April 2021, 101731, https://doi.org/10.1016/j.bpg.2021.101731
 2. Sjomina et al., "Randomised clinical trial: comparison of efficacy and adverse effects of a standard triple clarithromycin-containing regimen with high-dose amoxicillin and bismuth therapy in Helicobacter pylori eradication", 'European Journal of Cancer Prevention', https://journals.lww.com/eurjcancerprev/toc/publishahead
 3. Sabine Skrebinska et.al., “Who Could Be Blamed in the Case of Discrepant Histology and Serology Results for Helicobacter pylori Detection?”, https://www.mdpi.com/2075-4418/12/1/133/htm
 4. Razuka-Ebela Danute et.al., “Factors associated with false negative results in serum pepsinogen testing for precancerous gastric lesions in a European population in the GISTAR study”, iesniegta publicēšanai 31.03.2022 žurnālā “Diagnostics”
 5. Vangravs Reinis et.al., “Clarithromycin-containing triple therapy for H. pylori eradication is inducing increased long-term gut resistome”, iesniegta publicēšanai 31.03.2022 žurnālā “Alimentary Pharmacology and Therapeutics”

© Foto: Vintage microphone photo created by jannoon028 - www.freepik.com

Projekts tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālā attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 2. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/18/A/184 "H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem"

2022. gada 28. martā

Noslēgusies Starptautiskā zinātniskā medicīnas konference

No 2022. gada 25. - 26. martam Latvijas Universitātes 80. zinātniskās konferences ietvaros norisinājās Starptautiskā zinātniskā medicīnas konference. Konference aptvēra dažādas klīniskās un pētnieciskās medicīnas, farmācijas, sabiedrības veselības disciplīnas. Epidemioloģisko drošības apsvērumu dēļ, arī šogad, visas sesijas notika tiešsaistē – Zoom platformā.

Ar vairākiem ziņojumiem un e-stenda referātiem konferencē piedalījās Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pētnieki un pētnieciskajā darbā iesaistītie studenti:

Dalībnieku sagatavotās tēzes apkopotas recenzētā tēžu krājumā un izdotas starptautiski citējamā žurnāla "Medicina” 58. numura 1. pielikumā.

2022. gada 25. martā

LU KPMI pētnieki un studenti piedalās starptautiskajā zinātniskajā medicīnas konferencē

LU starptautiskā zinātniskā konference šogad atzīmē jau 80. gadskārtu un tās sēdes medicīnā un farmācijā notiek 2022.gada 25.-26. martā. Šī gada pasākums noris attālināti, Zoom platformā. Jau vairākus gadus arī Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pētnieki un pētnieciskajā darbā iesaistītie studenti piedalās konferencē.

Interesentiem iespējams sekot konferences darbam virtuāli. Konferences mājaslapā publicēta pasākuma programma un pieejamas Zoom piekļuves saites, kā arī e-stenda referāti. Dalībnieku sagatavotās tēzes apkopotas recenzētā tēžu krājumā un izdotas starptautiski citējamā žurnāla "Medicina" 58. numura 1. pielikumā
.

© Foto: Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas departaments.

2022. gada 18. martā

Turpinās ārvalstu ekspertu vizītes un dalība kongresā “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā”

Trešajā apmeklējuma dienā, Eiropas Komisijas tehniskā atbalsta instrumenta (DG REFORM) finansētā projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” vadītāji esošās vēža aprūpes situācijas izpētei viesojās ģimenes ārsta Andra Baumaņa privātpraksē, kā arī apmeklēja Centrālo laboratoriju.

© Foto no personīgā arhīva
 
Fotogrāfijās ārvalstu ekspertu vizīte ģimenes ārsta Andra Baumaņa privātpraksē

Pēc starptautisko ekspertu vizītēm, viesi piedalījās kongresā “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā”, kurā kā viens no runātājiem uzstājās arī LU KPMI direktors Mārcis Leja ar lekciju "Tools how to implement EU Cancer Mission`s recommendations at national levels" (Risinājumi ES Vēža misijas ieteikumu īstenošanai nacionālo valstu līmenī).

 Cancer Equality

© Foto no personīgā arhīva
 
Attēlā Mārcis Leja

2022. gada 17. martā

Ārvalstu eksperti turpina vizītes projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“ ietvaros

Speciālisti no Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras un  ERASMUS Medicīnas centra apmeklējuši Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, Veselības centru apvienības poliklīniku PULSS-5, Akadēmisko histoloģijas laboratoriju. Pēc klātienes vizītēm notikusi pirmā pārraudzības grupas sanāksme un preses konference, kuras laikā klātesošie informēti par Eiropas Komisijas tehniskā atbalsta instrumenta (DG REFORM) finansēto projektu “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“ (Improving cancer care coordination and screening in Latvia and Slovakia, ICCCS), kuru iniciējis Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI).

“Latvijā ik gadu vēzis tiek diagnosticēts vairāk nekā 12 tūkstošiem cilvēku, bet no vēža mirst aptuveni 6 tūkstoši. Kolorektālais vēzis ir visizplatītākais vēža veids Latvijā, bet krūts vēzis ir trešajā vietā. Vēža slogu no abiem vēža veidiem var samazināt, īstenojot uz iedzīvotājiem balstītu kvalitatīvu vēža skrīninga programmu,” saka Starptautiskās vēža pētniecības aģentūras vecākais eksperts un projekta koordinators Dr. Andrē Karvalju (Andre Carvalho).Viņš piebilst, ka efektīvas vēža skrīninga programmas glābj dzīvības, atklājot audzējus agrīnā stadijā un tādējādi palielinot izdzīvošanas iespējas. Šie pasākumi novērš nevajadzīgas ciešanas un nāvi.

Savukārt efektīvai vēža kontroles politikai un epidemioloģiskai pētniecībai būtiska loma ir datu vākšana, izmantojot kvalitatīvu vēža datu reģistrāciju. Šie dati veido pamatu sabiedrības veselības programmu plānošanai, lai novērstu vēzi un uzlabotu pacientu aprūpi, skaidro Dr. Andrē Karvalju.

Vairāk informācijas lasīt šeit.

©  Fotogrāfe: Evija Trifanova
 
Fotogrāfijā ārvalstu eksperti un pārraudzības komitejas locekļi (no kreisās: Dr. Partha Basu, Daniels Pavļuts, Aris Zakatistovs, Dr. Andre Carvalho )

2022. gada 16. martā

Starptautiskajā kuņģa vēža kongresā IGCC 2022 prezentēti LU KPMI projekta dati

No 6. līdz 9.martam Hjūstonā, Teksasā (ASV) hibrīda formā (klātienē – epidemioloģiski drošā vidē un attālināti) norisinājās Starptautiskās kuņģa vēža asociācijas (IGCA) starptautiskais kuņģa vēža kongress (“International Gastric Cancer Congress - IGCC 2022”).

Kongresā ar attālinātu stenda prezentāciju uzstājās Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošais pētnieks Manohar Prasad Bhandari, kurš prezentēja pēcdoktorantūras pētniecības projektā ,,Kuņģa mikrobioma un gaistošo organisko savienojumu sakarības izpēte agrīnai kuņģa vēža diagnostikai” Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/495 iegūtos rezultātus. Bhandari savā pētījumā analizēja no kuņģa vēža audiem un veselajiem kuņģa audiem iegūtos gaistošos organiskos savienojumus, nosakot savienojumus, kas atšķiras vēža un veselajiem audiem. Šos savienojumus plānots tālāk analizēt un izmantot cilvēka izelpas analīzē, lai noteiktu kuņģa vēža risku, kā arī neinvazīvu kuņģa vēža atklāšanas iekārtu izstrādē.

Manohar Prasad Bhandari pēcdoktorantūras projekta mērķis ir kuņģa mikrobioma radīto gaistošo savienojumu, mikrobioma izmaiņu ietekmes un izelpas marķieru izpēte agrīnai kuņģa vēža atklāšanai.

   

Programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.2. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” ERAF projekts Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/495 "Kuņģa mikrobioma un gaistošo organisko savienojumu sakarības izpēte agrīnai kuņģa vēža diagnostikai"

2022. gada 16. martā

Uzsākts projekts “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“

Latvijā uzsākts Eiropā pirmais visaptverošs vēža aprūpes uzlabošanas projekts “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā“, kura ietvaros ārvalstu eksperti sniegs rekomendācijas, lai sadarbībā ar nacionālajiem partneriem izstrādātu Latvijas vajadzībām pielāgotu stratēģisko plānu un ceļvedi, kas samazinās vēža izraisītu mirstību, informē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI).

Projekta ietvaros Latvijā vairāku dienu vizītē ieradušies ārvalstu eksperti no Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras (International Agency for Research on Cancer, IARC) un ERASMUS Medicīnas centra (Roterdama, Nīderlande), kā arī Eiropas Vēža institūtu organizācijas (Organization of European Cancer Institutes, OECI), kas sniegs savu ekspertīzi procesu uzlabošanai un nepieciešamo pakalpojumu ieviešanai.

16. martā ārvalstu eksperti devās klātienē iepazīties ar vēža nozares aktuālajiem pakalpojumiem Latvijā. Viesi apmeklēja Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, Gastro gremošanas slimību centru, Latvijas Slimību un profilakses centru un Nacionālo veselības dienestu (skatīt foto).

   

© Foto no personīgā arhīva
 
Fotogrāfijās ārvalstu ekspertu vizītes Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, gremošanas slimību centrā "Gastro" un Nacionālajā veselības dienestā.

2022. gada 15. martā

Mārcis Leja: Vēža pacientu balsij jābūt sadzirdētai

Portālā Delfi.lv lasāma saruna ar Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktoru, Eiropas onkoloģisko pacientu organizāciju kongresa “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā” rīcības komitejas locekli prof. Mārci Leju, par vēža pacientu skatījuma nozīmīgumu vēža aprūpes kvalitātes uzlabošanā, aktualitātēm vēža aprūpē, Eiropas onkoloģisko pacientu organizācijas kongresa "Par vienlīdzību vēža uzveikšanā" un Eiropas onkoloģijas pacientu vienotās nostājas formulēšanu un publiskošanu kongresa atklātajā vēstulē nozīmīgumu.

Rakstu varat lasīt šeit. 

Cancer Equality

Vairāk par Eiropas onkoloģisko pacientu organizāciju kongresu "Par vienlīdzību vēža uzveikšanā" var uzzināt šeit.

Dalībai attālināti interesenti var reģistrēties līdz 15.03.

Kongresa norisei visas dienas garumā varēs sekot arī tiešsaistē “Onkoalianses” Facebook kontā ar tulkojumu latviešu valodā.

2022. gada 14. martā

Eiropas onkoloģijas pacienti kongresā Rīgā pieprasīs apturēt pazemojošo nevienlīdzību vēža ārstēšanā

18. un 19. martā notiks onkoloģijas jomā Baltijā unikāls pasākums – Eiropas onkoloģisko pacientu organizāciju kongress “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā”. Tā mērķis ir novērst nevienlīdzību vēža diagnostikas, ārstēšanas, inovatīvu zāļu pieejamības u.c. jomās.

Pasākumu organizē Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse" sadarbībā ar Eiropas Parlamenta Īpašo komiteju vēža uzveikšanai. Pasākuma līdzorganizatori ir Centrāleiropā un Austrumeiropā (CAE) ietekmīgas pacientu organizācijas no Igaunijas, Lietuvas, Čehijas, Polijas, Rumānijas, Grieķijas, Ungārijas, Slovākijas, Slovēnijas, Bulgārijas, Maķedonijas, Horvātijas un citām valstīm.

Kongresa dalībnieki kopā ar vairāk kā 30 starptautiski atzītiem ekspertiem – pacientu organizāciju vadītājiem, mācībspēkiem, ārstiem, politiķiem, valstu valdību un Eiropas Parlamenta (EP) pārstāvjiem – apzinās nevienlīdzības iemeslus vēža aprūpē un aicinās CAE reģiona valstu veselības politikas veidotājus un lēmējus tos novērst, lai arī šajā Eiropas Savienības (ES) daļā dzīvojošie vēža pacienti saņemtu tikpat mūsdienīgu, inovatīvu vēža aprūpi kā ES labklājības valstīs. Kongresā kā viens no runātājiem uzstāsies Prof. Mārcis Leja, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, bijušais ES Vēža misijas valdes loceklis.

 Cancer Equality

Vairāk par pasākumu – ŠEIT

2022. gada 9. martā

Bezmaksas pārbaudes kuņģa-zarnu trakta saslimšanām

ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/20/A/035 “Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam - HYCOR” ietvaros Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts sadarbībā ar Liepājas reģionālo slimnīcu ir uzsākuši veikt bezmaksas pārbaudes kuņģa-zarnu trakta saslimšanām 40 - 64 gadus veciem iedzīvotājiem.

Kuņģa-zarnu trakta saslimšanas pārbaudes tiek veiktas Liepājas pētījuma centrā: Jūrmalas ielā 23, Liepājā. Pētījuma centra darba laiks 7:00 – 13:00. Lai pierakstītos uz bezmaksas izmeklējumiem, lūdzam zvanīt pa tālruni 25 679 868.

Vairāk par projektu – ŠEIT

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)".

2022. gada 3. martā

Notiek apmācības Liepājas petījuma centra darbiniekiem

No 1.-11. martam Liepājas pētījuma centrā notiek apmācības topošajiem GISTAR pētījuma Liepājas pētījuma centra darbiniekiem. Mācības tiek organizētas gan klātienē, gan attālināti, atbilstoši epidemioloģiskajām prasībām. 2. martā lekciju mācību dalībniekiem lasīja ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/20/A/035 “Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam - HYCOR” vadītājs Mārcis Leja. Microsoft Teams vidē Mārcis Leja iepazīstināja pētījuma darbiniekus ar GISTAR pētījumu un ar kuņģa un zarnu vēža aktualitātēm Latvijā un pasaulē. Kā mācībspēki apmācībās piedalījās arī projekta jaunie zinātnieki Arnis Kiršners, Daiga Šantare un Sergejs Paršutins. Mācību laikā jaunā komanda tiek iepazīstināta ar pētījuma mājas lapu, datu lietošanas un drošības noteikumiem, GISTAR datu vadības sistēmu, pētījuma protokolu un pētījuma dalībnieku iekļaušanas kārtību, kā arī par sadarbību ar ģimenes ārstiem un speciālistiem lokālā līmenī.

© Foto no personīgā arhīva – fotogrāfijā Liepājas pētījuma centra darbinieces (no kreisās: Zanda Atmata, Agneta Freimane, Laura Rišmite)

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)".

2022. gada 3. martā

Tiešsaistes pasākums Meeting Of Minds no 23. līdz 24. februārim pulcēja vairāk nekā 100 pacientus, cilvēkus, kuri uzveikuši vēzi, pētniekus, ārstus un aprūpētājus saistībā ar jautājumu ,,Kā jaunās tehnoloģijas var labāk atbalstīt pacientus?”

Pasākuma mērķis bija iesaistīt pacientus un cilvēkus, kuri uzveikuši vēzi, un apkopot atsauksmes no tehnoloģiju tiešajiem lietotājiem. Dalībniekiem bija iespēja dalīties ar viedokli un dot ieguldījumu labāku rīku izstrādē, pamatojoties uz viņu vajadzībām kā vēža pacientiem un kā cilvēkiem, kuri uzveikuši vēzi.

Klastera dalībnieki iepazīstināja ar projektiem, sniedzot pārskatu par darbu, pētījumu apjomu un to, kā projektos izmanto jauno tehnoloģiju risinājumus.

Pasākuma laikā tika prezentēti desmit ES finansēti projekti: MENHIR, LIFECHAMPS, ONCORELIEF, FAITH, PERSIST, QUALITOP, CLARIFY, ASCAPE, REBECCA, CAPABLE.

Projektu PERSIST prezentēja tās koordinatore Victoria Cal. no Gradiant un viens no lietotnes izstrādātājiem Gazihan Alankus no EMODA. Dalībnieki varēja noskatīties PERSIST mHealth lietotnes prezentāciju.

Viena no pasākuma aizraujošākajām daļām bija diskusija ar pacientiem un cilvēkiem, kuri uzveikuši vēzi. Viņi tika aicināti sniegt viedokli jautājumu sērijās, kas saistītas ar uzticēšanos jaunajām tehnoloģijām, pacientu līdzdalību pētījumos, datu apmaiņu un motivāciju piedalīties inovatīvu digitālās veselības risinājumu izpētes izstrādē.

Uzzini vairāk: Meeting of Minds 4.

 Persist on Twitter  Persist projekta mājas lapa.

© Foto no PERSIST bloga - http://bit.ly/3C0nKvH

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 17. februārī

Pieteikšanās bezmaksas konferencei - Transforming Healthcare with AI

Deloitte Baltics sadarbībā ar digitālā mārketinga aģentūru Adore aicina datu praktiķus, farmācijas uzņēmumus, valsts un privātās veselības organizācijas pievienoties bezmaksas mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās tehnoloģiju veselības aprūpes konferencei, lai apspriestu dažādus darbības izaicinājumus, ar kuriem mākslīgais intelekts (AI) saskaras Baltijas valstīs.

Konference “Transforming Healthcare with AI” notiks tiešsaistē, 2022. gada 22. februārī, plkst. 9:30–15:00 EET.

Konferencē piedalīsies arī Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece Inese Poļaka ar prezentāciju “Experience and potential in clinical research: application of ML in process improvement and gaining new insights”, kurā pastāstīs par LU KPMI līdzšinējo pieredzi ar mākslīgo intelektu un mašīnmācīšanos medicīnas datu analīzē, procesu uzlabošanā un jaunu tehnoloģiju ieviešanā, kā arī plānotajiem mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās pielietojumiem.

Plašāk par konferenci.

Konferences pieteikšanās forma pieejama šeit .

2022. gada 9.februārī

Projekts PERSIST aicina iesniegt tēzes mini-simpozija sesijai Digital Health Interventions and Big Data for Personalized Cancer Survivorship

Projekts PERSIST organizē mini-simpozija sesiju Digital Health Interventions and Big Data for Personalized Cancer Survivorship, kas notiks 18th International Conference of Computational Methods in Sciences and Engineering (ICCMSE 2022) ietvaros. ICCMSE 2022 notiks no 2022. gada 26. līdz 29. oktobrim, Krētā, Grieķijā. Sesija būs veltīta pacientu datu, lielo datu, informācijas tehnoloģiju un mākslīgā intelekta izmantošanai, lai atbalstītu cilvēkus pēc vēža ārstēšanas.

Iesniegšanas termiņš: paplašinātās tēzes (3-4 lappuses) jāiesniedz līdz 2022. gada 6. augustam (vairāk par prasībām skatīt šeit).

Informācija par projekta PERSIST aicinājumu pieejama šeit.

Informāciju par izmaksām, reģistrāciju un loģistiku var atrast ICCMSE 2022 oficiālajā vietnē: www.iccmse.org.

Informācija par projekta PERSIST aicinājumu. Persist projekta mājas lapa.

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 8.februārī

Pētniekiem jādomā arī par profesionālo ētiku

 

Foto: LU fotoarhīvs

2021. gada oktobrī Latvijas Universitātē (LU) tika izveidota pirmā nozaru grupu pētījumu ētikas komiteja – LU Dzīvības un medicīnas zinātņu pētījumu ētikas komiteja. Ar tās priekšsēdētāju Latvijas Universitātes asociēto profesori un Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošo pētnieci Signi Mežinsku izdevuma "Alma Mater" 2022. gada ziemas numurā sarunājas Māris Zanders.

Lasīt vairāk.

2022. gada 4.februārī

#PERSIST projekta komanda pievienojas cilvēkiem un organizācijām visā pasaulē, pieminot Pasaules Pretvēža dienu 4. februārī. Šī diena ir veltīta ar vēzi slimojošo cilvēku drosmei un sasniegumiem, un aicina ikvienu pievienoties, palīdzot glābt dzīvības.

Vairāk informācijas skatīt šeit.

Skatīt Twitter ierakstu  Persist projekta mājas lapa

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 26. janvārī

Kā jaunās tehnoloģijas var labāk atbalstīt pacientus?

Noskaidrojiet atbildi no 23. līdz 24. februārim, kad #CS_AIW (Cancer Survivorship - AI for well-being) rīkos 4. sanāksmi. Šī būs pirmā sanāksme, kas būs brīvi pieejama sabiedrībai, jo pacienti un cilvēki, kuri uzveikuši vēzi, būs daļa no auditorijas.

Uzzini vairāk: https://bit.ly/3FXqsCn

Uzzini vairāk  

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2022. gada 25. janvārī

Dr.Apinis un klausītāji iepazīstās ar HYCOR pētījumu

Vakar, 24. janvārī, ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/20/A/035 “Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam - HYCOR” vadītājs un vadošais pētnieks, profesors Mārcis Leja piedalījās TV24 raidījumā “Dr.Apinis – Kas jauns gastroenteroloģijā”.

Raidījuma laikā Mārcis Leja pastāstīja par jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem gastroenteroloģijas jomā, kā arī iepazīstināja klausītājus ar HYCOR pētījumu.

Raidījuma ierakstu var noskatīties šeit: 1.daļa un raidījuma 2.daļa.

Ekrānšāviņš no 24.01.2022 raidījuma  “Dr.Apinis – Kas jauns gastroenteroloģijā”.

© Ekrānšāviņš no 24.01.2022 raidījuma  “Dr.Apinis – Kas jauns gastroenteroloģijā”. (No kreisās: LU profesors, LU Klīniskās un profilakses medicīnas institūta direktors un vadošais pētnieks Mārcis Leja, RSU Iekšķīgo slimību katedras docente, "Anti-aging" institūta metodiskā vadītāja Vita Skuja, RAKUS Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs Aleksejs Derovs, raidījuma vadītājs Pēteris Apinis.)

 

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)".

2022. gada 21. janvārī

Projekta dalībnieki iesnieguši tēzes Starptautiskā zinātniskās medicīnas konferencē

2022. gada 25.- 26. martā notiks Latvijas Universitātes Starptautiskās zinātniskās medicīnas konference. Konferencei, medicīnas un veselības zinātnes sekcijā, tēzes ir iesnieguši pieci projekta “H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem” dalībnieki par šādām tēmām:
- “The Use of Shotgun Metagenomic Sequencing for Detection of H. Pylori Pre- and Post-Eradication: Bioinformatics Feasibility Assessment”, autori Vangravs Reinis, Čivkulis Kristaps, Ļeonova Elīna, Dauss Edgars, Poļaka Inese, Sjomina Olga, Leja Mārcis;
- “Evaluation of Dietary Habits of Jekabpils Inhabitants: Adherence to Nordic Diet and Association With Helicobacter Pylori Infection”, autori Jurkevica Ineta, Daugule Ilva, Kojalo Ilona, Poļaka Inese, Paršutins Sergejs, Leja Mārcis, Šantare Daiga;
- “Addition of Saccharomyces Boulardii to Standard Triple Therapy in Eradication of H. pylori: Comparison of Adverse Events and Effectiveness”, autori Sjomina Olga, Suhorukova Jekaterina, Rūdule Aiga, Vangravs Reinis, Paršutins Sergejs, Poļaka Inese, Daugule Ilva, Stonāns Ilmārs, Park Jin Young, Leja Mārcis.

Aicinām sekot līdzi konferences norisei un uzzināt pētījumā atklāto!

LU 80. starptautiskā zinātniskā konference 

Projekts tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālās attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 2.kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/18/A/184 "H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem"

2022. gada 17. janvārī

Iekļauti pirmie projekta HYCOR dalībnieki

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts sadarbībā ar Latvijas Onkoloģijas Centru (LOC) ir uzsācis projekta HYCOR klīniskās aktivitātes, projekta vajadzībām nodrošinot kolorektalo vēža pacientu iekļaušanu pētījumā.

Pētījumā tiek aicināti piedalīties pacienti, kam ir apstiprināta kolorektālā vēža diagnoze. Pacientiem tiek sniegta informācija par pētījumu, tā mērķiem, kā arī iespēju ziedot pētījuma vajadzībām izelpas paraugus un audu materiālus, kas tiek iegūti operācijas laikā. Uz doto brīdi projektā ir iekļauts 21 pētījuma dalībnieks ar kolorektālo vēzi.

Projekts tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035 "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)".

2022. gada 14. janvārī

Pagarināts tēžu iesniegšanas termiņš dalībai LU 80. konferencē

Latvijas Universitātes (LU) ikgadējās starptautiskās zinātniskās konferences ietvaros Medicīnas fakultātē tradicionāli noris Starptautiskā zinātniskā medicīnas konference, pulcējot nozares ekspertus no Latvijas un ārvalstīm. 2022. gadā LU konference atzīmē jau 80. gadskārtu. To ikreiz ievada plenārsēde, bet darbs turpinās sekciju sēdēs, tai skaitā medicīnas un veselības zinātņu nozaru blokā.

Starptautiskās zinātniskās medicīnas konferences norises tiešsaistē ieplānotas 2022. gada 25.- 26. martā. Dalība konferencē iespējama bez maksas. Dalībnieki saņems sertifikātus ar tālākizglītības punktiem.

Tēžu iesniegšana notiek LU konferenču platformā, termiņš ir pagarināts līdz 23. janvārim.

Visiem LU darbiniekiem izveidoti profili platformas lietošanai. Ilustratīvajos attēlos pieejama pamācība, kā platformai pieslēgties. Jautājumus iespējams uzdot, sazinoties ar organizatora kontaktpersonu vai Zinātnes departamentu.

Apskatīt attēluApskatīt attēlu Apskatīt attēlu

2022. gada 10. janvārī

KPMI pabeigta pēcdoktorantūras projekta īstenošana

KPMI pabeigta pēcdoktorantūras projekta "Uz taksonomiju balstīta klasifikācija agrīnai kuņģa un kolorektālā vēža diagnostikai" (Nr. 1.1.1.2/VIAA/2/18/270) īstenošana

Medicīna ir nozare, kurā ir nepieciešams apstrādāt daudz datu un pieejamo veselības datu apjoms arvien pieaug, tāpēc aktuāls ir jautājums, kā tos iespējami labāk analizēt, lai saņemtu papildu ieguvumu veselības aprūpē, diagnostikā un ārstēšanā. Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta pēcdoktorante Inese Poļaka nodarbojas ar pētījumiem šajā jomā un 2021. gada 31. decembrī noslēgusi pēcdoktorantūraspētniecības atbalsta projektu (PostDoc Latvia) "Uz taksonomiju balstīta klasifikācija agrīnai kuņģa un kolorektālā vēža diagnostikai"(Nr. 1.1.1.2/VIAA/2/18/270).

Viņa pētījumā izstrādāja pieeju lielu medicīnas datu analīzei, kas balstās uz datu-centrisku mašīnmācīšanos. Tā vietā, lai arvien sīkāk pielāgotu algoritmus, šīs nozares pētnieki piedāvā pieejas, kā sagatavot datus tā, lai mašīnas mācītos labāk. 

Mašīnmācīšanās ir svarīga medicīnas datu analīzei tāpēc, ka laika gaitā tiek uzkrāti dati par pacientiem, kuri var tikt izmantoti, lai novērtētu slimību riskus, uzlabotu diagnostiku, pielāgotu ārtēšanu u.tml. Šādu lielu datu analīzē parasti netiek apskatīts katrs pacients atsevišķi, bet gan tiek meklētas likumsakarības starp raksturojošiem parametriem. Taču šajā procesā svarīgi nepazaudēt svarīgāko, kas raksturo noteiktu risku, diagnozi u.tml. Tāpēc savā pētījumā Inese piedāvā meklēt dabīgas grupas, kuras apvieno cilvēkus ar līdzīgiem paradumiem, īpašībām un dzīves notikumiem, kas ietekmētu meklējamo risku u.tml.

Projektā tika pētīti cilvēku paradumi un dzīves pieredze, kas norādītu uz lielāku risku būt inficētam ar baktēriju H.Pylori, kuru PVO atzinusi par kancerogēnu (kuņģa vēža attīstību veicinošu) organismu. Tāpat tika veikta cilvēka izelpas analīze: mākslīgā deguna jeb īpaši pielāgotas sensoru kopas reakciju analīze, lai noteiktu, vai konkrētas izelpas "pirkstu nospiedums" sensoru reakcijā ir raksturīgs kuņģa vēža (vai kolorektālā vēža) pacientam vai veselam cilvēkam. Ar izstrādāto modeli šo atšķirību ir iespējams precīzi noteikt teju 8 cilvēkiem no 10.

2022. gada 3. janvārī

Izveidots medicīnas nozarē pielietojams pētniecības atbalsta IT rīka prototips

Pieaugot dažādu pētniecībai piemērotu datu apjomam, arvien lielāku nozīmi iegūst iespēja nodrošināt tādu informācijas apstrādes procesu, kas ļautu pētniekiem vairāk uzmanības pievērst pētījuma priekšmetam, nevis būtisko datu atlasei un sagatavošanai. Cenšoties panākt uzlabojumus šajā jomā, ir realizēts projekts informācijas tehnoloģiju nozarē, lai veidotu rīkus procesu efektivitātes palielināšanai medicīnas pētījumos.

Pētījuma gaitā tika veikta esošās situācijas analīze medicīniskās izpētes datu apstrādē, lai uz līdzšinējās pieredzes pamata radītu pētniecības atbalsta modeli datu sagatavošanas procesa uzlabošanai. Uz izveidotā izpētes datu modeļa pamata tika iegūts pētniecības atbalsta IT rīka prototips un veikta tā aprobācija.

SIA “Datorzinību centrs” un Latvijas Universitātes pētījums Nr. 1.5 “Pētniecības atbalsta modeļa izveide medicīnas pētījumu datu savākšanas procesa uzlabošanai” tika realizēts no 2019. gada 1. maija līdz 2021. gada 30. novembrim.

Apskatīt attēlu Apskatīt attēlu

Pētījums tika īstenots projekta “Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs” (līguma Nr. 1.2.1.1/18/A/003) ietvaros. Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt privātā sektora investīcijas P&A” 1.2.1.1. pasākuma “Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros” ceturtajā projektu iesniegumu atlases kārtā

2021. gada 27. decembrī

Par VOGAS projekta īstenošanas termiņa pagarinājumu

Pasaules Veselības organizācija 2020. gada 30. janvārī paziņoja, ka Covid-19 uzliesmojums ir starptautiska mēroga ārkārtas situācija sabiedrības veselības jomā, 2020. gada 11. martā raksturojot to kā pandēmiju. Lai pasargātu savus iedzīvotājus no iespējamas inficēšanās ar Covid-19, lielā daļā valstu, tai skaitā mūsu projekta partneru valstīs, tika izsludināta ārkārtas situācija, kas ierobežoja institūciju darba iespējas.

Jāuzsver, ka Covid-19 pandēmijas situācija ievērojami ietekmēja VOGAS projekta aktivitātes. Stingrie noteikumi ierobežoja visu partneru darbu un tādējādi – progresu pētījumā. Šīs ar pandēmiju saistītās problēmas ietver aizkavēšanos laboratorijas piederumu un materiālu iepirkumos/pievedumos nefunkcionējošu piegādes ķēžu dēļ, kavējumus un sarežģījumus paraugu transportēšanā starp laboratorijām, ierobežoto cilvēkresursu pieejamību u.t.t.

Šo iemeslu dēļ projekta īstenošanas termiņš patlaban ir pagarināts līdz 2022. gada septembrim.

Apskatīt attēlu Apskatīt attēlu

VOGAS projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 824986

2021. gada 21. decembrī

Priecīgus Ziemassvētkus un laimīgu Jauno 2022. gadu!

2021. gada 15. decembrī

Publicēts bloga raksts par PERSIST projekta pamatideju un tās aktualitāti

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) raksts angļu valodā ir ticis publicēts PERSIST projekta mājaslapā. LU KPMI piedalās šajā starptautiskajā projektā kopš 2020. gada.

Bloga rakstā aplūkoti tādi jautājumi kā izdzīvojušo vēža pacientu dzīves kvalitāte, PERSIST projekta pamatideja un galvenie ieguvumi no digitālajiem risinājumiem veselības aprūpē.

Apskatīt attēlu

Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 875406

2021. gada 14. decembrī

Aicinājums piedalīties LU Doktorantūras skolas seminārā par Ziemeļvalstu diētu

Trešdien, 15. decembrī, no plkst. 15.30 - 17.00 notiks Latvijas Universitātes (LU) Doktorantūras skolas translācijas izpētē medicīnā seminārs “Ziemeļvalstu diēta un zarnu mikrobiotas īpatnības”, ko noturēs LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece Dr.med. Daiga Šantare.

Pasākuma gaitā par zarnu mikrobiotu un to ietekmējošiem faktoriem pastāstīs ārste gastroenteroloģe, LU doktorante Ilze Birka. Semināra dalībniekiem būs iespēja uzzināt, kā Ziemeļvalstu diēta var ietekmēt gan veselu cilvēku zarnu mikrobiotu, gan pacientu mikrobiotu dažu saslimšanu gadījumā, kā arī to, kuriem produktiem no Ziemeļvalstu diētas piramīdas ir lielāka ietekme.

Reģistrēties doktorantūras skolai (vai tikai semināram) iespējams, apmeklējot šo saiti.

Apskatīt attēlu

Attēlā: Ziemeļvalstu diētas piramīda

2021. gada 10. decembrī

Pasaules gastroenterologu kongresā šodien tiek prezentēti LU KPMI projekta dati

No 9. līdz 11.decembrim Prāgā (Čehijā) norisinās Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas (World Gastroenterology Organisation - WGO) un Čehijas Gastroenteroloģijas biedrības (Česká gastroenterologická společnost - ČGS) kopīgi rīkotais kongress “GASTRO 2021 Prāga” (GASTRO 2021 Prague). Tas notiek hibrīda formātā (gan klātienē – epidemioloģiski drošā vidē, gan attālināti).

Šodien, 10. decembrī, Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (KPMI) doktorante Olga Sjomina prezentē LU KPMI ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/18/A/184 “H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem” datus.

Projekta mērķis ir kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšana, veicot H.pylori eradikāciju un nosakot pepsinogēnu līmeni, kas ļautu savlaicīgi atklāt paaugstinātu gremošanas trakta audzēju risku.

Apskatīt attēlu Apskatīt attēlu

Attēlā - Olga Sjomina

Projekts tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālās attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 2.kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/18/A/184 "H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem"

2021. gada 9. decembrī

Noslēgts sadarbības līgums starp LU un Ungārijas Nacionālo onkoloģijas institūtu

Šā gada 8. decembrī Valsts prezidents Egils Levits atradās oficiālā vizītē Ungārijā, kur, tiekoties ar Ungārijas valsts amatpersonām, pārrunāja abu valstu divpusējās attiecības Eiropas Savienības (ES) ietvaros. Vizītē Valsts prezidentu pavadīja Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (KPMI) direktors prof. Mārcis Leja.

Vizītes laikā tika akcentēta sadarbība zinātnē, īpaši pievēršot uzmanību vēža pētniecībai. Kopā ar Valsts prezidentu Ungārijā bija ieradies gan LU KPMI direktors prof. Mārcis Leja, gan Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes loceklis prof. Haralds Plaudis.

Saskaņā ar vizītes darba kārtību plkst. 17.00 Valsts prezidents Egils Levits Budapeštā tikās ar Ungārijas cilvēkresursu ministru prof. Dr. Miklošu Kasleru (Miklós Kásler). Pēc tikšanās tika parakstīts sadarbības līgums starp LU un Ungārijas Nacionālo onkoloģijas institūtu (no Latvijas puses parakstīja prof. M.Leja) un sadarbības līgums starp RAKUS un Ungārijas Nacionālo onkoloģijas institūtu (no Latvijas puses parakstīja prof. H.Plaudis).

LU KPMI direktora prof. M.Lejas parakstītajā līgumā pausta abu pušu apņemšanās sadarboties zinātnes, izglītības un inovāciju sfērā. Ungārija ir pirmā C

Copyright 2016 - 2022 by LU KPMI